Koniec z wycinaniem filtru DPF - posłowie chcą surowych kar dla kierowców i mechaników

Politycy szukają skutecznej metody na walkę ze smogiem i po raz kolejny uderzają w kierowców. Szykuje się kolejna zmiana przepisów, która będzie dotyczyć właścicieli samochodów.

Posłowie Nowoczesnej przygotowali kilka projektów ustaw, które mają pozwolić na poprawę jakości powietrza w naszym kraju. Jeden z nich dotyczy kierowców i mechaników, którzy usuwają filtry DPF w samochodzie. W ramach projektu przewidziano karę grzywny dla właściciela takiego samochodu, a także dla mechanika, który oferuje takie usługi.

Filtr DPF montowany w samochodzie ma za zadanie ograniczyć nadmierną emisję spalin poprzez zatrzymywanie cząstek stałych i wypalanie ich wewnątrz tego podzespołu. Po kilku latach użytkowania filtr może się zapychać, a wymiana kosztuje nawet kilka tysięcy złotych. Dlatego część kierowców decyduje się na całkowity demontaż zamiast wymiany. Ten proceder jest nielegalny, ale na razie nie ma odpowiednich przepisów, które ułatwiłyby karanie. Za naszą zachodnią granicą taki występek jest karany kwotą kilku tys. euro.

Zobacz także: Jak dbać o filtr DPF?

Dlatego za poruszanie się pojazdem niespełniającym norm emisyjnych będzie przewidziany mandat w wysokości 500 złotych. Pomysłodawcy ustawy liczą, że usuwanie filtra nie będzie się opłacać. W projekcie przewidziano również obowiązek usunięcia pojazdu z drogi na koszt właściciela, gdy stan techniczny samochodu narusza przepisy dotyczące ochrony środowiska.

Autorzy projektu zaznaczyli, że według różnych źródeł samochody generują nawet do 60 proc. zanieczyszczeń powietrza w miastach. Specjaliści oceniają, że to przede wszystkim dym z przydomowych pieców, w których pali się śmieciami lub drewnem powoduje poważne obniżenie jakości powietrza. Posłowie Nowoczesnej chcą zaoferować dopłaty do zakupu nowych pieców dla właścicieli domów. Szacują, że trzeba wymienić nawet dwa miliony pieców. Koszt jednego to nawet kilkanaście tys. zł.

Więcej o:
Komentarze (113)
Filtr DPF - kara, wycinanie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: jeddd

  Oceniono 98 razy 80

  A dlaczego piszecie, że "uderzą w kierowców" zamiast, że skończy się patologia. W końcu kierowcy, którzy wycinają DPF powodują, że ich samochody jeszcze bardziej zanieczyszczają powietrze, którym wszyscy oddychają.

 • Gość: Jox

  Oceniono 65 razy 43

  1. Samochód z wyciętym DPF nie odpowiada homologacji i powinien być usunięty z ruchu. 2. W Polsce w mieście nie daje się jeździć z otwartym nawiewem - chyba, że w masce przeciwgazowej - kara za wycinanie DPF i trucie ludzi powinna być co najmniej 5 tys. 3. Jak ktoś biedny i go nie stać na naprawę DPF to nie kupuje się wieśwagena z TDI tylko małego benzyniaka albo jeździ komunikacją miejską!

 • don_pedro_deszczowiec

  Oceniono 43 razy 33

  W cywilizowanych krajach widać tendencję zmierzającą do pozbycia się kopciuchów. U nas dopiero wpadli na pomysł karania za poruszanie się pojazdem wytruwającym wszystko dookoła. Minie kolejnych parę lat zanim zdecydują się egzekwować ów przepis i odbierać dowody rejestracyjne za kłęby dymu za ukochanym TDI-kiem. Niemniej wiadomość nie jest dobra dla Januszy ;-)

 • Gość: tak tak

  Oceniono 52 razy 32

  NAJBARDZIEJ SMIESZY MNIE UZASADNIENIA I TŁUMACZENIE CWANIAKÓW -ŻE TO ZAMACH NA ,,BIEDNEGO KOWALSKIEGO'' .........KRÓRY MA JEDNO DZIECKO ,JEŻDZI JAKIMŚ DUŻYM ZAJECHANYM DIESLEM Z WYCĘTYM DPF ALENIE KUPI BENZYNOWEGO KOMPAKTOWEGO - BO SIARA ,BIEDA -TAK SAMO UZASADNIENIE PALENIA BYLE CZYM W PIECU W WIELKOM DOMU ...ALE JA JESTEM BIEDNY --NIE STAĆ CIE UTRZYMAĆ DOMU ,OCIEPLIĆ GO -NIE MOGŁEŚ WYBUDOWAĆ 80-100 M2 BO SIARA MIESZKAĆ W KLITCE ----TO WPRZEDAJ SWOJE WŁOŚCI I PRZEPROWADŻ SIE DO MIASTA GDZIE CZYNSZ 500-6OO MIESIĘCZNIE ,GRZEWANIE I CIEPŁA WODA WKRANIE ---POLAK HIPOKRYTA

 • Gość: Realista

  Oceniono 63 razy 29

  A dlaczego poza sezonem grzewczym jakość powietrza jest rewelacyjna?
  Wszyscy jeżdżą rowerami????

 • Gość: Mareks

  Oceniono 17 razy 15

  jakie uderzanie w kierowców ???,jakie uderzanie w przedsiębiorców,kto wymyśla te mylące tytuły ???,po to jest filtr aby spełniał swoje funkcje,po to wprowadzamy przepis by nie ukrócić wolność przedsiębiorcy ,tylko skalę złodziejstwa.

 • Gość: psul

  Oceniono 22 razy 14

  TAK, TAK, TAK!!!

 • Gość: Justa

  Oceniono 18 razy 14

  Walkę ze smogiem zaczynają od "uderzenia w kierowcow" a ja od m-ca usiłuje zgłosić sąsiadów notorycznie wypalajacych śmieci i okazuje się ,że ani starostwa ani gminy to nie interesuje... I nie mogę z tym nic zrobić 😑

 • Gość: SKF

  Oceniono 23 razy 9

  Jestem przeciwko przepisom zakazujacym usuwania filtrow. Ludzie beda wkladac tandente filtry i efekt bedzie taki sam. Trzeba zrobic tak jak w Kalifornii - test emisji spalin. Ciekawostka - w Kalifornii nie ma badania technicznego hamulcow, swiatel ipt. jest tylko smog check. Sprawdzaja to co jest istotne dla zdrowia mieszkancow stanu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX