Komentarze (436)
Jak jeździć po rondzie?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • Gość: Jano

  Oceniono 4 razy 4

  Pan redaktor nie powinien wprowadzać w błąd i samemu nauczyć się kilku PODSTAWOWYCH przepisów :
  "Zajmując pas ruchu przed wjazdem na rondo, należy robić to zgodnie z ogólnymi zasadami. Jeśli jedziemy prosto lub skręcamy w prawo, najwygodniej i najbezpieczniej zająć prawy pas; podczas opuszczania ronda z pasa innego niż prawy przecinamy inne pasy ruchu. W takiej sytuacji mamy obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na tych pasach (np. jadącym na wprost).

  Przy zmianie pasa na rondzie obowiązują takie same zasady, jak na prostej drodze, a to oznacza, że zgodnie z kodeksem drogowym kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony. Zmieniając pas, ustępujemy temu, kto już po nim jedzie, a w sytuacji, kiedy wykonujemy manewr zmiany pasa równocześnie z innym autem, pierwszeństwo ma ten, kto jest po prawej stronie."

  na stronie auto-swiat pl artykuł jak poprawnie jeździć po rondzie

 • Gość: kimer44

  Oceniono 3 razy 3

  Kto pisał ten artykuł? Na jakiej podstawie twierdzi autor, iż niedozwolone jest objeżdżanie ronda prawym pasem. I tak sieją pismaki zamęt.

 • Gość: J.W.Bartyzel

  Oceniono 5 razy 3

  " W praktyce wielu kierowców objeżdża rondo prawym pasem. To niedozwolone, choć po części zrozumiałe"

  Czy mądrala, który to napisał, przyzna się do błędu i sprostuje, czy zamierza celowo wprowadzać czytelników w błąd? Bo żaden przepis nie zabrania objeżdżania ronda prawym pasem

 • boczek150

  Oceniono 5 razy 3

  Wszelkiej maści "miszczom" kierownicy pokazuje i objaśniam to co u nas w praktyce jest niewykonalne, a działa w niemal całej europie. Jeżeli na rondzie krzyżują się dwie ulice to w praktyce możemy skręcić w prawo, pojechać prosto lub skręcić w lewo. W prawo skręcamy wyłącznie ze skrajnego prawego pasa, natomiast prosto lub w lewo z lewego (przy dwóch pasach ruchu). Dlaczego? Ano dlatego, że wtedy ruch na rondzie jest całkowicie BEZKOLIZYJNY! Jak opuszczam rondo skręcając w lewo (w praktyce oczywiście kieruje samochód w prawą stronę), to mój tor jazdy nigdy nie przetnie się z torem jazdy samochodu jadącego po mojej prawej stronie, bo on także będzie zjeżdżał w ten sam zjazd. Jadąc prawym pasem musi zjechać w najbliższy zjazd. Ot cała filozofia przekraczająca granice wyobraźni i umiejętności narodu polskiego.

 • kater-11

  Oceniono 3 razy 3

  W Szczecinie co kilkaset metrów jest rondo i .....nie ma problemów z przejazdami. Byłem i widziałem jak to wygląda w praktyce. W Wielkopolsce , Mazowszu, Pomorzu, Śląsku ronda to ogromny problem i mało kto potrafi na nich jeździć i jeszcze te światła kierowania ruchem . To ronda dla ograniczonych umysłowo. Polecam Francję z ich rondami , to dopiero szkoła jazdy.

 • ko_menta_tors

  Oceniono 5 razy 3

  "Tyle przepisów. W praktyce wielu kierowców objeżdża rondo prawym pasem. To niedozwolone, choć po części zrozumiałe, bo prawy pas na rondzie jest najbezpieczniejszy. Pamiętajmy, że opuszczając rondo z lewego pasa musimy ustąpić ..."

  Gdzie są te przepisy?! jeśli Kodeks nie wyróżnia ronda jako skrzyżowania? Kto mnie może ukarać za to, że jadę po rondzie skrajnym prawym pasem?! Tak właśnie jeżdżę i uważam, że mam do tego prawo (nie będę tu pisał, ze kierowca powinien trzymać się jak nabliżej prawj krawędzi jezdni bo to sofistyka...

 • Gość: GRB

  Oceniono 5 razy 3

  Na rondzie ma nie możliwości skrętu w lewo! Jakby wyprostować rondo to każdy zjazd jest w prawo. Jeżeli rondo może mieć 3 albo więcej wjazdów/zjazdów i dlatego liczy się zjazdy a nie w którą stronę skręcamy. Zastanawiam się czy Autor posiada prawo jazdy a jeżeli tak czy na prawdę dobrze zna przepisy.

 • jerzytop

  Oceniono 4 razy 2

  Sąd uzasadnił wyrok tym, że włączając kierunkowskaz przed wjazdem na rondo wprowadzamy innych kierowców w błąd
  Sąd czyli co budynek . Przecież mówimy Idę do sądu . a to wcale nie oznacza ,że idę do sędziego
  Po wtóre to włączając lewy kierunkowskaz NIKOGO nie wprowadzam w błąd . Na podstawie czego ten pan wydał taka opinie ?
  Inni użytkownicy mogą np spokojne wjechać na rondo i skręcic w prawo lub jechac prosto o ile oczywiście ja zajmuję lewy pas a nie czekać co zrobię po minięciu pierwszego zjazdu . Proste PANIE SĄD

 • T. S.

  Oceniono 2 razy 2

  U nas w Siedlcach narobili wiele "mini rondek" Spróbujcie nie włączyć lewego kierunkowskazu gdy chcecie skręcić w lewo. Tu traktuje się takie "niby-rondka" jak normalne skrzyżowanie dróg równorzędnych. I nikt nie włącza prawego przy zjeździe. W ogóle "mini rondka" to poroniony pomysł.

 • ko_menta_tors

  Oceniono 4 razy 2

  "Tyle przepisów. W praktyce wielu kierowców objeżdża rondo prawym pasem. To niedozwolone, choć po części zrozumiałe, bo prawy pas na rondzie jest najbezpieczniejszy..."

  A który przepis tego zabrania? albo o tym mówi?

 • lucusia3

  Oceniono 2 razy 2

  Ja tam marzę, żeby zrobić akcję przy rondach i żeby przez cały miesiąc stali policjanci i walili mandat wym niewłączającym świateł przy zjeździe. Przez miesiąc może zapamiętają.

 • jerzytop

  Oceniono 2 razy 2

  Skoro przepisy uznają je za zwykłe skrzyżowania, to dlaczego zasada używania kierunkowskazów na rondach miałaby być inna? Wyjaśnił to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, którego wyrok z 2016 roku wyjaśnił tę sporną kwestię.

  Przed wjazdem na skrzyżowanie o ruchu okrężnym nie musimy włączać kierunkowskazu.
  Czyli co panie sędzi . Rondo to normalne skrzyżowanie a jednocześnie nie musimy włączać np lewego kierunkowskazu tak jak musimy to robić na kazdym innym skrzyżowaniu nie będącym rondem ? Masło maślane .

 • bex.a

  Oceniono 6 razy 2

  Niemcy jeżdżą jak Polacy i włączają migacz przy zjeździe Niestety zachowują się 100x bardziej asekuracyjnie czym powodują frustrację i zakłopotanie. Widać że potrzebują świateł Zielone jadą czerwone stoją;) Często są światła i rondo ;)
  No i szkoła francuska; brutalna, chamska i nadzwyczaj wydajna Nikt nie włącza kierunkowskazu jak zjeżdża ale daje znak kierunkowskazem w lewo że będzie dalej jechał
  Ja lubię po polsku i francusku. Jadę prosto albo skręcam w lewo to daje lewy migacz a przed zjazdem prawy

 • Gość: Hela

  Oceniono 12 razy 2

  Mój syn na kursie uczony był że włącza się kierunkowskaz przed wjazdem na rondo. Ja mam inne zdanie to głupota i rzeczywiście innych wprowadza w błąd

 • sselrats

  Oceniono 8 razy 2

  Czy mozna trabic na rondzie?
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  Nie, na trabie mozna trabic.

 • Gość: Iol

  Oceniono 34 razy 2

  A teraz, panie "ałtor", cofnij się pan do podstawówki i wróć po nauczeniu się czytania ze zrozumieniem. Na rondzie zawsze skręca się w prawo. Jazda "wzdłuż" drogi jest jazdą wokół ronda, natomiast każdy zjazd z ronda jest skrętem w prawo. Nie da się więc na rondzie "skręcać w lewo". To raz. Dwa, że przepisy ogólne nakazują jazdę możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Zatem jeśli prawy pas ronda o więcej niż jednym pasie ruchu jest wolny, obowiązani jesteśmy jechać nim. Nawet jeśli chcemy rondo objechać trzy razy dookoła. A wolno nam to zrobić. Proszę "ałtora" o przytoczenie przepisu, który tego zabrania (a powinien taki być, skoro jest w tekście powołanie się na rzekomą niedozwoloność objeżdżania ronda prawym pasem).
  Swoją drogą, ronda o dwu pasach ruchu niebędące rondami turbinowymi są bez sensu z punktu widzenia inżynierii ruchu, o ile pamiętam.

 • Gość: Krzysztof z Piły

  Oceniono 1 raz 1

  Ja zawsze włączam lewy kierunkowskaz, gdy chcę obrać ostatni zjazd. Tuż przed opuszczeniem ronda włączam prawy migacz. Eksperci mogą mówić, że nie muszę tego robić, ale chcę, bo tak jest bezpieczniej.

 • Gość: gosc

  Oceniono 1 raz 1

  znam kolesia który przez ronda przejeżdża zawsze / gdy jest na bani / na wprost

 • jurek42

  Oceniono 1 raz 1

  "W praktyce wielu kierowców objeżdża rondo prawym pasem. To niedozwolone, choć po części zrozumiałe, bo prawy pas na rondzie jest najbezpieczniejszy." panie autor jakie przepisy zabraniają jeździć dookoła ronda prawym pasem ? cos się panu autorowi popieprzyło, wyscigowanie się na rondzie jest objawem idiotyzmu i braku instynktu samozachowawczego.

 • Gość: Robo

  Oceniono 1 raz 1

  W Szczecinie są takie duże ronda jak np. pl. Grunwaldzki, że ktoś z poza miasta dojeżdżając do ronda nie wie czy będzie jechał prosto w lewo czy w prawo bo tego nie widzi. Wjeżdża na nie i szuka ulicy do zjazdu jadąc właśnie prawym pasem.

 • luk luk

  Oceniono 1 raz 1

  Ten artykul to stek bzdur. Zdejmijcie go jak najszybciej bo dezinformujecie czytelnikow.

 • Gość: wkurwiony_edek

  Oceniono 1 raz 1

  "...system zapór i linii ciągłych wyklucza możliwość kolizji..." tylko trzeba jeszcze uważać pasy na ziemi za znaki - większość kierowców nie rozumie co oznacza oznakowanie poziome i ignoruje je całkowicie....

 • Gość: MrErdek1

  Oceniono 3 razy 1

  Nie ma innych przepisów dla RONDA, poza obowiązującym od dwudziestu lat Kodeksem drogowym. Cytowane tu wymysły wg prawa korporacyjnego WORD, to samowola i bezprawie.
  RONDO to złożona budowla drogowa, składająca się z JEDNEGO lub wielu klasycznych skrzyżowań, zwanych zwykłymi. RONDO, tak jak ka zda inna droga i skrzyżowania dróg może być dowolnie oznakowane, czyli zorganizowane. Może na nim obowiązywać "ruch okrężny", pierwszeństwo łamane, pierwszeństwo na jednym kierunku lub z podporządkowanymi wszystkimi wlotami. Może być wreszcie kierowane sygnalizacją świetlną i wtedy ustalone znakami pierwszeństwo na jednym lub wszystkich kierunkach nie ma żadnego znaczenia. Są ronda na których da się okrążyć wyspę i takie na których jest to niemożliwe.

  Przestańcie więc powielać zasłyszane w WORD bzdury i czytać książki Drexlera i Próchniewicza i zacznijcie samodzielnie myśleć mając świadomość, że obowiązujące prawo jest zawarte w KODEKSIE DROGOWYM, od 20 lat zgodnym z umowami międzynarodowymi , a nie wymysłami miernych ale wiernych, którzy w stanie wojennym wymyślili sobie poprzedni Kodeks drogowy, PRL-owski, a nie zgniło-zachodni.
  RONDO nie jest w rozumieniu zasad ruchu jednym skrzyżowaniem, a znak C-12 nie jest znakiem RONDO dla jednych, albo znakiem nakazu jazdy w prawo, w lewo lub na wprost do wylotu z prawej strony wyspy środkowej ronda. To znak mówiący kierującemu, że jezdnia po której się porusza biegnie dalej jedynie okrężnie. Jak zobaczycie znak C-12 przy braku strzałek na wielopasowych wlotach, to znaczy, że obowiązuje RUCH OKRĘŻNY. To przy nim jazda dookoła wyspy lub placu prawym pasem bez włączonego lewego kierunkowskazu jest OBOWIĄZKIEM. Tu zjazd to skręt w prawo z tej jezdni dozwolony TYLKO z jej prawego pasa. Lewy pas służy tylko do wyprzedzania i omijania. Jedne ronda załatwione.

  Teraz te ze strzałami na wlotach. Jedzie się przez jego skrzyżowania tak jak pokazują to strzałki na jezdni. Strzałka na wprost oznacza, jazdę bez zmiany pasa ruchu na wprost do wylotu (bez skręcania z jezdni w prawo). Skręca się tak jak to pokazują strzałki, a zatem także w lewo na rondzie z pasa biegnącego na wprost do wylotu.
  UWAGA. znaki C-12 i strzałki na jezdni to narodzona w Krakowie w 2005 roku PATOLOGIA przy znakowaniu tzw. nowoczesnych rond odśrodkowych z podporządkowanymi wszystkimi wlotami, w tym spiralnych i turbinowych (Prądy - patologia od 2008 roku). Na nich znak C-12 to odpowiednik znaku C-9 wg starego Kodeksu drogowego z 1983 roku, a nie znak "ruch okrężny" wg Konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym. Zaglądnijcie na rondo Pileckiego we Wrocławiu z "połamaną" jezdnią w kształcie litery U. To ma być w całości jedno skrzyżowanie RONDO? Zapraszam na MrErdek1.

 • Gość: ax-les-thermes

  Oceniono 1 raz 1

  Zapraszam do Francji. Tu jest chyba najwiecej rond na swiecie. Zobaczycie jak tu sie jezdzi. Prawym kierunkowskazem zawsze sygnalizuje sie chec opuszcenia ronda. Lewego sie uzywa tylko po to aby pokazc innym czekajacym na wjazd (uprzejmosc), ze sie bedzie kontynuowalo jazde po rondzie. Jazda po rondzie jest tym samym co jazda prosto przez skrzyzowanie. Z ronda wyjezdza sie tylko w prawo (lub w UK i Irlandii w lewo).

 • T. S.

  Oceniono 3 razy 1

  Istnieją takie mini rondka, jak na przykład w Siedlcach u zbiegu ulic Kazimierzowskiej i Bema. Ledwie mieści się w nim samochód, a cale rondo to znak drogowy i wysepka o średnicy około 2 metrów na środku. W takim miejscu przeciwnicy używania kierunkowskazów przed wjazdem na to skrzyżowanie celem skręcenia w lewo z pewności spowodowali by kraksę. Zwłaszcza, że tam ruch jest spory. Zresztą takie mini rondka uważam za idiotyczny pomysł.

 • twzelnik

  Oceniono 1 raz 1

  Ronda turbinowe są fajne, ale mają poważną wadę: starte, lub pokryte śniegiem pasy powodują że część kierowców jeździ na pamięć tzn. według niewidocznych pasów, a drug część nie znając tego miejsca jedzie "po uważaniu". Bo nie ma znaków pionowych, które by informowały o tym że rondo jest turbinowe.

 • bob2436

  Oceniono 5 razy 1

  W Lublinie na egzaminie w WORD obowiązują zasady szkoły falenickiej, czyli jeśli chcemy skręcać w lewo, czy zawracać, musi być kierunkowskaz w lewo. Jego brak jest traktowany jako błąd, a dwa błędy to oblany egzamin.

 • gabkwi

  Oceniono 1 raz 1

  "na rondach turbinowych niemożliwy jest np. skręt w lewo z prawego pasa" - Panie Redaktorze, z żadnego ronda nie da się skręcić w lewo. Po lewej stronie jest zwykle wysepka...

 • a.k.traper

  Oceniono 1 raz 1

  Znam kilka miejsc w Polsce gdzie zbudowano skrzyżowanie o ruchu okrężnym czyli rondo, niestety stłuczki odbywały się regularnie a natężenie ruchu jest dwa razy na dobę, przed 7 rano i po 15, tak gdzieś pół godziny maks. Zbudowano więc rondo turbinowe, ilość stłuczek zmalała ale ilość uszkodzonych podwozi wzrosła, słyszałem, że mają dodać światełka.
  Część kierujących nie ma wyobraźni do jazdy w ruchu miejskim i tu nie ma co dyskutować.

 • alijenn

  Oceniono 5 razy 1

  Mnie uczono, že jak wjezdzam na rondo i bede je opuszczal pierwszym zjazdem, to zawsze musi byc wlaczony kireunkowzkaz... Amen

 • Gość: mat

  Oceniono 7 razy 1

  A mnie ciekawi jak redaktor chce pojechać na wprost. A jak jest 6 dróg dochodzących do ronad, na przykład?

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 3 razy 1

  Kur.. Wszystkich, którzy twierdzą, że "rondo to zwykłe skrzyżowanie" zapraszam do Głogowa :D

 • Gość: Janek

  Oceniono 5 razy 1

  NIE WOLNO Z LEWEGO PASA PRZECINAĆ PASA PRAWEGO JADĄC PROSTO PRZEZ RONDO!!! JEST TO NIE ZGODNE Z PRZEPISAMI !!! RONDO OPUSZCZAMY TYLKO PRAWYM PASEM, KONIEC KROPKA !!!

  na you tube ( wyszukać: Jedź bezpiecznie odc. 659 (testowe rondo w Tarnowie)
  tyle na temat poruszania się po rondzie z dwoma pasami ruchu

 • Gość: stary kierowca

  Oceniono 7 razy 1

  Problemem nie są tylko ronda. Wielu kierowców nie radzi sobie nawet na zwykłych osiedlowych skrzyżowaniach dróg równorzędnych itd. Problem polega na tym że od kilkunastu lat kursanta nie przygotowuje się do codziennej jazdy lecz do zdania egzaminu. Skoro szkoły jazdy reklamują się zdawalnością to co się dziwić że na kursie uczą na pamięć "trasy egzaminacyjnej" oraz "akrobacji cyrkowych" na placu manewrowym. Przecież wszyscy wiemy że najwięcej zabitych i rannych jest podczas parkowania. Ale przecież na egzaminie umiejętności wyprzedzania, wychodzenia z poślizgu, radzenia sobie w deszczu, mgle, trzymania bezpiecznej odległości na autostradzie, prawidłowego sygnalizowania zamiaru wyprzedzania itd. egzaminator sprawdzał nie będzie. Egzaminator każe przejechać trasą którą kursant zna na pamięć oraz wykonać kilka "akrobacji cyrkowych" na placu manewrowym. Ja do dziś parkując tyłem w swoim garażu podziemnym często muszę "poprawiać" mimo że już setki razy parkowałem tym samym samochodem w tym samym miejscu. Ale od tego nikt nie zginie i nie zostanie rannym

 • rownowaznik

  Oceniono 15 razy 1

  Po co Wam wyroki sądu. Takie podstawy uczą w (dobrych?) szkołach jazdy. Wiadomo, ze przed rondem się nie włącza kierunkowskazu z JEDNYM WYJĄTKIEM - gdy kierowca będzie zjeżdżał na najbliższym zjeździe z ronda. Chociaż i tak większość ludzi ma w nosi kierunkowskazy na rondzie.

 • barrt21

  Oceniono 7 razy 1

  trzeba było wysłać to do trybunału europejskiego.
  Tak czy tak polski kierowca czy to na rondzie, czy na dowolnej drodze i tak będzie jeździł po swojemu, mając w totalnej doopie wszystko i wszystkich..

 • lao.premis

  Oceniono 31 razy 1

  W kwestii lewego kierunkowskazu na małych miejskich rondach, ludzie dzielą się na dwie grupy. Jedni to ci którym nie trzeba tłumaczyć jak bardzo jest to pomocne, a drudzy to ci którym wytłumaczyć się nie da. Nie każdy musi mieć wyobraźnie.

 • tullianum

  Oceniono 13 razy 1

  nie musimy czy nie możemy? Bo to różnica.

  A w ogóle to nie rozumiem zdania "Sąd uzasadnił wyrok tym, że włączając kierunkowskaz przed wjazdem na rondo wprowadzamy innych kierowców w błąd." Jaki wyrok?

  A po drugie jak dojeżdżam do małego rondka i mam zamiar skręcić w prawo to chyba jak włączę to dam sygnał wjeżdzającemu na rondo ze nie musi czekać.
  I poza tym przepisy mówią o obowiązku sygnalizacji zmiany kierunku przed skrzyżowaniem (a rondo skrzyrzowaniem jest)

 • Gość: demmonn

  0

  "WAŻNE: Jeśli przed rondem nie ustawiono znaku "ustąp pierwszeństwa", obowiązuje na nim zasada prawej ręki - pierwszeństwo mają kierowcy znajdujący się po naszej prawej stronie, czyli de facto ci wjeżdżający na rondo. Na takich rondach tramwaj ma pierwszeństwo w każdej sytuacji - i wjeżdżając, i zjeżdżając z ronda." - tekst sprzeczny z Prawem o ruchu drogowym. Przecież na skrzyżowaniu równorzędnym zawsze ustępujemy pierwszeństwo pojazdowi, który znajduje się na skrzyżowaniu. Generalnie autorowi mieszają się zasady, miesza pojęcia i wprowadza zamęt. Ciekawe czy autor posiada prawo jazdy?

 • jura-59

  0

  Po przeczytaniu postów uznałem że będę omijał wszystkie ronda i zawsze będę skręcał w prawo i zakupię wóz pancerny , albowiem każdy popyla jak mu fantazja podpowiada. Chcę czuć się bezpiecznie na drodze.

 • fafarafafafa

  0

  I znowu odgrzewacie tego samego kotleta z błędami? Szkoda że od czasu pierwszego napisania tego pożal-się-borze-szumiący artykułu nie nauczyliście się przepisów.

 • Gość: gosc

  0

  jezdzimy wokół centralnej wyspy --zawsze w lewo i możemy tak cały dzień ---kierunkowskazy według uznania gdyż jest kilka szkół w tym temacie .

 • Gość: 2.pradziad

  0

  Chyba nieprawdą jest to co pisze autor artykułu - że w przypadku gdy przed rondem nie ma znaku podporządkowania, obowiązuje zasada pierwszeństwa z prawej, czyli obowiązek ustąpienia przed pojazdem wjeżdżającym na rondo. Mnie uczono że pojazd na rondzie zawsze ma pierwszeństwo przed wjeżdżającym na to rondo (pomijam kwestie tramwajów). Czy przepisy się zmieniły ? Sporo jeżdżę i nigdy nie widziałem aby ktoś wpychał się na rondo przed pojazdem który już się na rondzie porusza. Dziwię się że w żadnym komentarzu tego problemu nie zauważono !

 • Gość: PawelGW

  0

  Można objeżdżać rondo prawym pasem o ile niema znaków poziomych. Według przepisów jest napisane, że powinienem jechać wewnętrznym pasem. Ale powinienem, a muszą to różnica

 • Gość: skóra i kość

  0

  W Polsce na egzaminach na prawo jazdy są nienormalne pytania które są konstruowane po to że by oblać kandydata na kierowcę a nie go czegoś nauczyć (bynajmniej nie bezpiecznej jazdy) Ponieważ ich treść nie ma nic wspólnego ze sytuacją panującą na drodze. Na dodatek jest ich tysiące obowiązuje zasada zakuj zdaj zapomnij potem większość tak zwanych nowych kierowców ze świeżym prawem jazdy nie potrafi prawidłowo wjechać i zjechać z ronda nie potrafi zastosować zasady prawej ręki i przejechać przez zwykłe skrzyżowanie a hierarchię znaków ma głęboko w 4 literach. Co przekłada się na zwiększenie zagrożenia wypadkowego. Ludzki mózg jest zawodny i pompowanie w niego niepotrzebnej wiedzy powoduje że zapomina on o najważniejszych rzeczach. Następnie gdy taki kandydat który jakoś przeszedł ten teoretyczny absurd przechodzi na tak zwany plac manewrowy gdzie czekają go zadania godne szkoły psów cyrkowych bo jest to głównie szkoła parkowania oczywiście z naczelnym manewrem jazdy po łuku tak niezmiernie i koniecznie potrzebnym żeby być dobrym kierowcom ( tylko w Polsce) O nauce bezpiecznej jazdy i korygowaniu ewentualnych błędów niema tu mowy.

 • Gość: Marcin

  Oceniono 2 razy 0

  Chwila, Panie autorze, czy przed publikacją czytał Pan swój własny artykuł?
  Oto bzdura i niekonsekwencja, cyt.:”wielu kierowców objeżdża rondo prawym pasem. To niedozwolone”. Niedozwolone? Proszę więc przeczytać pańskie słowa kilka linijek wcześniej, cyt.:”Chcąc jechać prosto, zajmujemy prawy lub lewy pas.” i kolejny cyt.:”Chcąc jechać prosto, możemy zająć dowolny pas.”

 • fafarafafafa

  Oceniono 2 razy 0

  Proszę, proszę. "Artykuł" (błędny zresztą) rzekomo z 3.01.2019, a pod nim komentarze sprzed pół roku. Oj, odgrzewanie mortadeli się nie do końca udało.

 • yyyama

  0

  To za trudne dla powolniaków.
  Taksiarze specjalnie jeżdżą po zewnętrznym pasie bo chcą zarobić na ubezpieczeniu.
  Panie blondynki w Mercedesach jeżdżą po zewnętrznej bo tak mąż im kazał.

 • Gość: kierownik

  0

  "W zdecydowanej większości przypadków przed rondem stoją dwa znaki: C-12, czyli informacja o ruchu okrężnym, i znak "ustąp pierwszeństwa". Wówczas wjeżdżając na rondo musimy ustąpić pierwszeństwa tym, którzy po rondzie się przemieszczają."
  Jeżdżąc po polskich rondach mam odmienne zdanie, według tego co widzę to pierwszeństwo mają ci co, nie tylko przemieszczają się po na rondzie ale dojeżdżają do niego z lewej naszej strony.
  Tak , że jak mówią prawdziwe przepisy?

 • Gość: w koło macieju

  0

  wyrok tego sądu wprowadził tylko zamieszanie.
  o ile na dużych rondach nie sygnalizowanie
  przed wjazdem na rondo, zjazdu z tego ronda
  pierwszym zjazdem nie komplikuje ruchu, to
  na małych, ciasnych oraz z większą ilością
  wjazdów już tak. zmniejsza przepustowość
  tych skrzyżowań. dlatego jeśli chcecie wjechać
  na rondo i zjechać z niego pierwszym zjazdem,
  to włączajcie prawy pomarańczowy jak
  najwcześniej, a najlepiej przed wjazdem na
  obwarzanek. pozdrawiam.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX