Polacy nadal kupują stare samochody. Starsze niż Słowacy, Czesi i Węgrzy

Rynek samochodów ma się cały czas dobrze i nie zapowiada się, żeby sytuacja uległa zmianie. Potwierdzają to statystyki opracowane przez jeden z największych komisów w Europie.

AAA Auto prowadzi sieć ponad 40 salonów z autami używanymi na terenie Europy Wschodniej. Tylko w ubiegłym roku na terenie autokomisów należących do tej firmy pojawiło się prawie 2 mln ofert – to o 40 tys. więcej niż w 2016 roku.

Nie jest to jednak powód do zadowolenia, ponieważ w dużej części jest to efekt importowania wyeksploatowanych pojazdów z Zachodniej Europy. Takie pojazdy w Niemczech, Francji czy Belgii są wycofywane z eksploatacji, a nad Wisłą przeżywają drugą młodość.

W 2017 roku w grupie AAA Auto Polacy zgłaszali do sprzedaży najstarsze samochody ze wszystkich krajów Grupy Wyszehradzkiej, gdzie firma ma swoje oddziały. Średni wiek auta wystawianego w Polsce wynosił 11,9 lat. Dla porównania na Słowacji wyniósł 9 lat, w Czechach 10,4 lat, a na Węgrzech 11,6 lat.

Auta wystawiane na sprzedaż w polskich komisach są starsze niż na Słowacji, w Czechach i na Węgrzech.

Z racji wieku samochody miały też największy średni przebieg – wynosił on 176,2 tys. kilometrów. W Czechach (154,4 tys. km), na Słowacji (144,7 tys. km) i na Węgrzech (172,8 tys. km) przebiegi były zauważalnie niższe.

Dlatego zaawansowany wiek i duży przebieg sprawił, że auta dostępne w Polsce były najtańsze. Średnia cena samochodu nad Wisłą wyniosła 5702 euro, na Węgrzech 7342 euro, w Czechach 8034 euro, a na Słowacji aż 15372 euro.

Najpopularniejszym samochodem w Polsce był Opel Astra, na drugim miejscu wylądował Volkswagen Passat, a na trzecim - BMW Serii 3. Kolejne miejsca należą do Audi A4 i Volkswagena Golfa. W pierwszej dziesiątce zmieściły się jeszcze takie samochody jak: Ford Focus, Ford Mondeo, Opel Corsa, Renault Megane oraz Skoda Octavia.

W pozostałych krajach pierwsza trójka należała do następujących modeli: Węgry - Opel Astra, Ford Focus, BMW 3; Słowacja - Skoda Octavia, Volkswagen Passat, Volkswagen Golf; Czechy - Skoda Octavia, Skoda Fabia oraz Volkswagen Passat.

Czy kiedykolwiek skorzystałeś z oferty komisu?
Więcej o:
Komentarze (19)
Średni wiek samochodów w Polsce 2018
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • isiah.thomas

  Oceniono 11 razy 9

  Artykuł z serii "woda jest mokra".

 • Gość: gunwo and roses

  Oceniono 8 razy 8

  Będę jeździł swoim struclem, aż mu koła odpadną.
  A potem nie kupię następnego.

 • Gość: ASD

  Oceniono 4 razy 4

  Ah te złe Polaki, piniędzy ni mają. A Słowacy dobre bo mają. I samochody kupują. Trzeba zakazać starych aut bo Polak za stare kupuje.

 • hiszpan25

  Oceniono 4 razy 4

  kto by pomyslal ze Polakow zarabiajacych srednio po 2000PLN netto nie stac na zakup aut po 100.000PLN a powiedzmy gora za 10.000PLN... moze Błażej Boner nam wyjasni jak ze sredniej krajowej (o ktorej wiekszosc moze pomarzyc) przy obecnych kosztach zycia kupic nowe auto?

 • Gość: ...

  Oceniono 4 razy 4

  Kto by pomyślał...

 • Gość: ddd

  Oceniono 1 raz 1

  To niech AAA Auto przestanie funkcjonować w Polsce. Jeden sprzedwca uzuwanych będzie mniej. A ja se sam sprowadzę

 • Gość: sławek

  Oceniono 5 razy 1

  nie każdego stać na nowe auto. mój sąsiad niedawno kupił nowego rextona ale jego to akurat stać. Nie powiem ukuła zazdrość ale jedni mają mniej drudzy więcej takie to życie

 • Gość: Kazik

  0

  Mi się wydaje, że to że Polacy kupują stare samochody wynika trochę z mentalności. Wydaje nam się, że kupimy samochód z NIemiec czy Holandii to on na pewno będzie dużo lepszy niż ten kupiony w Polsce. A tak naprawdę to przecież nieważne gdzie on jest kupowany, tylko czy udokumentowaną historię przeglądów i napraw i faktyczny przebieg. A to jest np. do sprawdzenia w tzw. samochodach pokontraktowych, które wcześniej służyły we flotach. W Polsce działa już kilka firm oferujących takie samochody (Master1pl chyba jest najbardziej znana). One zazwyczaj pochodzą z polskich salonów i małą w pełni udokumentowaną historię, bo opiekowały się nimi firmy leasingowe. I nie mają nastu lat, tylko 3-4.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX