Komentarze (216)
Kierunkowskaz na rondzie - skręt w lewo
Zaloguj się lub komentuj jako gość
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • Gość: Ja

  0

  Aby sobie wyobrazić rondo należy przyjąć, ze rondo to główna droga ale o jednym kierunku jazdy, a do niej dochodzą boczne. Lewy kierunkowskaz w takim przypadku tylko przy zmianie pasa ruchu. Prawy przy wyjeździe. Proste i jednoznaczne.

 • Gość: zenek

  0

  Od dłuższego czasu pojawiają się wpisy o włączaniu lub nie lewego kierunkowskazu na rondzie. I czytamy .. przepisy nie nakazują włączania lewego kierunkowskazu przy wjeździe na rondo , rondo właściwie nie jest typowym skrzyżowaniem, bo nie przecinają się na nim kierunki ruchu (tekst pana Łobodzińskiego). Otóż , równie dobrze możemy powiedzieć że przepisy nie nakazują włączania prawego kierunkowskazu na rondzie. Przepis mówi wyraźnie sygnalizujemy zmianę kierunku jazdy lub pasa ruchu zawczasu i wyraźnie. Więc należy zadać pytanie czy jak jechałem drogą podporządkowaną na wprost i dojechałem do drogi która ma przebieg w lewo co jasno wynika ze znaku c12 to czy ja zmieniam kierunek ruchu czy nie. odpowiedź może być tylko jedna tak. Jeśli ktoś ma inne zdanie to znaczy że ma duże zaległości jeszcze na etapie szkoły podstawowej. Tłumaczenie nawet przez sąd że włączenie l. kierunkowskazu może innych kierowców zmylić jest absurdalne ponieważ art 4 urd mówi: Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze mają prawo liczyć, że inni uczestnicy tego ruchu przestrzegają przepisów ruchu drogowego, chyba że okoliczności wskazują na możliwość odmiennego ich zachowania. czyli inni użytkownicy muszą wiedzieć że włączając lewy kierunkowskaz pojadę zgodnie ze znakiem c 12 czyli odwrotnie do ruchu wskazówek zegara i na pewno nie nie będę skręcał w pierwszy zjazd w prawo. Czytałem dokładnie uzasadnienia obu sądów administracyjnych i uważam, że żadne z nich nie jest w stanie się obronić, ponieważ każde z nich jest niezgodne z logiką . Np. wg sądu wjazd na rondo nie jest zmianą kierunku ruchu( co jest zdaniem fałszywym.) i nie trzeba włączyć lewego kierunkowskazu. natomiast wg sądu trzeba włączyć kierunkowskaz przy zjeździe ze skrzyżowania (co z kolei też nie jest zawarte w przepisach bezpośrednio a tylko jest to interpretacja sądu. (przypomnę, że póki co nie mamy w polskim prawie precedensów). Z wyroku sądu można wyciągnąć wniosek ,że kierunkowskazy obojętnie na jakim skrzyżowaniu włączamy tylko przy zjeździe co jest niestety kompletną bzdurą.

 • Gość: Olecko

  0

  Niestety sąd nie ma racji , w większości krajów , tam gdzie ronda już są od dawna wymagane jest na egzaminie włączanie kierunkowskazów w lewo , tak samo w Polsce w conajmniej 24 ośrodkach egzaminowania są słusznie wymagane , czy egzaminator może oblać kursanta za nie włączenie kierunkowskaza przy zjeździe z ronda ? Który artykuł ?

 • Gość: Bolek

  0

  Sąd niestety nie ma pojęcia o kierunkowskazach , napisane w wyroku , iż bezwzględnie należy sygnalizować zjazd z ronda / całkowicie się z ty zgadzam / ale na jakiej podstawie tak sądzi , policjant czy egzaminator nie ma paragrafu z którego mógłby ukarać za to . W obu przypadkach sygnalizowania w lewo i zjazdu z ronda przepis mówi należy sygnalizować zawczasu i wyraźnie . W większości krajów i większości WORDOW nie zda się egzaminu za nie włączanie kierunkowskazów w lewo

 • Miloslaw Spiewak

  0

  Rondo działa logicznie przy ruchu lewostronnym, jak w Wielkiej Brytanii. Warto zaznaczyć że nadal obowiązuje pierwszeństwo z prawej,

 • Miloslaw Spiewak

  0

  I oto mamy ...informację bez informacji. Dowiadujemy że ministerstwo coś zmieni ale właściwie... nic się nie zmieni. A może Super-Minister i Prokurator po prostu rozkaże sędziom, jak wyrokować?

 • Gość: Ryszard

  0

  Włączanie kierunkowskazu przy wjeździe na rondo (szczególnie małe) wprowadza w błąd oczekujących na wyjazd przy pierwsz zjeździe. Dziwi mnie natomiast że tak mało jest rond o wyznaczonych pąsach ruchu. Unikamy tam sytuacji gdy są np. trzy pasy a kierowcy choć zjeżdżają ostatnim zjazdem blokują prawy pas dla oczekujących.

 • antoniwalczak1

  0

  Jezeli robdo ma 1 pas ruchu, zawsze włączam migacz jak mam zamiar skręcić w prawo lub w lewo. Jeśli jadę prosto, nie włączam kierunkowskazu, dopiero zjeżdżając z ronda. Jeśli jest to rondo wielopasmowe, włączam migacz przy zmianie pasa lub przy zjeżdżaniu. W przypadku ronda 1 pasmowego wjeżdżający na rondo są informowani o moich zamiarach, co ułatwia wjechanie na rondo

 • Gość: Rafael

  0

  Na logikę używanie migacza lewego na rondzie (po za rzecz jasna zmianą pasa) jest bezsensowne. Jedyny migacz używany do zjazdu to prawy... jeśli zjeżdżamy pierwszym zjazdem na rondzie wtedy używamy migacza prawego przed wjazdem na rondo... w ten sposób informujemy osobę z kolejnego zjazdu że może bezpiecznie włączyć się do ruchu. Rondo jest rondem... będąc na nim zawsze wyjeżdżamy skręcając w prawo... czyż nie? :D Chyba że ktoś postanawia jechać pod prąd ;) takich gagatków świat już też widział :D

 • 0

  Tym razem WSA w Lublinie skrzywdził egzaminatorkę, a przez odrzucenie skargi przyznał rację źle uczonemu kursantowi. Czas najwyższy by przestrzegać obowiązującego od dwóch dekad prawa. WORD-y sa same sobie winne, gdyż oparli swoje wewnętrzne prawo na Kodeksie drogowym z 1983 roku i pozaustawowych wymysłach ekspertów z czasów PRL. Tak jak są tylko dwa rodzaje skrętów, w lewo i w prawo, tak też są tylko dwa rodzaje budowli drogowych typu rondo, oczywiście pod względem organizacji ruchu, a nie wyglądu, okrężne i odśrodkowe.
  Na temat okrężnych wypowiadał się WSA w Gliwicach (prof prawa Grzegorz Dobrowolski). Na nich wjazd i jazda okrężnie biegnąca jezdnią to jazda bez zmiany kierunku jazdy, a zatem przy prawej krawędzi okrężnie biegnącej jezdni , zgodnie ze wskazaniem strzałek na znaku C-12. Zmiana kierunku jazdy następuje tylko w prawo na skrzyżowaniach wylotowych tak zorganizowanego ronda. Dlatego należy przed skrętem, DOZWOLONYM TYLKO Z ZEWNĘTRZNEGO PASA RUCHU, włączyć prawy kierunkowskaz. Lewym sygnalizujemy tylko zamiar zmiany pasa ruchu. I to cała potrzebna wiedza dotycząca rond bez strzałek kierunkowych na wlotach i z pasami ruchu biegnącymi jedynie okrężnie.
  Drugi rodzaj rond to te ze strzałkami na wlotach i jezdniami biegnącymi na wprost do wylotów, które mogą mieć pierwszeństwo ustalone znakami na jednym lub kilku kierunkach, do podporządkowania wszystkich wlotów włącznie. Na nich jedzie się zgodnie ze wskazaniem strzałek na jezdni, taktując ew. znak C-12 (patologia z 2005 roku bezprawnego dodawania znaku C-12 do znaków A-7 stawianych na wszystkich wlotach tzw. nowoczesnych rond odśrodkowych, w tym spiralnych i turbinowych) jak znak C-9 stawiany na wyspie. Tu jadąc na lewą stronę ronda zmienia się kierunek jazdy w lewo, co należy sygnalizować lewym kierunkowskazem, natomiast zjazdy to jazda na na skrzyżowaniach wylotowych z ronda na wprost. I to też cała wiedza o rondach od środkowych. Takiego ronda dotyczył wyrok WSA w Lublinie. Niestety niedouczeni sędziowie sugerując się uzasadnieniem wyroku WSA z Gliwic skrzywdzili egzaminatorkę.
  Ministerstwo jedyne co może robić, to to co ja powyżej, gdyż nie ma takiej mocy by zmieniać prawo europejskie i Konwencje wiedeńską o ruchu drogowym, z którym nasze praw, co do zasad ruchu, jest od dwóch dekad zgodne. Niech wreszcie przetłumaczy i ogłosi w Dz.U. nowelę Konwencji, która obowiązuje jej sygnatariuszy od 2006 roku, bo to jest dopiero bezprawie, skoro jesteśmy zobowiązani do jej przestrzegania.

 • Gość: trolololo

  0

  Skręcam w lewo na rondzie? Od kiedy to na rondzie da się skręcić w lewo? ;-)

 • Gość: Romyx

  0

  Jedzie gosc na rondzie a ja obserwujac go wiem czy zjeżdza czy też skreci w lewo jesli ma właczony kierunkowskaz co pozwala mi szybciej włączyć się do ruchu lub poczekac by nie było kolizji . Ale oczywiscie kierowcy nie respektuja kodeksu bo uważają inaczej i to własnie rodzi samowolke ma drogach szanowni piraci. Po pierwsze szanować przepisy obecne.

 • 162tony

  0

  Włączenie prawego kierunkowskazu przed wjazdem oznacza że zjeżdżasz którymś zjazdem albo zawracasz. TO PROSTE.

 • aa1000

  0

  A jednak.
  W PiSowskim kraju suwerenowi należy doprecyzować sprawę ronda.
  Tenże suweren jakoś obył się bez doprecyzowania znaczenia żyda, muzułmanina - wziął i sam określił kto to zacz.

 • Gość: Gość Darek

  0

  Trzeba wprowadzić kierunkowskaz który informuje kierowców o jeździe na wprost i wlączać go na rondach. A tak na poważnie skoro word swoje egzaminator swoje a policjant swoje to może najlepiej nie włączać kierunkowskazu i po problemie.

 • Gość: dziadekzpragi

  0

  jeżeli skręcam w pierwszy zjazd to włączam prawy kierunkowskaz , oczekujący na wjazd wie co będę robił .

 • Gość: obywatelRP

  0

  Jazdę po rondzie można porównać z jazdą na lewym łuku drogi, a tam nie obowiązuje włączanie kierunkowskazu. Zmiana drogi lub pasa ruchu to już zupełnie co innego. W naszym kraju są ronda i są skrzyżowania z okrągłą wysepką po środku. Na takim skrzyżowaniu należy włączać lewy kierunkowskaz do momentu zjazdu ze skrzyżowania i ok. 90% kierowców nie rozumie tej różnicy. Z moich obserwacji wynika, że na rondach nie potrafią zachować się policjanci i to jest tragedia.

 • poppers68

  0

  Od lat włączam kierunkowskaz gdy już jestem na rondzie. Nawet wtedy, gdy nie zjeżdżam w pierwszy zjazd, dlaczego? Aby nie wyrżnął we mnie wóz chcący na rondo wjechać, " bo nie wiedział, że ja nie zjeżdżam w ten zjazd tylko chcę jechać dalej na rondzie w lewo".
  i Wam Kochani również to radzę.

 • poppers68

  0

  Od lat włączam kierunkowskaz gdy już jestem na rondzie. Nawet wtedy, gdy nie zjeżdżam w pierwszy zjazd, dlaczego? Aby nie wyrżnął we mnie wóz chcący na rondo wjechać, " bo nie wiedział, że ja nie zjeżdżam w ten zjazd tylko chcę jechać dalej na rondzie w lewo".
  i Wam Kochani również to radzę.

 • jck12

  0

  Największy problem z kierunkowskazami jest w SUVach. Włączają się same wszystkie na raz a auto staje w miejscu na pasie ruchu. I tak przez średni czas w jakim normalny człowiek robi zakupy. Potem, ni stąd ni zowąd auto staje się sprawne i można jechać dalej.

 • schneckenkorn

  0

  To przecież oczywiste, że mądry, przewidujący kierowca włączy kierunkowskaz, gdy zamierza skręcić w lewo. To nic nie kosztuje, a upewnia innych o swoim zamiarze.

 • milagmunden

  0

  W Niemczech zaplacisz kare jak wlaczysz kirunkowskaz przed wjazdem na rondo , przed zjazdem tak przeciez to logiczne.

 • wiesenblum

  0

  Jest tylko jeden mały problem. Wjeżdżam na rondo jednopasmowe (są takie) i nie będę zjeżdżał najbliższym wyjazdem w prawo tylko robię 3/4 ronda i dopiero wyjeżdżam. Tymczasem z prawej najeżdżają mi ze stałą wysoką prędkością mistrzowie którzy zakłądają, że jednak będę wyjeżdżał najbliższym zjazdem w prawo. W takiej sytuacji krótki kierunkowskaz w lewo szybko stopuje ich zapędy wjechania w rondo bez zwalniania.

 • allegropajew

  0

  Pokażcie mi choć jedno auto migające prawym przy zjeździe z ronda pod rotundą w Warszawie.

  Mając takich "mądrych" sędziów sami pchamy się w kaczy faszyzm. I będzie za późno.
  Jak sędziowie mogą przeinaczyć LITERALNE zapisy ustawy? Trzeba drążyć dalsze instancje aż do europejskich trybunałów.

  Gościula

 • Zbigniew Romik

  0

  Ministerstwo powinno też określić, w jaki sposób stwierdzać że ma się alkohol w krwi.Prokurator jechał nawalony a Sąd uznał że nie mógł o tym wiedzieć.Przecież przepisy nie nakazują abyśmy się badali przed każdym wsiadaniem za kierownicę.

 • Gość: Tak uważam

  0

  Lewy kierunkowskaz podczas WJAZDU na rondo - NIE!
  Lewy kierunkowskaz NA rondzie jednopasowym, podczas skręcania w lewo (czyli, przy klasycznym rondzie czterowlotowym, chcę ominąć pierwszy zjazd, drugi zjazd i zjadę na trzecim zjeździe) - TAK!
  To RADYKALNIE usprawnia jazdę po rondzie i pomada wjeżdżającym na rondo zorientować się w naszych zamiarach.

 • Gość: Ktoś

  0

  Cześć Wielkich panów i tak wjeżdża i zjeżdża bez kierunku.

 • gaz-eciarz

  0

  Jakby przeciąć rondo w jednym miejscu i je rozciągnąć to okazałoby się, że jest to normalna prosta, wielopasowa droga ze zjazdami po prawej stronie. Nic więcej. Egzaminatorka, która chce migać lewym aby sygnalizować, że porusza się po rondzie powinna już stracić uprawnienia jako egzaminatorka. Nie potrzeba tutaj żadnej zmiany w przepisach.

 • Gość: Jax

  Oceniono 10 razy 0

  Niezależnie czy potrzeba czy nie, ZAWSZE gdy będę chciał na rondzie "skręcić w lewo" będę przed wjazdem włączał lewy kierunek. Po co? Żeby Ci z naprzeciwka widzieli i nie wpieprzali się przed maskę. Orzeczenie jest, że nie trzeba, a nie że nie wolno. Więc jeśli hejterow to drażni to niech idą do psychologa. A prawy przy zjeździe oczywiście daję, nawet jeśli zjeżdża się na wprost. Lub rondo ma wiele pasów.

 • lolik52

  0

  na rondzie nie ma kierunku w lewo,jest tylko ruch po kręgu i zjazd w prawo,toteż przy wjeździe błędem jest używanie lewego kierunkowskazu.
  jadąc na jednopasmowym rodzie po kręgu włączam lewy kierunkowskaz aby wjeżdżający na rondo zawczasu widział że nie zamierzam przed nim zjeżdżać z ronda i kontynuuję jazdę po kręgu.
  To nie jest obowiązkowe ale i nie jest naruszeniem,uważam że więcej informacji dla innych o moim kierunku jazdy, nie zaszkodzi.
  Wjeżdżający na rondo widząc że stanowczo nie zamierzam opuszczać ronda,może spokojniej czekać a nie nerwowo spoglądać na mnie czy w ostatniej chwili nie wrzucę prawego do zjazdu.

 • saammm

  0

  Jak znam PiS, przepisy zostaną jakie są, ale egzaminatorzy będą pod bezpośrednim nadzorem ministra...

 • Gość: kier

  0

  Większości "bardzo mądrych komentujących" (to chyba ci, którzy dopiero się urodzili i już jeżdżą) warto przypomnieć, że dwa/trzy lata temu, obowiązywała zasada, wynikająca z przepisów ruchu drogowego, która nakazywała używania lewego kierunkowskazu przed wjazdem na rondo i na samym rondzie dla tych, którzy wykonywali jazdę w lewo lub zawracanie. Dla tych, którzy nie wiedzą gdzie na rondzie jest w lewo: jak patrzysz na wprost to lewo jest na lewo (przeciwny kierunek do prawej strony). Rondo jest formą skrzyżowania. A c oto jest krzyż chyba nie trzeba nikomu mówić.

 • Gość: kier

  Oceniono 4 razy 0

  Ciekawa opinia Sądu: Przez tyle lat lewy kierunkowskaz nie wprowadzał w błąd innych kierowców, teraz wprowadza! Absurd! Skoro wprowadzono zasadę, że lewego kierunkowskazu nie trzeba używać na rondach (ale i używanie go nie jest zabronione) to stosuję zasadę, że na małych rondach, czyli takich, na których kierowcy widzą się wzajemnie, użycie lewego kierunkowskazu usprawnia na nich ruch. Argumentowanie, że skrzyżowanie o ruchu okrężnym jest na papierze linią prostą, jest durnowate. Kierowca widzi to, co ma przed sobą, a nie to co ktoś wyrysował sobie na kartce papieru. Poza tym, na tych małych rondach, duże pojazdy nie są w stanie wykonać rondowego koła lecz traktują je jako zwykłe skrzyżowanie, z użyciem lewego kierunkowskazu. "Mędrcy" od ruchu drogowego sami wywołali problem, z którym teraz nie są w stanie sobie poradzić.

 • lukki69

  0

  3/4 kierowców włącza kierunkowskaz tuż przed manewrem i po wciśnięciu hamulca czyli bez sensu i tylko dla siebie....
  Kierunkowskaz ma sygnalizować innym i pomagać w płynnym ruchu więc włączajcie go wcześniej dając szansę innym kierowcom na płynną i bezpieczną reakcję

 • Gość: AK

  Oceniono 2 razy 0

  Włączam prawy kierunkowskaz przed rondem, kiedy skręcam w prawo, czyli natychmiast zjeżdżam z ronda, daję sygnał oczekującym na rondzie, że mogą bezpiecznie wjechać na rondo.

 • janunia6

  Oceniono 16 razy 0

  Jeżeli rondo jest małe JEDNOPASMOWE to włączenie kierunkowskazu/ lewy,prawy/ PRZED WJAZDEM ułatwia jazdę innym !
  Tak trudno to zrozumieć ?

 • maks1956

  Oceniono 2 razy 0

  u nas w Szczecinie mało kto sygnalizuje kierunkowskazem wjazd na skrzyżowanie o ruchu okrężnym ale już w Gorzowie to prawie każdy sygnalizuje kierunkowskazem wjazd na skrzyżowanie o ruchu okrężnym widać ze dwie rożnie szkoły nauki jazdy inaczej uczą

 • furious07

  Oceniono 2 razy 0

  bezuzyteczna.pl/najwieksze-rondo-na-swiecie-16082
  Wg kretynki egzaminatorki powinno się jechać z włączonym lewym kierunkowskazem?

 • pick.up

  Oceniono 2 razy 0

  "sad uzasadniał to tym, ze lewy kierunkowskaz wprowadza w błąd" - to g...,nie uzasadnienie. To teza

 • tonz2

  Oceniono 2 razy 0

  Po zmianach trzeba będzie jeździć na rondzie na awaryjnych światłach, a przed opuszczeniem skrzyżowania wyciągnąć rękę przez okno lub machnąć wycieraczkami

 • Gość: lesio

  Oceniono 2 razy 0

  Idiotyzm z włączaniem lewego kierunkowskazu przy wjeździe na rondo trzeba tępić. Dobrze pójdzie to państwo instruktorstwo będą kazali kursantom włączać kierunkowskaz na wielopoziomowych skrzyżowaniach bezkolizyjnych (przy zjeździe w prawo z drogi) w zależności od tego, czy ma zamiar po zjeździe (np. z autostrady) jechać w prawo, czy w lewo.

 • normalny1977

  Oceniono 2 razy 0

  Tu chodzi o zupełnie co innego. Masz dwa pasy ruchu. Prawy do skrętu w prawo. I lewy do jazdy prosto i skrętu w lewo. Zbiżając się do skrzyżowania chcąc skręcić w lewo. Włączasz kierunkowskaz. Ale w takiej samej sytuacji gdy dojeżdzaż do ronda co robisz. ??? Według logiki absolutnie nie włączasz lewego kierunkowskazu, bo to głupie. Według przepisów lub ich nadinterpretacji masz włączyć. Chłopaka na tym oblali, odwołał się i wygrał w sądzie i słusznie. Poprawa przepisów lub po prostu ich doprecyzowanie potrzebne.

 • maria_curia

  Oceniono 8 razy 0

  Prawdę mowiąc, pierwsze słyszę, że ktoś mógł pomyśleć, że się włącza lewy kierunkowskaz :). Serio niektórzy tak robią?Po co? Co kogo obchodzi, dokąd ja tym rondem jadę. Przecież mogę sobie jeździć nim w kółko (w przypadku kilku pasów oczywiście wewnętrznym) i nie utrudnię nikomu ruchu, zaś sygnalizuję jedynie zmianę pasa lub opuszczenie ronda. Nie wiem jak ktoś mógł wpaść na absurdalny pomysł "mrugania" w lewo. To trochę tak jakby ktoś miał skręcać za trzy kilometry i jechał te trzy kilometry z włączonym kierunkowskazem :). Albo jakbym jechała ślimakiem na autostradzie (gdzie nie da się pojechać inaczej) i sygnalizowała, że skręcam :), bo przecież kierownicę mam ustawioną na skręt kół :D:D

 • furious07

  Oceniono 2 razy 0

  Ciekawe kiedy zajmą się zjeżdżaniem z wewnętrznego pasa, podczas gdy przepisy mówią wyraźnie, że w prawo skręca się tylko z prawego skrajnego pasa (jeśli znaki nie mówią inaczej)!!!!

 • Gość: L

  Oceniono 6 razy 0

  Przecież z ronda zawsze w prawo się zjeżdża, więc nie rozumiem o co chodzi...

 • Gość: dor

  Oceniono 1 raz -1

  W centrum Szczecina jest sporo rond, w tym takżę z "przecinającymi" liniami tramwajowymi. Nikt nie sygnalizuje wjazdu na rondo. Jak ktoś chce jechać na wprost lub zawrócić ustawia się na odpowiednim pasie (wewnętrznym) i sygnalizuje tylko zjazd. Jedynie trudnością jest zjazd z ronda z wewnętrznego pasa w godzinach szczytu, gdyż często przy zjazdach robi się korek, ale i tego już się kierowcy nauczyli i stojący na zewnętrznym pasie, ale jadący dalej niż najbliższy zjazd przepuszczają przed zjazdem tych z wewnętrznego pasa sygnalizujących, że chcą zjechać. Kierowcy powinni przyjechać do nas na dzień lub dwa i jeżdżąc po centrum szybko się nauczą, bo jak się zagapią tą wrócą pokiereszowanym autem.

 • Gość: Kierowca_Laik

  Oceniono 1 raz -1

  "Czy przed wjazdem na rondo włączasz kierunkowskaz?"
  Dawno tak durnego i niejednoznacznego pytania nie widziałem.
  Jedyna prawidłowa odpowiedź, to odpowiedź 3 i już tłumaczę dlaczego.
  Kierunkowskaz (PRAWY i tylko takiego używam na rondzie) włączam zgodnie z przepisami ruchu drogowego przed rondem, jeśli zamierzam skręcić w najbliższy możliwy wyjazd - z reguły jest to skręt w prawo. Jeśli mam zamiar zjechać z rodna zjazdem drugim lub kolejnym, wówczas kierunkowskaz włączam na rondzie, a około 3-5 sekund przed wykonaniem manewru.
  Zatem kierunkowskaz włączam różnie, zależnie od sytuacji.

 • felekstankiewicz

  Oceniono 1 raz -1

  Egzaminy na prawo jazdy,to jeszcze jeden z dochodow przy wlasnych kosztach prawie zerowych.Nic dziwnego,ze caly wysilek "Egzaminatorow" idzie przedewszystkim,na cwaniackim zlapaniu osoby ktora egzamin zdaje.

 • Grzegorz Berger

  Oceniono 1 raz -1

  Kierunkowskaz służy do sygnalizacji zamiaru - uprzedzenia innych kierowców.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX