Kiedy pieszy ma pierwszeństwo? To nie takie oczywiste

11.01.2018 08:01
pl. Armii Krajowej

pl. Armii Krajowej (MIKOŁAJ KURAS)

Na zwykłej drodze pieszy ma pierwszeństwo tylko na zebrze. Ale od tej reguły są wyjątki. Kiedy musimy ustąpić pierwszeństwa pieszemu?

Obowiązki kierowcy względem pieszego są jednoznacznie określone w przepisach. W art. 26 Prawa o ruchu drogowym czytamy:

1) Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.
2) Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Mówiąc wprost - przed przejściem mamy obowiązek zatrzymać się tylko wtedy, gdy znajduje się na nim pieszy. Jeśli zbliża się do zebry lub czeka na przepuszczenie przez kierowców, wyłącznie od naszej dobrej woli zależy, czy się zatrzymamy. Wyjątkiem są oznaczone strefy zamieszkania - na nich pieszy ma zawsze pierwszeństwo.

Tylko na Węgrzech i w Rumunii jest tak samo. W innych krajach UE piesi są zdecydowanie bardziej uprzywilejowani. W Niemczech, Austrii czy Belgii pieszy ma pierwszeństwo już na chodniku, jeśli wyraźnie daje sygnały, że ma zamiar z niego skorzystać. W Norwegii i we Francji prawo jest jeszcze bardziej restrykcyjne i nakazuje zatrzymanie samochodu przed przejściem, nawet jeśli stojący przy nim pieszy nie wygląda na zainteresowanego wejściem na zebrę. Trudno wyobrazić sobie takie rozwiązanie w Polsce, gdzie kultura jazdy jest zupełnie inna. U nas to pieszy ma znacznie więcej obowiązków względem kierowców niż odwrotnie.

WAŻNE: Piesi poruszający się po przejściu dla pieszych mają pierwszeństwo do momentu, w którym znajdują się na jezdni. W momencie, w którym wejdą na wysepkę, nie mają już pierwszeństwa - wysepka traktowana jest jak chodnik.

Czego nie wolno pieszemu

W Kodeksie Drogowym jasno określono, czego pieszy robić nie może. W art. 14 KD czytamy, że pieszemu zabrania się:

- wchodzenia na jezdnię:
a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
- przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi,
- zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko,
- przebiegania przez jezdnię,
- chodzenia po torowisku,
- wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto.

WAŻNE: W sytuacji, gdy w pobliżu skrzyżowania nie ma wyznaczonego przejścia dla pieszych, pieszy może przejść przez jezdnię przy skrzyżowaniu.

"Dwa zdania" | Pieszy musi zginąć?

Czy zatrzymujesz się przed zebrą, by ustąpić pierwszeństwa pieszemu?
Zobacz także
Komentarze (41)
Kiedy pieszy ma pierwszeństwo?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Aspa

  Oceniono 25 razy 9

  Od kilkunastu lat mieszkam w kraju, gdzie jest normalnie - czyli pieszy ma zawsze pierwszeństwo, o ile sygnalizuje (lub tak to wygląda), że chce przejść przez jezdnię. Jako kierowcy przepis ten mi nie przeszkadza, a wręcz przeciwnie, zmusza do ostrożniejszej jazdy i jeszcze większego skupienia na tym, co się dzieje wokół mnie. Jako pieszy natomiast - nie wyobrażam sobie, dlaczego w Polsce jest tak głupio, jak jest.

 • Gość: ???

  Oceniono 14 razy 6

  w Polsce, gdzie kultura jazdy jest zupełnie inna: ... znaczy się brak kultury, kretynizm, chamstwo i bezmyślność kierowców skutkiem czego Polska jest na ostatnim miejscu pod względem bezpieczeństwa na drogach

 • zbych21

  Oceniono 10 razy 4

  Ustąpić pierwszeństwa to nie znaczy, że trzeba się zatrzymać. Wystarczy wcześniej zwolnić i dać znać pieszemu by przechodził. Jazda jest płynna i wszyscy zadowoleni.

 • vald

  Oceniono 2 razy 2

  "WAŻNE: W sytuacji, gdy w pobliżu skrzyżowania nie ma wyznaczonego przejścia dla pieszych, pieszy może przejść przez jezdnię przy skrzyżowaniu."
  Może przejść na każdej drodze która nie ma więcej niż dwa pasy ruchu i nie ma na niej torów tramwajowych. Nie musi korzystać z przejścia jeśli ruch na tej drodze jest mały i nie spowoduje zagrożenia w bezpieczeństwie na drodze .Mówi o tym art 13 PoRD w punkcie 2 i 3

 • mr.superlatywny

  Oceniono 4 razy 2

  28 panstw w UE.
  UE = 511.000.000, Polacy = 38.000.000, a wiec 7,4%, a wiec co 14ty to Polak.
  --> Ale co 5ta ofiara w ruchu ulicznym to Polak ! :-( (resp. wypadek smiertelny w Polsce)

 • Gość: Thommy

  Oceniono 10 razy 2

  W innych krajach UE piesi są zdecydowanie bardziej uprzywilejowani. W Niemczech, Austrii czy Belgii pieszy ma pierwszeństwo już na chodniku, jeśli wyraźnie daje sygnały, że ma zamiar z NIEGO skorzystać - to zdanie jest bez sensu. Kto wam pisze te artykuły. Wynika z niego, że pieszy znajdujący się na chodniku ma zamiar z tegoż właśnie chodnika skorzystać :)

 • mr.superlatywny

  Oceniono 1 raz 1

  Zauwazcie tez róznice wyrazna róznice pomiedzy np. Wielkopolska i Slaskiem a np. Mazowszem.

 • mr.superlatywny

  Oceniono 5 razy 1

  Chore - jak prawie wszystko w Polsce. Dobra rada: podróze ksztalca.

 • Gość: sgzbd

  Oceniono 17 razy 1

  W polsce ludzie są za głupi. Dać komuś pierwszeństwo, czy nawet możliwość i część osób myśli, że wtedy stają się nieśmiertelnymi iron menami czym kimś takim.

  Tak swoją drogą wysepek powinno być jak najwięcej. Myślę że znacznie poprawiają bezpieczeństwo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane