Trwa oblężenie WORD-ów? Nie, ale to nieuniknione. Wszystko przez "pakiet" dla nowych kierowców

Dwuletni okres próbny, dodatkowe ograniczenia prędkości i zakaz pracy jako kierowca - wszystko to wejdzie w pakiet z prawem jazdy od 4 czerwca tego roku. Dlatego WORD-y szykują się na oblężenie.

Wbrew pojawiającym się informacjom o "oblężeniu WORD-ów", Ośrodki nie przeżywają na razie wzmożonego zainteresowania przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy. - Już kolejny raz słyszę to pytanie, ale nie mogę potwierdzić, że przeżywamy oblężenie. Ruch w WORD-ach jest normalny - dowiadujemy się w WORD Warszawa. Dokładnie to samo słyszymy w innych miastach. - Nie, nie zanotowaliśmy w ostatnim czasie wzmożonego ruchu - mówią zgodnie przedstawiciele WORD-ów w Poznaniu i we Wrocławiu.

Wszyscy przyznają jednak, że prawdziwe oblężenie zacznie się w kwietniu. - Zawsze na dwa-trzy miesiące przed zmianą przepisów dotyczących kierowców w WORD-ach zaczyna się gorączka. Młodzi kierowcy chcąc zdać egzamin przed zmianą prawa, stoją w długich kolejkach, a później - poirytowani - zarzucają pracownikom WORD-ów powolną pracę - mówi w rozmowie z Moto.pl pracownik jednego z WORD-ów. - Dlatego przyszłym kierowcom mogę poradzić jedno - zapiszcie się na egzamin już teraz i nie zakładajcie, że zdacie go za pierwszym razem. Każdemu może się powinąć noga, a to wydłuża moment odbioru prawa jazdy - dodaje.

WAŻNE: Nie każdy, kto zda egzamin przed 4 czerwca 2018 uniknie zmiany przepisów. Pod uwagę brana jest data wydania prawa jazdy, a nie odbycia egzaminu.

Prawo jazdy 2018 - okres próbny, zielona naklejka i ograniczenia prędkości

Nadchodzące kolejki w WORD-ach to efekt nowelizacji prawa, która wprowadza wiele zmian dla nowych kierowców. Każdy, kto od 4 czerwca 2018 r. zda egzamin na prawo jazdy, będzie objęty dwuletnim okresem próbnym. W jego trakcie, kierowca będzie zobowiązany:
- odbyć między czwartym a ósmym miesiącem kurs doszkalający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego i praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym,
- przez pierwsze 8 miesięcy jeździć z naklejonym na szybie listkiem.

Wspomniany kurs doszkalający będzie obejmował 2-godzinne szkolenie teoretyczne w ośrodku WORD i godzinną praktykę w ośrodku doskonalenia jazdy. Cel? Uświadomić młodemu kierowcy, czym grozi nadmierna prędkość. Obowiązkowe kursy doszkalające będą płatne. O cenie zadecyduje minister transportu, ale ich koszty nie mogą przekroczyć 100 zł za szkolenie teoretyczne oraz 200 zł za szkolenie praktyczne. Jeśli przed upływem 8 miesięcy od otrzymania prawa jazdy kierowca nie dostarczy do starosty zaświadczenia o ukończeniu kursu, straci prawko. To jednak nie wszystko.

ZOBACZ TEŻ: Prawo jazdy 2018 - co się zmieni? Nowości nie tylko dla nowych kierowców

Przez pierwsze 8 miesięcy okresu próbnego kierowcy będą musieli przestrzegać bardziej restrykcyjnych ograniczeń prędkości - 50 km/h w obszarze zabudowanym (bez względu na porę dnia), 80 km/h poza obszarem zabudowanym (zamiast maksymalnie 100 km/h) oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej (limity na autostradach wynoszą 140 km/h, a na ekspresówkach - 120 km/h).

Także przez pierwsze 8 miesięcy od momentu odebrania prawa jazdy, nie będzie można pracować jako kierowca ani osobiście wykonywać działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem kat. B.

89-latek z Goczałkowic-Zdroju najstarszym Polakiem, który zdał egzamin na prawo jazdy. Poprzednie stracił przez... nadmierną prędkość

Prawo jazdy 2018 - wydłużony okres próbny i utrata prawa jazdy

Jeżeli w czasie dwóch lat od odebrania prawa jazdy kierowca popełni dwa wykroczenia drogowe, okres próbny zostanie przedłużony o kolejne dwa lata. Dodatkową karą będzie w takim przypadku skierowanie na badania psychologiczne oraz na kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Jeśli podczas dwuletniego okresu próbnego kierowca popełni 3 wykroczenia lub jedno przestępstwo drogowe, straci prawo jazdy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA