Adres zameldowania zniknie z prawa jazdy?

Ministerstwo Infrastruktury rozważa usunięcie adresu miejsca zamieszkania z dokumentów.

W 2015 roku adres zamieszkania zniknął z nowych dowodów osobistych. Podobny los czeka nową wersję prawa jazdy - donosi Gazetaprawna.pl, a informacje potwierdza Ministerstwo Infrastruktury.

Jednak dopiero w momencie wdrożenia CEPiK 2.0 w zakresie CEK, czyli nie prędzej niż w czerwcu tego roku. Po wielu miesiącach problemów w listopadzie 2017 roku uruchomiono Centralną Ewidencje pojazdów - obydwa systemy (wraz z CEK) będą włączone do nowego systemu.

Z bazy danych CEK będą korzystać sądy, policja oraz organy wydające prawa jazdy. dlatego podawanie informacji o adresie na blankiecie wydaje się zbędne, ponieważ policjanci będą mogli odczytać takie dane z systemów informatycznych. Podobne argumenty przemawiały za usunięciem pola adresu w dowodach osobistych w 2015 roku.

Zobacz także: "Nagranie z radiowozu nie jest dowodem"

Aktualnie w prawie jazdy znajduje się miejsce na adres zamieszkania, który nie musi być tożsamy z adresem zameldowania.

Wszystko z powodu martwych przepisów, które obligują kierowcę do zmiany danych zawartych w prawie jazdy w ciągu 30 dni w przypadku zmiany "stanu faktycznego" - w tym wypadku zmiany adresu zamieszkania.

Za niedopełnienie tego obowiązku nie są przewidziane sankcje. Z kolei wymiana prawa jazdy rodzi za każdym razem wiele kłopotów - trzeba zapłacić 100,50 zł za nowy dokument, kilkadziesiąt złotych za nową fotografię, a w określonych przypadkach (np. gdy prawo jazdy zostało wydane na czas określony z przyczyn zdrowotnych) trzeba jeszcze doliczyć 200 zł za badania lekarskie.

Źródła: Ministerstwo Infrastruktury, gazetaprawna.pl

Więcej o:
Komentarze (53)
Adres zameldowania w prawie jazdy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • krzysztof_ptk

  Oceniono 57 razy 55

  Cud gospodarczy premiera. Dokumenty do wymiany co dwa lata. Zakładam że na 19 milionów aut to całkiem niezła sumka. Następne prawo jazdy będzie ze zdjęciem jakiegoś pomnika.

 • doktoron

  Oceniono 39 razy 35

  Standard. Tym pięknym sposobem zrobią nam terminowe prawa jazdy. Kasa dla lekarzy i urzędów.

 • maxim38

  Oceniono 40 razy 32

  Dojenie suwerena ciąg dalszy.Oj niedobrze kwa Dobra zmiano!

 • Black Swan

  Oceniono 71 razy 27

  Mam prawo jazdy bezterminowe i jesli jakakolwiek urzednicza dziwka mysli, ze zmusi mnie do jego platnej wymiany to sie taka dziwka oszuka...
  Ps. Mowilem juz, ze nienawidze polskich " urzednikow " czy jeszcze nie?

 • Gość: sea

  Oceniono 32 razy 26

  A może wreszcie ktoś pomyśli, żeby w XXI wieku na tym kawałku plastku było oprócz naszego swojskiego "prawo jazdy" jakieś "driver licence"? Bo jak pokazuje się ten dokument (albo przedstawia w necie skan) to nie wiadomo czy odbiorca ma się śmiać czy płakać...
  Nawet w komunie, stare papierowe "prawko" maiło u góry francuski napis "permis de conduire"!!!

 • nessuno

  Oceniono 14 razy 14

  A mnie to wali. Nie zamierzam wymieniać PJ. Jest bezterminowe i żadna franca mnie nie zmusi.

 • Oceniono 13 razy 13

  mam prawo jazdy o wzorze pierwszym po ksiazeczce jakie wydawano. w tym czasie adres zameldowania zmienialem 3 razy a na prawku adres od rodziców. nie wymienie bo nie bede wyrzucal w bloto ponad 100 pln. prawko mam bezterminowe i mi jeszcze urzedasy wbija date. nie raz mialem kontrole i w polsce i za graniaca.

 • pawelekok

  Oceniono 15 razy 13

  qrde o czym my kaman. Dziś większość najniebezpieczniejszych zachowań kierowców na drodze wynika z tego, że trudno im oderwać wzrok od i-phona. Za jego uzywanie podczas jazdy powinny być bardzo surowe kary.

 • dejacek

  Oceniono 13 razy 9

  500+ musi się zbilansować

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX