Dobra zmiana dla kierowców. Od dzisiaj możesz sprawdzić w Internecie historię auta z zagranicy

Usługa Historia Pojazdu rozszerzyła się o bardzo ciekawą funkcję. Od teraz możemy sprawdzić historię pojazdu z zagranicy, nawet jeżeli nie jest jeszcze w Polsce zarejestrowany. Czekało na to wielu Polaków, szukających nowego auta.

Prowadzony przez Ministerstwo Cyfryzacji portal historiapojazdu.gov.pl umożliwiał sprawdzenie przeszłości pojazdów importowanych z rynku wtórnego wybranych krajów europejskich (m.in. z Francji, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji) oraz USA i Kanady już od niemal miesiąca. Jednak do tej pory w systemie widoczne były pojazdy sprowadzone z zagranicy i już zarejestrowane w Polsce. Od dzisiaj usługa zostaje rozszerzona o zagraniczne auta, które jeszcze nie znalazły się w Centralnej Ewidencji Pojazdów, a np. już są oferowane do sprzedaży

Co bardzo istotne, usługa jest bezpłatna. Jak z niej skorzystać? Do systemu trzeba się zalogować za pomocą profilu zaufanego (eGO). Ministerstwo tłumaczy taką decyzję zabezpieczeniem zewnętrznego systemu przed hurtowym pozyskiwaniem z niego danych, a jednocześnie zapewnieniem dostępu indywidualnym kupującym.

Żeby sprawdzić historię interesującego nas samochodu musimy znać jego numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji.

Zobacz także: Nowy CEPiK. Rewolucja w przeglądach. Ale nie tylko. Sporo ważnych zmian dla kierowców

Jeśli wybrany przez nas samochód jest w bazie zagranicznej, to w zakładce „Dane zagraniczne” zobaczymy informacje w siedmiu kategoriach:

- Kradzież,
- Złomowanie,
- Powypadkowy,
- Uszkodzony,
- "Przekręcony licznik"
- Niedopuszczony do ruchu,
- Służył jako taxi.

System ostrzeże nas alertem z czerwonym wykrzyknikiem, jeżeli samochód zostanie potwierdzony w którejś z powyższych kategorii. Jeżeli pojazd nie zostanie znaleziony w bazie zagranicznej, system również nas o tym poinformuje, co powinno stanowić dla nas poważne ostrzeżenie.

Możliwość sprawdzenia pojazdu sprowadzonego z zagranicy to udogodnienie w ramach Programu CEPiK 2.0, który miał ostatnio spore problemy. Pisaliśmy o tym szerzej w tym miejscu: Problemy z CEPiK 2.0. Kierowcy stoją w kolejkach, a urzędnicy toną w dokumentach. Co poszło nie tak?. Sam serwis historiapojazdu.gov.pl działa od czerwca 2014 r. i, dzięki nowym funkcjom, cieszy się coraz większą popularnością.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Zobacz także: 'Bezwypadkowy', 'pierwszy właściciel', czyli jak nie dać się nabrać sprzedawcy

Co warto wozić w samochodzie zimą? Te rzeczy mogą być niezbędne

Czy korzystałeś/-aś już z usługi Historia Pojazdu?
Więcej o:
Copyright © Agora SA