Zielone listki wracają. Okres próbny dla kierowców już od tego roku. Co to oznacza?

Każdy kierowca, który odbierze prawo jazdy od 4 czerwca 2018 r. będzie objęty dwuletnim okresem próbnym. Jakie zasady będą obowiązywać podczas tych 24 miesięcy po odebraniu dokumentu?

4 czerwca 2018 roku wejdą w życie przepisy, na mocy których każdy kto odbierze dokument prawa jazdy, bez względu na to czy uzyskał uprawnienia do prowadzenia pojazdów po raz pierwszy, czy w przeszłości już je posiadał, będzie objęty dwuletnim okresem próbnym. W jego trakcie, kierowcę będą obowiązywały zaostrzone przepisy. Będzie też musiał przejść dodatkowe szkolenia.

Okres próbny dla kierowców – zaostrzone przepisy

W trakcie dwuletniego okresu próbnego, kierowca będzie musiał przestrzegać bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących ograniczeń prędkości. W obszarze zabudowanym nie będzie mógł jechać szybciej niż 50 km/h. Poza nim, limit wyniesie 80 km/h. Z kolei na autostradach i drogach ekspresowych ograniczenie prędkości zostało ustalone na 100 km/h.

To jednak nie wszystko.

Przeczytaj także: Wszystkie zmiany dotyczące kierowców, które wejdą w życie w 2018 r.

Okres próbny dla kierowców – zielony listek i kursy doszkalające

Przez pierwsze 8 miesięcy okresu próbnego, kierowcy będą mogli prowadzić wyłącznie samochody, które zostaną oznaczone symbolem zielonego liścia.

Oprócz tego, między 4, a 8 miesiącem po odebraniu dokumentu prawa jazdy, kierowcy będą musieli odbyć obowiązkowe szkolenie w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego i praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym.

Teoretyczne szkolenie w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego będzie trwało dwie godziny i będzie się odbywało w ośrodku WORD. Szkolenie praktyczne potrwa godzinę i będzie się odbywało w ośrodku doskonalenia jazdy.

Oba szkolenia będą płatne. Według przepisów, szkolenie teoretyczne nie może być droższe niż 100 zł, z kolei cena szkolenia praktycznego nie może przewyższyć 200 zł.

Kierowcom, którzy nie dostarczą do starostwa zaświadczeń o odbyciu obowiązkowych kursów doszkalających przed upływem okresu 8 miesięcy od daty odebrania prawa jazdy, zostaną cofnięte uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Przeczytaj także: Aktualny taryfikator mandatów na 2018 r.

Przez pierwsze 8 miesięcy zakaz pracy jako kierowca

Ponadto przez pierwsze 8 miesięcy okresu próbnego nie będzie można podjąć pracy kierowcy, ani osobiście wykonywać działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu pojazdu kat. B.

Kiedy okres próbny dla kierowców zostanie przedłużony?

Kierowcy, którzy odbiorą dokument prawa jazdy od 4 czerwca 2018 r. będą się musieli mieć na baczności. W przypadku, gdy popełnią dwa wykroczenia drogowe (dwa razy zostaną ukarani mandatem), okres próbny zostanie przedłużony o kolejne dwa lata. Dodatkowo zostaną skierowani na badania psychologiczne i kurs reedukacyjny z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Z kolei, gdy w trakcie okresu próbnego popełnią jedno przestępstwo przestępstwo drogowe lub trzy wykroczenia, wtedy prawo jazdy zostanie cofnięte.

Zobacz także: Aktualny taryfikator punktów karnych 2018

Więcej o:
Komentarze (65)
Okres próbny dla kierowców - zasady i ograniczenia
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • kniazwitold

  Oceniono 45 razy 25

  Paranoja.

  Zamiast zlikwidować WORD-y - system wyłudzania pieniędzy i wyłudzania szkoleń, któr nie uczy kierowania a "zdawania egzaminów" dokręcanie jeszcze bardziej śruby i kar...

  W efekcie będzie jeszcze więcej wypadków bo jeszcze więcej ludzi będzie jeździć bez prawa jazdy.

  Dokładnie tak samo jak ograniczenie dostępności aborcji spowodowało rozrost podziemia i powikłań po zabiegach w systemie garażowym.

 • Gość: Stefan1234

  Oceniono 34 razy 24

  U nas nie może być normalnie ,zawsze trzeba przegiąć pałę , czyli zda egzamin ,państwo mówi OK potrafisz jezdzić znasz przepisy ale ci nie wierzymy musisz jeszcze iśc na kurs i oczywiście zapłacić

 • Gość: Iwona

  Oceniono 22 razy 18

  Najgorsze w tym jest dodatkowy kurs i jeszcze na dokładkę oczywiście musi być płatny. Mało że wydasz mnóstwo pieniędzy na kurs i wreszcie dostaniesz prawko to jeszcze dodatkowo dołóż do tego kolejne pieniądze by móc się cieszyć z prawa jazdy. Takie Coś to mogli oczywiście wymyślić tylko w naszym kraju.

 • blackdok

  Oceniono 20 razy 16

  Generalnie chodzi o te 300 złotych dodatkowe. czysta fikcja. Ktoś młody zrobi prawo jazdy jak będzie cierpliwy odczeka te dwa lata- nawet nie widząc samochodu a potem........ no właśnie jak to będzie bezpiecznie jak nie będzie jeździł dwa lata a potem bez ograniczeń?

 • edek40

  Oceniono 17 razy 15

  Najważniejsze jednak, aby w żadnym wypadku nie zrezygnowano z jazd dookoła WORDu. Tu bowiem egzaminują ze znajomości topografii, więc najazd na całkowicie zatartą ciągłą owocuje niezdaniem egzaminu. A tak instruktor uczy kursanta wszelkich pułapek ulubionych przez egzaminujących. No i oczywiście jak widzisz słupek w oknie, to kierownica do oporu w prawo....

 • Gość: Kierowca ABCDE

  Oceniono 13 razy 11

  Rozumiem że jak dostane 2 mandaty np. za to że nie przełączyłem świateł dziennych na mijania a W/g widzi mi się pana WŁADZY powinienem muszę mieć przedłużony okres próbny jestem bardzo niebezpiecznym użytkownikiem drogi,ale jeśli rozpieprzę kilka aut i dostanę mandat to już spoko ze mnie gość bo mam tylko jeden.Jeśli zrobię pj kategorii D wykładając wszystkie oszczędności plus pożyczka od bociana to nie będę mógł pracować na autobusie miejskim przez 8 miesięcy,wcześniej jeździłem kilka lat sam ciężarowym z przyczepą (posiadałem już kiedyś zrobione c+e)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX