Trwa oblężenie WORD-ów? Nie, ale to nieuniknione. Wszystko przez "pakiet" dla nowych kierowców

Dwuletni okres próbny, dodatkowe ograniczenia prędkości i zakaz pracy jako kierowca - wszystko to wejdzie w pakiet z prawem jazdy od 4 czerwca tego roku. Dlatego WORD-y szykują się na oblężenie.

Wbrew pojawiającym się informacjom o "oblężeniu WORD-ów", Ośrodki nie przeżywają na razie wzmożonego zainteresowania przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy. - Już kolejny raz słyszę to pytanie, ale nie mogę potwierdzić, że przeżywamy oblężenie. Ruch w WORD-ach jest normalny - dowiadujemy się w WORD Warszawa. Dokładnie to samo słyszymy w innych miastach. - Nie, nie zanotowaliśmy w ostatnim czasie wzmożonego ruchu - mówią zgodnie przedstawiciele WORD-ów w Poznaniu i we Wrocławiu.

Wszyscy przyznają jednak, że prawdziwe oblężenie zacznie się w kwietniu. - Zawsze na dwa-trzy miesiące przed zmianą przepisów dotyczących kierowców w WORD-ach zaczyna się gorączka. Młodzi kierowcy chcąc zdać egzamin przed zmianą prawa, stoją w długich kolejkach, a później - poirytowani - zarzucają pracownikom WORD-ów powolną pracę - mówi w rozmowie z Moto.pl pracownik jednego z WORD-ów. - Dlatego przyszłym kierowcom mogę poradzić jedno - zapiszcie się na egzamin już teraz i nie zakładajcie, że zdacie go za pierwszym razem. Każdemu może się powinąć noga, a to wydłuża moment odbioru prawa jazdy - dodaje.

WAŻNE: Nie każdy, kto zda egzamin przed 4 czerwca 2018 uniknie zmiany przepisów. Pod uwagę brana jest data wydania prawa jazdy, a nie odbycia egzaminu.

Prawo jazdy 2018 - okres próbny, zielona naklejka i ograniczenia prędkości

Nadchodzące kolejki w WORD-ach to efekt nowelizacji prawa, która wprowadza wiele zmian dla nowych kierowców. Każdy, kto od 4 czerwca 2018 r. zda egzamin na prawo jazdy, będzie objęty dwuletnim okresem próbnym. W jego trakcie, kierowca będzie zobowiązany:
- odbyć między czwartym a ósmym miesiącem kurs doszkalający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego i praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym,
- przez pierwsze 8 miesięcy jeździć z naklejonym na szybie listkiem.

Wspomniany kurs doszkalający będzie obejmował 2-godzinne szkolenie teoretyczne w ośrodku WORD i godzinną praktykę w ośrodku doskonalenia jazdy. Cel? Uświadomić młodemu kierowcy, czym grozi nadmierna prędkość. Obowiązkowe kursy doszkalające będą płatne. O cenie zadecyduje minister transportu, ale ich koszty nie mogą przekroczyć 100 zł za szkolenie teoretyczne oraz 200 zł za szkolenie praktyczne. Jeśli przed upływem 8 miesięcy od otrzymania prawa jazdy kierowca nie dostarczy do starosty zaświadczenia o ukończeniu kursu, straci prawko. To jednak nie wszystko.

ZOBACZ TEŻ: Prawo jazdy 2018 - co się zmieni? Nowości nie tylko dla nowych kierowców

Przez pierwsze 8 miesięcy okresu próbnego kierowcy będą musieli przestrzegać bardziej restrykcyjnych ograniczeń prędkości - 50 km/h w obszarze zabudowanym (bez względu na porę dnia), 80 km/h poza obszarem zabudowanym (zamiast maksymalnie 100 km/h) oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej (limity na autostradach wynoszą 140 km/h, a na ekspresówkach - 120 km/h).

Także przez pierwsze 8 miesięcy od momentu odebrania prawa jazdy, nie będzie można pracować jako kierowca ani osobiście wykonywać działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem kat. B.

89-latek z Goczałkowic-Zdroju najstarszym Polakiem, który zdał egzamin na prawo jazdy. Poprzednie stracił przez... nadmierną prędkość

Prawo jazdy 2018 - wydłużony okres próbny i utrata prawa jazdy

Jeżeli w czasie dwóch lat od odebrania prawa jazdy kierowca popełni dwa wykroczenia drogowe, okres próbny zostanie przedłużony o kolejne dwa lata. Dodatkową karą będzie w takim przypadku skierowanie na badania psychologiczne oraz na kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Jeśli podczas dwuletniego okresu próbnego kierowca popełni 3 wykroczenia lub jedno przestępstwo drogowe, straci prawo jazdy.

Więcej o:
Komentarze (58)
Prawo jazdy 2018 - nowe przepisy i oblężenie WORD-ów
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 69 razy 65

  Te nowe przepisy przyznaja ze dotychczasowe szkolenia kierowcow w WORD sa fikcja bo z gory zakladaja ze kierowca po zdaniu egzaminu nie umie jezdzic ................ moze wiec zamiast tych "udziwnien" zmienic system szkolenia kierowcow .
  "Wspomniany kurs doszkalający będzie obejmował 2-godzinne szkolenie teoretyczne w ośrodku WORD i godzinną praktykę w ośrodku doskonalenia jazdy. Cel? Uświadomić młodemu kierowcy, czym grozi nadmierna prędkość."
  A to nie mozna tego uswiadomic podczas kursu na prawo jazdy?
  Nie oszukujmy sie nie chodzi o zadne bezpieczenstwo a o wyciagniecie kasy.

 • zazwyczaj_nieomylny

  Oceniono 45 razy 45

  Co za idiota wymyślił taką komplikację przepisów? Wystarczyło młodym kierowcom obniżyć limit punktów karnych, by utemperować temperament. A tak komplikuje się tylko prawo, które dodatkowo będzie trudne do wyegzekwowania.

 • Darius R

  Oceniono 39 razy 35

  A te listki to nie powinni wydawać urzędowo z homologacją za minimum 200zł za sztukę? Goowniany interes ktoś wymyślił..

 • Gość: miro1w10

  Oceniono 32 razy 32

  Wyciąganie pieniędzy i to kompletnie bez sensu! Jak Ci nowi kierowcy wyjadą na autostrady i ekspresówki, to jadąc z prędkością 80 km/h stworzą jeden wielki korek. Ciężarówki już ciągle będą wyprzedzały. Ten baran bez wyobraźni, który to wymyślił chyba nie jest kierowcą ! Brawo!

 • Gość: 666

  Oceniono 26 razy 24

  Idotyzm do kwadratu plus nabijanie kasy kosztem mlodych kierowcow. Nobel dla Tego idioty który to wymyślił. No ale pieniążki na 500+ trzeba zbierać.

 • Gość: korekta

  Oceniono 20 razy 20

  "Przez pierwsze 8 miesięcy okresu próbnego kierowcy będą musieli przestrzegać bardziej restrykcyjnych ograniczeń prędkości (...) oraz 100 km/h na autostradzie (...) (limity na autostradach wynoszą 140 km/h

  Czyli wpakowano takich kierowców wykroczenie drogowe: "kierowca poruszający się z prędkością utrudniającą innym użytkownikom ruch może zostać ukarany mandatem w wysokości od 50 do 200 zł, a na jego konto zostaną dopisane 2 punkty karne."

  Brawo!

 • Krystian

  Oceniono 19 razy 19

  Niedługo wprowadzą podatek od oddychania a potem podatek od prawa do życia. Bezpieczeństwo na drodze jest bardzo ważne ale to wszystko idzie ewidentnie w stronę jak tu zarabiać na kierowcach zamiast faktycznie zmienić system szkoleń.

 • Gość: AGD.

  Oceniono 15 razy 15

  Po pierwsze:autor wprowadza czytelników w błąd co do prędkości poza obszarem zabudowanym. Po drugie w tych wypocinach autorów zmian idiotyzm pogania głupotę. Jak prawko poleży 8 miesięcy nieużywane, to kierowca nabiera doświadczenia. A jak 2 lata, to już mamy do czynienia z weteranem szos z 500-kilometrowym doświadczeniem, któremu wszystko wolno.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX