Rekord na polskim rynku - pół miliona sprzedanych aut w 2017 roku!

To był rekordowy rok na polskim rynku samochodów. Najnowszy raport Instytutu SAMAR podaje, że w 2017 roku zarejestrowano 542,6 tys. aut osobowych i dostawczych.

Polski rynek urósł o 14 proc. w porównaniu z 2016 rokiem. Najlepiej w całym zestawieniu wypadł grudzień - to 33. miesiąc nieprzerwanego wzrostu. W ostatnim miesiącu ubiegłego roku sprzedano prawie 51,2 tys. aut, z czego 45,9 tys. to auta osobowe.

W porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym zanotowano wzrost o 4,9 proc. Grudniowy wynik poprawił się o 11,3 proc. w porównaniu z listopadem. Przez cały 2017 rok sprzedano 483,2 tys. samochodów osobowych - to prawie o 67 tys. aut więcej niż rok wcześniej.

Zobacz także: Floty wybierają Skody, a przeciętny Kowalski? Ma inne ulubione auto. Fabia przegrała o włos

Największą popularnością na polskim rynku cieszyła się Skoda - sprzedano 61,8 tys. aut. Najpopularniejsze modele to Fabia i Octavia. Na kolejnych miejscach uplasowały się następujące modele: Opel Astra, Volkswagen Golf i Toyota Yaris. Jednak największy wzrost uzyskała Toyota - prawie o jedną czwartą. Również producenci z segmentu premium poprawili swoje wyniki: Mercedes o 32,5 proc., BMW o 25,2 proc., Audi o 20,8 proc.

Nadal dominujący udział w całkowitej sprzedaży na polskim rynku mają firmy - w całym roku jest to 69,6 proc. IBRM SAMAR zwraca uwagę na wysoki poziom reeksportu. Tylko w grudniu sięgał 11 proc. aut opuszczających salony.

Zobacz także: Mało kto się tego spodziewał. Skoda Octavia nie jest już ulubionym autem Polaków. Przegrała o zaledwie 200 sztuk

Czy Twoim zdaniem rok 2018 również będzie rekordowy dla polskiej branży?
Więcej o:
Komentarze (15)
Sprzedaż samochodów w Polsce w 2017 r.
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • kamuimac

  Oceniono 30 razy 10

  nikogo chyba to nie dziwi - 500+ to idealne dofinansowanie do kredytu samochodowego :) dzieki temu ci którzy do tej pory kupowali samochody albo 3 letnie poleasingowe albo 6-7letnie mogli zaryzykować i kupić nowiutki samochód z salonu ;) cieszycie sie że ufundowaliscie im to ze swoich podatków podczas gdy was nie stać na takie auto ? macie za za swoje jak głosowaliście na komunistów z pis :)

 • Gość: Etatowiec_bez_przywileju

  Oceniono 5 razy 5

  Gdyby etatowcy mogli też trochę ceny odliczyć od podatków, na pewno sprzedaż byłaby jeszcze większa.

 • kruk6666

  Oceniono 1 raz 1

  Odliczcie kupujących w Polsce cudzoziemców ze względu na najniższe ceny w unii i niewiele zostanie.

 • guavajuice

  Oceniono 1 raz 1

  do jakiej kwoty kupić samochód do użytku własnego (jedno-osobowa działalność), zakładając że po wszystkich opłatach, kosztach w tym zycia itd.. pozostaje co miesiąc 6-7k

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX