Mandat za niezapięte pasy bezpieczeństwa zapłaci także pasażer

Kierowca i pasażerowie podróżujący samochodem mają obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa. Ale kto zapłaci mandat w przypadku, gdy pasażer nie zastosuje się do obowiązujących przepisów?

Choć polskie prawo nakazuje korzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy, wiele osób nie traktuje tego przepisu poważnie.

Tymczasem, systemy bezpieczeństwa współczesnych samochodów są zaprojektowane w taki sposób, że działają efektywnie tylko w przypadku, gdy kierowca i pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa.

Doskonałym przykładem są poduszki powietrzne. W razie kolizji, osoby niekorzystające z pasów, uderzą w poduszkę powietrzną zbyt wcześnie. W rezultacie, tzw. airbagi nie tylko nie zapewnią ochrony, ale mogą być przyczyną dodatkowych uszkodzeń ciała, kalectwa lub nawet śmierci.

Przeczytaj także: Mandat za przewożenie większej liczby pasażerów. Można za to nawet stracić prawo jazdy

Nadzwyczaj często obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa bagatelizują osoby podróżujące na tylnej kanapie. To skrajnie nieodpowiedzialne, bowiem podczas kolizji lub wypadku ich bezwładnie przesuwające się ciała są w stanie złamać oparcia przednich foteli i doprowadzić nawet do śmierci osób podróżujących w przedniej części kabiny.

Mandat za niezapięte pasy bezpieczeństwa - zapłaci także pasażer

Zgodnie z obowiązującym taryfikatorem mandatów, za niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy grozi mandat w wysokości 100 zł. To kwota, którą zostanie obarczony każdy, kto podczas jazdy nie korzysta z pasów.

To jednak nie wszystko. Prawo przewiduje dodatkową karę dla kierowcy, który przewozi osoby z niezapiętymi pasami bezpieczeństwa. W takim przypadku, prowadzący auto zostanie ukarany mandatem w wysokości 100 zł.

Oprócz tego w powyższych sytuacjach na konto kierowcy wpłyną po 4 punkty karne.

Z taryfikatora mandatów:

 • Niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy – 100 zł
 • Kierowanie pojazdem przewożącym pasażerów niekorzystających z pasów bezpieczeństwa – 100 zł

Z taryfikatora punktów karnych:

 • Przewożenie pasażerów niezgodnie z przepisami o korzystaniu z pasów bezpieczeństwa lub używaniu kasków ochronnych – 4 pkt. karne
 • Naruszenie obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa przez kierującego pojazdem – 4 pkt. karne

Przeczytaj także: Aktualny taryfikator mandatów

Sąd interpretował przepisy drogowe. Wszystko z powodu jednego niezdanego egzaminu

Więcej o:
Komentarze (28)
Mandat za niezapięte pasy bezpieczeństwa zapłaci także pasażer
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Gość

  Oceniono 13 razy 7

  Kto wymyślił tak debilne przepisy? W jaki sposób kierowca zajęty prowadzeniem pojazdu ma sprawdzać czy pasażerowie na tylnych siedzeniach przypadkiem nie rozpięli pasów? Każdy odpowiada za siebie, rodzice dodatkowo odpowiadają za dzieci. Dlaczego za wszystkich jeszcze ma odpowiadać kierowca który podczas jazdy nie ma fizycznej możliwości sprawdzenia zapięcia pasów swoich pasażerów?

 • Gość: klm

  Oceniono 22 razy 6

  czytając komenty durnego polactwa, upewniam się, że powinni jeździć wyłacznie furmankami - nie musieliby zapinać pasów...

 • Gość: Lech74

  Oceniono 21 razy 5

  A co jak pasażer odepnie pasy w czasie jazdy ty jako kierowca nie masz możliwości pilnowania czy ktoś ma zapięte pasy czy już nie?

 • Gość: Piotr M

  Oceniono 45 razy 5

  Kolejny durny przepis wyciagajacy pieniądze od ludzi zasłaniający sie bezpieczenstwem.

 • Gość: Kierowca ABCDE

  Oceniono 4 razy 4

  Co w przypadku kierowcy autobusu,powiedzmy 10 osób jedzie bez pasów,czy te osoby trzeba informować że muszą mieć zapięte pasy, cow prezypadku zabawy pasażera w zamknięte-odpięte ?? co w przypadku cudzoziemców którego informujemy przez mikrofon a on i tak nie rozumie o czym mówimy ,co przepis mówi o osobie która musi skorzystać z toalety autokarowej.Czy kierowca jest ukarany za te przewinienia,rozumiem ze na ilość punktów traci prawo jazdy.

 • bartekgryko

  Oceniono 34 razy 4

  jeżeli jade sam autem, to jest to kwestia tylko i wyłącznie mojego bezpieczeństwa czy zapnę czy nie. nie wpływa to na bezpieczeństwo innych. Nie powinno być za to kary ,że sam siebie chce narażać. Równie dobrze można karac za chodzenie bez czapki, bowiem grozi to zimą przeziębieniem.

 • Gość: Wawa21

  0

  Podwójne karanie za jedno wykroczenie. No chyba że punkty są w nagrodę.

 • Gość: Maxim

  Oceniono 8 razy -4

  Powyżej magicznej 60 km/h i tak to nic nie da .Przeciążenia są tak duże , takiego spustoszenia dokonują w organach wewnętrznych ,że to czy masz pasy , poduszki , nie ma znaczenia - udowodnione w crash testach

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX