Czy holowanie sanek samochodem jest legalne? Jaki mandat grozi za organizację samochodowego kuligu

Zimą część kierowców decyduje się na zorganizowanie kuligu samochodowego. Taka zabawa jest jednak niebezpieczna i grozi kosztownymi konsekwencjami. Jaki mandat można dostać za holowanie sanek samochodem?

Zima była dość lekka, ale w lutym w końcu chwycił mróz. W ostatnich dniach spadło też sporo śniegu i rodzice maluchów w końcu mogli wyciągnąć sanki z piwnicy.

Niektórzy kierowcy wpadli na pomysł zorganizowania samochodowego kuligu. Taka rozrywka jest jednak bardzo ryzykowna dla osób, które podróżują na sankach ciągniętych przez samochód, a także kosztowna dla kierowcy.

Zobacz także: Aktualny taryfikator mandatów na 2018 r.

Czy holowanie sanek samochodem jest legalne?

W ustawie Prawo o Ruchu Drogowym w artykule 60.1 jest jasno napisane, że cyt. „kierującemu zabrania się ciągnięcia za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urządzeniu.”

Warto zwrócić uwagę, że przepisy ustawy obowiązują na wszystkich drogach publicznych, na drogach oznaczonych jako strefy ruchu, a także w strefach zamieszkania.

Jednocześnie nie oznacza to, że prawo dopuszcza holowanie sanek samochodem na wszystkich drogach polnych, bo część z nich ma także status dróg publicznych.

Jaki mandat można dostać za holowanie sanek samochodem?

Policjanci nie pozostawiają wątpliwości, że holowanie sanek samochodem jest to stwarzanie zagrożenia w ruchu drogowym. To głównie z tego paragrafu może zostać ukarany kierowca, który ciągnie za samochodem kulig. Mandat jaki przewiduje za to ustawodawca to aż 500 zł.

Na kosztach pieniężnych się jednak nie skończy. Zgodnie z taryfikatorem punktów karnych za „ciągnięcie za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urządzeniu“ przysługuje 5 pkt. karnych.

Zobacz także: Aktualny taryfikator punktów karnych 2018

Zima to najgorszy czas dla kierowców, dlatego te kilka rzeczy zawsze warto mieć w aucie

Więcej o:
Komentarze (9)
Jaki mandat grozi za holowanie sanek samochodem?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • brylant1

  Oceniono 1 raz 1

  Dziesiątki kilometrów frajdy na sankach ciągniętych przez ursusa C330-C360 i nie było mowy o żadnym mandacie bo dzieciaki milicjantów to też dzieciaki ale to se ne vrati. Za chwilę żeby zmienić papier toaletowy trzeba będzie wzywać fachowca... a za samodzielną zmianę koła w aucie też będzie mandat...

 • Gość: gosc

  0

  czy tworcy niektorych przepisow nie mieli rodzin czy co ???
  kulig w zime rzecz normalna kazdy go doswiadczyl robil to dziadek robil to sasiad robia to mama i zyjemy przeciez to sie odbywa grzecznie na na malo uczeszczanej drodze w lesie albo prywatniej posesji ale problem jak z odpalaniem samochodu i osniezaniem chore chore chore skad ludzie biore takie pomysly i kto na to glosuje!!!!!

 • diabel-tasmasnki-reaktywacja-d

  0

  art 2 pkt 36
  pojazd – środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane;

  art 60
  "kierującemu zabrania się ciągnięcia za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urządzeniu.”

  Czyli w ogóle nie można organizować kuligów.

 • Gość: klio

  Oceniono 8 razy 0

  czyli teraz jak dzieci zabiorę na kulig to pierwsze co zrobię to włączę yanosika... dobrze ze jak ja dorastalam to to nie było tak powariowane...

 • Gość: dd

  Oceniono 2 razy -2

  masz wybór sposobu rozliczenia

 • Gość: oscar

  Oceniono 2 razy -2

  rozliczyłem się w autobusie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX