Nowe fotoradary ze sztuczną inteligencją. Nie przepuszczą żadnego wykroczenia

Już niebawem na drogach szybkiego ruchu i autostradach pojawią się nowe fotoradary, które nie tylko zmierzą prędkość, ale przy okazji będą w stanie rozpoznać rodzaj zdarzenia drogowego, a nawet ustalić przyczyny wypadku.

Firma Zurad przy udziale Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów (PIAP) pracują nad rozwiązaniem o nazwie Roadsense+. Są to nowoczesne fotoradary 3D, które trafią na polskie drogi jeszcze w 2018 roku. Nowe urządzenia zmierzą prędkość na danym odcinku drogi, wykryją przejazd na czerwonym świetle wraz z prędkością, a do tego są w stanie wykrywać wykroczenia na wielu pasach ruchu jednocześnie. Nowością będzie rejestracja zdarzeń w postaci filmów, co utrudni podważanie zarejestrowanego materiału dowodowego.

Roadsense+ powstaje na bazie nowoczesnego radaru 3D i modułu optycznego. Do tego pozwala przetwarzać sygnały, dzięki którym rozpozna sytuacje na drodze wykorzystując do tego sztuczną inteligencję. Takie połączenie pozwoli dużo skuteczniej wykrywać naruszenia przepisów ruchu drogowego na drogach szybkiego ruchu.

Zobacz także: Fotoradary ratują życie. Wyciekł raport, który jest na to niezbitym dowodem

Eksperci z PIAP mówią, że obecnie na drogach pracuje 400 fotoradarów, które tylko mierzą prędkość. W planach jest rozbudowa systemu do 1400 takich urządzeń, które mają być modułowe, innowacyjne, a do tego stanowić rzetelną podstawę do oceny sytuacji na drodze.

Projekt powstaje za pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W połowie tego roku rozpocznie się certyfikacja przez Główny Urząd Miar. Po pozytywnym wyniku urządzenie pojawi się na drogach na przełomie 2018 i 2019 roku.

Zobacz także: Oto lista najczęściej serwisowanych samochodów - Niemcy górą

Czy Twoim zdaniem fotoradary poprawiają bezpieczeństwo na drogach?
Więcej o:
Komentarze (38)
Nowe inteligentne fotoradary
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • aa1000

  Oceniono 61 razy 55

  'wykorzystując do tego sztuczną inteligencję'
  Czy nie lepiej przeszczepić tę inteligencję do MSW ?

 • yot23znowunadaje

  Oceniono 27 razy 27

  Firma Zu...i PIAP "pracują nad rozwiązaniem o nazwie Roadsense+. Są to nowoczesne fotoradary 3D, które trafią na polskie drogi jeszcze w 2018 roku" - z całym szacunkiem , trochę pokory... taki Siemens wprowadzając bramki zczytujące pobór myta w RFN, dał sobie jakis czas na testy i wdrozenia... a u nas "pracują nad rozwiązaniem" i w tym roku trafia na drogi... nie wiem czy nawet express nocny "Sejm" relacji Wiejska-Nowogrodzka zdązy te zmiany klepnąć... Jestem sceptyczny

 • threemen

  Oceniono 30 razy 26

  Rozpozna nawet czy kierowca popiera totalna opozycje.

 • Gość: Scarface

  Oceniono 30 razy 24

  'Do tego pozwala przetwarzać sygnały, dzięki którym rozpozna sytuacje na drodze wykorzystując do tego sztuczną inteligencję.'

  Jakie sygnały? Świetlne? Dymne? Jaką sztuczną inteligencję? Ja rozumiem, ze to określenie jest teraz modne, ale może nie warto go wklejać gdzie i jak popadnie.

 • Gość: Filip

  Oceniono 21 razy 7

  Chca z Polski zrobic 2ga francje... bedziemy jezdzic 80 km/h za ciezarowka po 70km bo "strach" wyprzedzic

 • gravity1287

  Oceniono 21 razy 7

  "Już niebawem na drogach szybkiego ruchu i autostradach pojawią się nowe fotoradary" - na autostradach, za które płaci się miliony za przejazd, teraz w gratisie będzie można dostać jeszcze mandat? Nikt autostradą nie będzie już jeździć, jeśli będą na niej łapać za prędkość... Nie będzie się opłacać zaoszczędzać na czasie.

 • sthoss

  Oceniono 4 razy 4

  czytałem ze te radary w zółtych skrzynkach od dawna mialy miec taka funkcjonalnosc. Teraz slysze ze dopiero sie nad tym pracuje. Ktos nas robi w bambuko tutaj?

 • s2d3f

  Oceniono 3 razy 3

  Radary generalnie stoią na "długich prostych" aby natrzepać jak najwięcej kasy.

 • bzykk

  Oceniono 25 razy 3

  Tzw. .... sztuczna inteligencja przegra bez wątpienia z polska pomysłowością!
  DOBRY antyradar, CD, Yanosik i każdy WYNALAZEK przegrywa!
  A prawda jest taka,że Gazeta STRASZY!!! bez najmniejszej potrzeby Polaków!!!!
  TAKI CH-UJ! Po ostatnich tragediach widać,że policyjny system nie działa jak PSY siedzą na komendach bo paliwo poszło w PIS-du na dojazdy na burdel o nazwie MIESIĄCZKA!
  Pozdrowienia dla MARIUSZA!!! z Łodzi do Gdańska w... 2 GODZINY!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX