Dobra zmiana dla kierowców. Od dzisiaj możesz sprawdzić w Internecie historię auta z zagranicy

Usługa Historia Pojazdu rozszerzyła się o bardzo ciekawą funkcję. Od teraz możemy sprawdzić historię pojazdu z zagranicy, nawet jeżeli nie jest jeszcze w Polsce zarejestrowany. Czekało na to wielu Polaków, szukających nowego auta.

Prowadzony przez Ministerstwo Cyfryzacji portal historiapojazdu.gov.pl umożliwiał sprawdzenie przeszłości pojazdów importowanych z rynku wtórnego wybranych krajów europejskich (m.in. z Francji, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji) oraz USA i Kanady już od niemal miesiąca. Jednak do tej pory w systemie widoczne były pojazdy sprowadzone z zagranicy i już zarejestrowane w Polsce. Od dzisiaj usługa zostaje rozszerzona o zagraniczne auta, które jeszcze nie znalazły się w Centralnej Ewidencji Pojazdów, a np. już są oferowane do sprzedaży

Co bardzo istotne, usługa jest bezpłatna. Jak z niej skorzystać? Do systemu trzeba się zalogować za pomocą profilu zaufanego (eGO). Ministerstwo tłumaczy taką decyzję zabezpieczeniem zewnętrznego systemu przed hurtowym pozyskiwaniem z niego danych, a jednocześnie zapewnieniem dostępu indywidualnym kupującym.

Żeby sprawdzić historię interesującego nas samochodu musimy znać jego numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji.

Zobacz także: Nowy CEPiK. Rewolucja w przeglądach. Ale nie tylko. Sporo ważnych zmian dla kierowców

Jeśli wybrany przez nas samochód jest w bazie zagranicznej, to w zakładce „Dane zagraniczne” zobaczymy informacje w siedmiu kategoriach:

- Kradzież,
- Złomowanie,
- Powypadkowy,
- Uszkodzony,
- "Przekręcony licznik"
- Niedopuszczony do ruchu,
- Służył jako taxi.

System ostrzeże nas alertem z czerwonym wykrzyknikiem, jeżeli samochód zostanie potwierdzony w którejś z powyższych kategorii. Jeżeli pojazd nie zostanie znaleziony w bazie zagranicznej, system również nas o tym poinformuje, co powinno stanowić dla nas poważne ostrzeżenie.

Możliwość sprawdzenia pojazdu sprowadzonego z zagranicy to udogodnienie w ramach Programu CEPiK 2.0, który miał ostatnio spore problemy. Pisaliśmy o tym szerzej w tym miejscu: Problemy z CEPiK 2.0. Kierowcy stoją w kolejkach, a urzędnicy toną w dokumentach. Co poszło nie tak?. Sam serwis historiapojazdu.gov.pl działa od czerwca 2014 r. i, dzięki nowym funkcjom, cieszy się coraz większą popularnością.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Zobacz także: 'Bezwypadkowy', 'pierwszy właściciel', czyli jak nie dać się nabrać sprzedawcy

Co warto wozić w samochodzie zimą? Te rzeczy mogą być niezbędne

Czy korzystałeś/-aś już z usługi Historia Pojazdu?
Więcej o:
Komentarze (37)
Historia Pojazdu - samochód z zagranicy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • gregorz767

  Oceniono 14 razy 8

  Niestety, tak wiele informacji do podania. Jest prawie nie mozliwe uzyskac wszystkie 3 informacje. Szkoda ze sam VIN nie wystarczy.

 • parapsychopatolog

  Oceniono 10 razy 6

  Czy ten magiczny system obejmuje historię z Niemiec? Bo jakoś nie został wymieniony tu kraj z którego sprowadzane jest 90% samochodów używanych.

 • Gość: Pabllo srablo

  Oceniono 7 razy 5

  " I w końcu stało się! Dobra zmiana dla tysięcy Polaków szukających nowego auta" - kufa !!!! od kiedy to samochod po niemcu sprzedawany przez turka jest NOWY

 • fackir

  Oceniono 6 razy 4

  a ile osób znalazło tam informacje z zagranicy o swoim aucie? ja próbowałem z 10. efekt: 10 - zero.

 • darek8125

  Oceniono 3 razy 3

  wiekszośc aut jest sprowadzana z Niemiec.Szwajcarii...... więc możecie sobie te ewidencje wsadzić w du....

 • spinaker99

  Oceniono 2 razy 2

  Szybko przekonacie się że to ściema!

 • Gość: FORD

  Oceniono 2 razy 2

  SZUKAŁEM SWOJEGO SPROWADZONEGO Z BELGII. NIC PONAD TO CO SIE WYDARZYŁO Z TEJ STRONY ODRY O NIM NIE WYCZYTAŁEM . ZATEM SYSTEM OBEJMUJE TYLKO NASZE DANE I TO NIE DO KOŃCA KOMPLETNE ....

 • remo29

  Oceniono 2 razy 2

  "Historia" pojazdu kupionego w Niemczech, zmienia się tuż przed przejazdem przez Odrę, być może jeszcze na lawecie, więc to co można sprawdzić w tym systemie, to ewentualnie zalegalizowany wałek.

 • Gość: olek

  Oceniono 6 razy 2

  To nie działa, wpisałem dane dwóch samochodów, jeden z Francji drugi z Włoszech.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX