Bogate żniwa drogówki. W 2017 roku wystawiano 10 tys. mandatów dziennie. Za co najczęściej?

Od początku 2017 roku policjanci z ruchu drogowego wystawili prawie 3,6 mln mandatów, a za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h zatrzymali 30,5 tys. praw jazdy - o takich statystykach donosi dziennik.pl.

Jak podaje dziennik.pl, w samym 2017 roku policjanci z ruchu drogowego wystawili prawie 3,6 mln mandatów – to o prawie 143 tys. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Policjanci wystawiali średnio 10 tys. mandatów dziennie.

Najczęściej powodem wystawienia mandatu było przekroczenie prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa oraz łamanie przepisów dotyczących relacji kierowca-pierwszy. Oprócz większej liczby mandatów wzrosła też liczba wniosków o ukaranie. To oznacza, że kierowcy coraz częściej odmawiali przyjmowania mandatów lub naruszenia przepisów były tak poważne, że policjanci kierowali sprawę do sądu. W 2017 roku zanotowano 197,6 tys. takich przypadków. Dla porównania w 2016 roku było ich 158 tys.

Do walki z piratami drogowymi policja oddelegowuje teraz większą liczbę funkcjonariuszy – każdej doby na polskich drogach pracuje ok. 4 tys. policjantów z wydziału ruchu drogowego. Przez cały 2017 rok drogówka ujawniła ponad 4,1 mln wykroczeń – wliczają się w to mandaty, wnioski o ukaranie i pouczenia. Od początku 2017 roku zatrzymano 85,5 tys. praw jazdy. Tylko w 36 proc. przypadków przyczyną było przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym.

Według statystyk Komendy Głównej Policji w 2017 roku zginęło na polskich drogach 2748 osób, czyli o 243 mniej niż w tym samym okresie 2016 roku. Przez ten czas doszło do 32 tys. wypadków, w których rannych zostało 36,6 tys. osób. To poprawa o ok. 4 proc.

Czy w ubiegłym roku dostałeś choć jeden mandat?
Więcej o:
Komentarze (50)
Mandaty w Polsce za co najczęściej
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • liczbynieklamia

  Oceniono 33 razy 33

  > Najczęściej powodem wystawienia mandatu było przekroczenie prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa oraz...

  Bardzo jestem ciekaw, ile wynosi proporcja mandatów za przekroczenie prędkości do mandatów za kolejne wykroczenie. 100 do 1? 1000 do 1? Mam dziwne wrażenie, że mandaty za nieustąpienie pierwszeństwa wystawiane są niemal wyłącznie wtedy, gdy dochodzi do kolizji.

 • wkkr

  Oceniono 40 razy 32

  A teraz, gdybyście byli dziennikarzami, porównalibyście te statystyki z krajami takimi jak np. Niemcy czy Francja. Mam wrażenie że tam częściej karze się za inne wykroczenia niz przekroczenie prędkości pomimo tego ze średnia prędkość pojazdu jest w tamtych krajach wyższa.
  PS
  Czekam na moment gdy mandat dostanie administrator drogi za jej fatalny stan albo człowiek który odpowiada za pozostawienie oznaczeń tymczasowej organizacji ruchu choć czas jej obowiazywania juz dawno minął....

 • Gość: adu

  Oceniono 34 razy 28

  brakuje kasy na pińcet+ i muszą niebiescy nadrabiać

 • cymesgeszefciarz

  Oceniono 22 razy 22

  A jak sytuacja z pudrowaniem statystyk rowerzystami i przechodniami ?
  W Łomży "dzielni" funkcjonariusze w nieznakowanym radiowozie słyną z nękania przechodniów ...

 • uzdek98

  Oceniono 11 razy 11

  musza kulsony robic plany poboru haraczu drogowego.. nie ma bata, na pincet+ musi byc...

 • vald

  Oceniono 9 razy 9

  "Do walki z piratami drogowymi policja oddelegowuje teraz większą liczbę funkcjonariusz"
  Piratami? W większości są to przekroczenia prędkości o 10-15 km/h.
  Przykład? Droga w miejscowości biegnąca obok kościoła .Ograniczenie o które postarał się ksiądz 30km/h . Na chodnikach żywej duszy, nie ma procesji mszy , żadnych uroczystości. Policja kasuje jak za zboże bo jechałeś 45km/h.
  Teraz wiadomo skąd te statystyki. Dobra zmiana? Nie. Łupienie nie mające nic wspólnego z poprawą bezpieczeństwa

 • cmochall

  Oceniono 8 razy 8

  Oby tak dalej bo nic obywatela nie wk....@ bardziej niz polowanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX