"Klasyczne cenniki to przeszłość". Dziś za samochód zapłacisz jak za Netfliksa

Ceny aut sięgnęły absurdalnie wysokiego poziomu. Producenci przekonują jednak, że nie powinno nas to martwić. Przyszłością motoryzacji mają być różnego rodzaju formy finansowania. Samochód jako kolejny miesięczny abonament?

Świat zmienia się na naszych oczach.Telefon mamy w abonamencie, mieszkamy w wynajętym mieszkaniu, ulubione filmy i seriale oglądamy na HBO GO lub Netflixie, zamiast kupić swój rower jeździmy po mieście na Veturilo, a muzyki słuchamy na jednym z serwisów streamingowych jak Spotify czy Apple Music. Konsument XXI wieku znacząco różni się od tego sprzed jeszcze kilku-kilkunastu lat. Kupowanie za gotówkę powoli staje się przeszłością. Ludzie przestali obawiać się comiesięcznych rat i krótkoterminowych kredytów.

Nowy samochód - nowy abonament

Ten sam trend możemy zaobserwować również w motoryzacji. Większość producentów ma już w swojej ofercie różnego rodzaju formy finansowania samochodu. To propozycja kierowana do wszystkich, którzy nie dysponują dużą ilością gotówki, a chcą jeździć nowym samochodem. Co bardziej spostrzegawczy już na pewno zauważyli, że w reklamach nowych aut częściej widzimy minimalną miesięczną ratę niż wyjściową cenę z nawet najlepiej skonstruowanego cennika.

To już nie tylko klasyczne kredyty i leasingi, a rozwiązania coraz częściej przypominające abonamenty, jakie płacimy np. za telefon.

"Musisz pamiętać tylko o tankowaniu i uzupełnianiu płynu do spryskiwaczy"

Chcąc przekonać kierowców do korzystania z opcji finansowania, wielu producentów w miesięcznym abonamencie uwzględnia tak naprawdę wszystkie opłaty, jakie musi ponosić właściciel samochodu. Ma być jak najprościej i najwygodniej, a jedynym zmartwieniem kierowcy ma być odwiedzanie stacji benzynowej po paliwo i płyn do spryskiwaczy. Całą resztą zajmuje się salon.

PKN OrlenPKN Orlen fot. Orlen

Niedawno na polskim rynku swój abonament wprowadziła Alfa Romeo. Jak chwalą się Włosi, w stałej, miesięcznej racie abonamentowej zawarte jest: finansowanie samochodu; ubezpieczenie z pakietem OC/AC/NW oraz likwidacją szkód; serwis w tym koszty robocizny i części zamiennych; przeglądy gwarancyjne; opony zimowe z wymianą i magazynowaniem, a także koszty rejestracji. Po zakończeniu umowy klient ma trzy opcje: wykupić użytkowane auto, wymienić je na nowe i dalej opłacać abonament lub zwrócić je i zrezygnować z programu.

Tak rozbudowaną ofertę posiada coraz więcej marek w Polsce.

Od czego zależy wysokość miesięcznej opłaty? Kierowca sam dobiera ofertę pod siebie

Producenci starają się być elastyczni i pozwolić klientowi dopasować ofertę pod swoje preferencje. Jeżeli przemieszczasz się głównie po mieście i pokonujesz krótkie dystanse, to możesz zadeklarować niski roczny przebieg i płacić znacznie mniej niż osoba, której samochód służy do pokonywania długich tras po Polsce. Od czego zależy wysokość miesięcznej opłaty? W większości przypadków od trzech czynników:

- Wysokość opłaty wstępnej - wiele marek oferuje zerową opłatę początkową, ale jeżeli się na nią zdecydujemy, to musimy liczyć się z wyższymi ratami miesięcznymi. Możemy też zdecydować się na opłatę początkową (np. 25 proc. wartości pojazdu) i w ten sposób obniżyć ratę.

- Roczny przebieg - przy podpisywaniu umowy musimy zadeklarować roczny przebieg użytkowanego auta. Im wyższy, tym miesięczna rata będzie wyższa.

- Okres użytkowania - marki najczęściej proponują 24-, 36- lub 48-miesięczne okresy kredytowania.

Volvo XC40Volvo XC40 Fot. Volvo

To ile trzeba zapłacić za samochód miesięcznie? Sprawdzamy oferty trzech zupełnie różnych koncernów

Alfa Romeo Giulia z dwulitrowym silnikiem benzynowym o mocy 200 KM i 8-biegowym automatem kosztuje w salonie 153 000 zł. Jeżeli ten sam samochód weźmiemy w programie "Alfa Romeo Abonament", to przy zerowej opłacie początkowej i 36-miesięcznym okresie użytkowania zapłacimy 1719 zł netto miesięcznie (roczny przebieg 20 tys. km) lub 2119 zł (40 tys. km). 

Program „Care by Volvo” umożliwi zakup jednej z dwóch wersji modelu XC40: D4 AWD 190 KM lub T5 AWD 247 KM. Miesięczna rata startowa wyniesie 2399 zł netto bez wpłaty początkowej. W ramach programu będzie użytkować samochód przez dwa lata. Z ofert przygotowanych przez Volvo i Alfę mogą korzystać firmy oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą. Producenci przewidują, że już niedługo będą mogły z niego skorzystać osoby fizyczne.

Zobacz także: Ciekawa oferta Szwedów. Volvo XC40 jak telefon w abonamencie

Z kolei najpopularniejsze auto w Polsce, Skoda Fabia, w podstawowej wersji wyposażenia i z silnikiem 1.0 MPI 60 KM kosztuje 41 590 zł. W ofercie "Skoda Kredyt Niskich Rat" (kierowana do klientów indywidualnych) zapłacimy za nią 464 zł miesięcznie (48 msc, 25 proc. opłata wstępna i 20 000 km rocznie). Z kolei za Octavię 1.2 TSI przy identycznych warunkach trzeba miesięcznie płacić 648 zł. Na zakończenie okresu użytkowania możemy albo odkupić naszą Skodę, albo podpisać kolejną umowę i odebrać zupełnie nowe auto.

Bardzo podobną ofertę jak Skoda posiada również Volkswagen. U niemieckiego giganta program nazywa się EasyDrive.

Volkswagen ArteonVolkswagen Arteon fot. Volkswagen

Czy tak wygląda przyszłość motoryzacji?

Polacy podchodzą do podobnych rozwiązań z dużą rezerwą. Nad Wisłą wciąż bardzo mocna jest potrzeba posiadania samochodu na własność. Jednak to się powoli zmienia. Coraz więcej producentów przygotowuje formy finansowania, które przypominają nie klasyczny kredyt czy leasing, a abonament, jaki większość z nas opłaca za telefon czy usługi w stylu Netflix i Spotify. Co ważne, często są to oferty kierowanie nie tylko do firm, ale również zwykłych klientów indywidualnych. W USA i na zachodzie Europy takie rozwiązania cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Możemy się spodziewać, że w Polsce za kilka lat ich popularność również wzrośnie. Zwłaszcza wśród młodych kierowców, którym nie będzie przeszkadzało, że jeżdżą samochodem, którego nie posiadają. Dla nich ogromną zaletą jest wygoda nieprzejmowania się zimowymi oponami, serwisem, ubezpieczeniem czy przeglądami.

Audi A8 | Prezentacja

Czy zdecydowałbyś/-abyś się na samochód w abonamencie?
Więcej o:
Komentarze (36)
Samochód w abonamencie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • T Tamronick

  Oceniono 32 razy 24

  Rzeczywiście dziwne, że Polacy nie są zainteresowani wynajmowaniem aut w takiej formie. Przecież każdy marzy o płaceniu abonamentu za samochód w wysokości średniego realnego wynagrodzenia... Nowe auta przeciętny zjadacz chleba będzie kupował czy wynajmował wtedy, kiedy będzie go na to stać. Na razie nie widać światełka w tunelu w kwestii realnego wynagradzania pracowników, więc...

 • ghs blar

  Oceniono 15 razy 11

  Tego typu rozwiązania są na rynku polskim od ponad 20 lat. Nazywa się to leasing. Następnie przybrał on bardziej ludzką formę nazewnictwa w postaci wynajmu długoterminowego. Jedyną "nowością" będzie tak jak w przypadku kredytów na samochody, utworzenie własnego pośrednika (vide banki vwbank toyotabank etc) który zje kawałek torta obecnych pośredników. Bo na obniżenie w ten sposób kosztu wynajmu nie ma co liczyć.

 • Gość: ad23

  Oceniono 9 razy 7

  Wszystko jest fajnie, dopóki a/ noga nam się nie powinie i nie powiemy w połowie okresu "Nie chcę już tego samochodu". Bo okaże się, że nie możemy tak zrobić b/ ktoś nam tego samochodu nie zwinie spod domu, bo ubezpieczyciel zwróci właścicielowi (salonowi/dealerowi, nie nam!) 100 procent wartości auta, a my przez kolejne 10 lat będziemy spłacać odsetki c/ właściciel auta nie zmieni nam odsetek, bo "doszło do zmiany kursowej". W każdej umowie jest ten kruczek i jak im urosną koszty obsługi tego kredytu, to przerzucą je na nas bez mrugnięcia okiem

 • Gość: Macho

  Oceniono 7 razy 5

  Uszkodzenie czy wypadek wynajmowanego auta, i koniec. Zostaniesz niewolnikiem ubezpieczyciela który ma w de... że jesteś ubezpieczony i wystąpi o regres.

 • Gość: jacek

  Oceniono 6 razy 4

  Wszyscy wiemy, że ten w miarę nowy sposób sprezdaży najeżony jest sprytnie umieszczonymi haczykami. Jeśli coś wygląda zbyt dobrze, by było to prawdą, to najprawdopodobniej, nie jest to prawdą. Ludzie wolą poczekać, aż zostanie to wszystko doregulowane w sposób przypominający choćby kredyty bankowe z podawaną jawnie realną stopą oprocentowania.

 • yabadabadou

  Oceniono 5 razy 3

  Płacenie tak wysokiego abonamentu to oczywiście nie jest oferta masowa.
  A swoją drogą: Skoda Fabia (...) z silnikiem 1.0 MPI 60 KM - to jakiś dramat, silnik do motoru ale nie do samochodu :(

 • sar36

  Oceniono 2 razy 2

  Jeśli to ma być "jak abonament za Netflixa", to rozumiem, że jak nie chcę dalej korzystać z auta, to oddaję i dalej nie płacę? Jakoś nie wydaje mi się... A z takiej oferty chętnie bym skorzystał.

 • antoniferdynand

  Oceniono 4 razy 2

  W obecnej konfiguracji to się całkowicie rozmija z polskimi możliwościami nabywczymi przeciętnego Kowalskiego. Myślę że przeciętny klient rynku prywatnego jeździ znacznie dłużej pojazdem niż 2-3 lata - co innego firmy. Ceny spadną jednak z chwilą kiedy produkcja w Chinach, Indiach i innych krajach tego typu będzie porównywalna z europejską a wcześniej amerykańską przy znacznie niższej cenie co powinno nastąpić w perspektywie dekady

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX