Turkmenistan: Masz czarny samochód? Musisz go przemalować na biało!

Czasami docierają do nas absurdy z najbardziej odległych zakątków globu. Tym razem napłynęły szokujące wieści z Turkmenistanu. Tamtejszy prezydent zakazał czarnych samochodów.

Turkmenistan to państwo leżące pomiędzy Iranem, Afganistanem i Uzbekistanem. Administracja państwowa tego kraju postanowiła zakazać czarnych samochodów. Trzy lata temu władze chciały wprowadzić zakaz importowania pojazdów w tym kolorze, ale pomysł spotkał się z wetem.

Tym razem szokująca decyzja władz zaskoczyła mieszkańców stolicy Turkmenistanu – Aszagabatu. Pewnego poranka wielu właścicieli czarnych samochodów nie mogło odnaleźć swoich czterech kółek na parkingu. Okazało się, że wszystkie pojazdy w tym kolorze zostały odwiezione na strzeżony parking.

Zobacz także: Miałeś kolizję z dzikim zwierzęciem? O odszkodowanie może być bardzo trudno

Żeby mogli odebrać swoje samochody, musieli podpisać stosowne oświadczenie, że zmienią kolor nadwozia na jakikolwiek tylko nie czarny, zanim wyjadą ponownie na ulice.  Takie rozporządzenie wprowadziło drastyczną podwyżkę cen za usługi lakiernicze – w niektórych przypadkach z 500 do 1000 dolarów. Wielu właścicieli czarnych samochodów musiałoby pracować przez kilka miesięcy, żeby spełnić fanaberię władz.

Rząd Turkmenistanu nie wypowiedział się jeszcze oficjalnie w tej sprawie, ale zagraniczne źródła donoszą, że prezydent Gurbanguly Berdimuhamedow jest bardzo przesądny. Jego zdaniem kolor biały ściąga więcej szczęścia niż czarny. I to w zasadzie całe wytłumaczenie jego decyzji.

Zobacz także: Oto lista najczęściej serwisowanych samochodów - Niemcy górą

To nie pierwszy, absurdalny przepis uchwalony przez prezydenta Turkmenistanu. W 2014 roku zabronił stosowania przyciemnianych szyb, a w 2015 ograniczył pojemność silników importowanych samochodów.

Nowy Citroen C3 - test

Więcej o:
Komentarze (23)
Turkmenistan: Masz czarny samochód? Musisz go przemalować na biało!
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: trader

  Oceniono 50 razy 32

  jedni zakazuja czarnych samochodow inni zakazuja handlu w niedziele, mysle, ze bedziemy miec rzeczpospolita obojga narodow, Polski i Turkmenistanu...

 • gosposiaszatana

  Oceniono 44 razy 30

  I wlasnie sie dowiedzielismy skad J.Kaczynski czerpie pomysly

 • Gość: Janek

  Oceniono 52 razy 30

  To jak w rządzie PIS. Coś głupiego wymyślą - bo mogą - a szary człowiek musi się dostosować.

 • Gość: jjj

  Oceniono 35 razy 21

  aale mnie wkurzaja te wasze samoodpalajace sie filmiki. az nie chce sie tu wchodzic

 • Gość: Komentuj

  Oceniono 16 razy 10

  Tylko że z tymi przyciemnianymi szybami oraz ograniczeniem pojemności silników u nas byli dużo szybsi. Może zrobili to tylko częściowo, a jednak... Więc nie ma się z czego śmiać.

 • Gość: Pisuar Stefczyk

  Oceniono 6 razy 2

  to nie absurd, kolor czarny nie istnieje, dlatego nie powinien być używany

 • morenowa38

  Oceniono 3 razy 1

  Aszchabad to dziś Aszagabat? Serio,czy tylko dla pismaka GW...?

 • fakej

  Oceniono 9 razy 1

  Uważam ten pomysł za dobry

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX