Obcokrajowcy nie przejmują się fotoradarami, a budżet traci miliony. To aż 80 tys. wykroczeń rocznie

W zeszłym roku fotoradary w Polsce zarejestrowały ponad milion wykroczeń. Jednak nie wszyscy kierowcy łamiący przepisy zostali ukarani. Większość obcokrajowców ze Wschodu unika kar.

W zeszłym roku wjechało do Polski ponad 10 mln Ukraińców, 3,6 mln Białorusinów i 1,5 mln Rosjan. GITD podaje, że doszło w tym czasie do 973 tys. wykroczeń drogowych, które zostały zarejestrowane przez fotoradary. Prawie 80 tys. to samochody zarejestrowane poza Unią Europejską. Głównie są to pojazdy z Ukrainy, Białorusi i Rosji.

Polskie przepisy nie przewidują możliwości znalezienia obcokrajowca spoza UE, który popełnił wykroczenie. Średnia wysokość mandatu to 250 zł, co daje prawie 18,5 mln zł utraconych wpływów do budżetu państwa.

Zobacz także: Nowe fotoradary staną przy polskich drogach. Przetarg obejmie 600 urządzeń

W przypadku kierowców będących obywatelami Unii Europejskiej sprawa jest łatwiejsza. Takiego kierowcę łatwiej namierzyć, dzięki przepływowi danych pomiędzy krajami członkowskimi.

Na polskich drogach pracuje 400 fotoradarów należących do Głównego Inspektoratu Ruchu Drogowego. Na 20 skrzyżowaniach umieszczono 200 kamer monitorujących przejazd na czerwonym świetle. To wystarczy, żeby wielu polskich kierowców zdejmowało nogę z gazów. Jednak kierowcy z Ukrainy czy Białorusi często mają za nic przepisy ruchu drogowego, ponieważ wiedzą, że żaden mandat im nie grozi. Chyba, że zostaną przyłapani na gorącym uczynku przez patrol policji.

Problem istnieje od lat, ale tą dziurę można w łatwy sposób załatać. Wystarczy dostęp do danych z systemu CANARD dla Straży Granicznej. Wtedy kierowcy z nieuregulowanymi mandatami nie mieliby wjazdu do Polski. Jednak, żeby było to możliwe, trzeba wdrożyć odpowiednie przepisy.

Zobacz także: Jedziesz za granicę? To uważaj na fotoradary. Na zachodzie są ich tysiące

Skoda Karoq - test

Więcej o:
Komentarze (27)
Fotoradary - mandaty obcokrajowców
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: AndrzejDuda

  Oceniono 24 razy 18

  Przecież nie da się ot tak po prostu, z dnia na dzień uchwalić ustawy, podpisać i opublikować! Bądźcie realistami!

 • bzychnur

  Oceniono 11 razy 5

  A co jest sensem istnienia fotoradarow?
  Zasilanie budzetu czy zwiekszanie bezpieczenstwa na drogach poprzez kontrole i karanie osob lamiacych przepiscy.
  Jesli fotoradary istnieja by zarabiac pieniadze to faktycznie budzet traci. Traci na kazdym kto jezdzi zgodnie z przepisami tak samo jak na kazdym, kto sie nie daje zlapac...
  Natomisat jesli sensem jest karanie, to dostateczna kara jest moze strach przed kontrola przy nastepnym wjezdzie do kraju...

 • Gość: Jarek G.

  Oceniono 7 razy 3

  Na czym traci ten budzet? Czyli nadal fotoradary sa do zarabiania?

 • zielona-galazka

  Oceniono 2 razy 2

  Ale po co? PiS woli zajmowac się inwigilacją opozycji.

 • jaceq

  Oceniono 2 razy 2

  "żeby było to możliwe, trzeba wdrożyć odpowiednie przepisy"

  Aaa, problem.

 • mocno_kwasny

  Oceniono 4 razy 2

  Problem istnieje od lat, ale tą dziurę można w łatwy sposób załatać. Wystarczy dostęp do danych z systemu CANARD dla Straży Granicznej.

  Państwo istnieje teoretycznie

 • Gość: gość

  Oceniono 1 raz 1

  "Problem istnieje od lat, ale tą dziurę można w łatwy sposób załatać" polska języka, trudna języka?

 • eurotram

  Oceniono 1 raz 1

  Przypomniała mi się taka sytuacja: dojeżdżałem kiedyś do Kołbieli,przede mną gnał jak wściekły białoruski TIR. Wiedziałem,że zaraz jest fotoradar,więc jechałem ostrożnie, a ten dalej gna; w końcu przeleciał ze sporą prędkością koło fotoradaru,który naturalnie strzelił mu fotę; ja też się załapałem na zdjęcie,ale jak na dwóch fotach zobaczyli że odległość między nami się zwiększa, to pewnie sami doszli że ja jechałem normalnie. A Białorusin... pewnie właśnie wiedział,że mogą mu nagwizdać.

 • luki.wawa

  Oceniono 3 razy 1

  A niby na jakiej podstawie ITD wystawia mandaty. Mam kilkanaście wezwań z ITD i zawszę odpisuje podziękowaniami i chu....... . Najstarsze ma już kilka lata. Więc nie ma co się dziwić że taki Niemiec, Anglik lub Litwin mają to samo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX