System mDokument przesunięty. Nadal trzeba wozić prawo jazdy w portfelu

System mDokument miał sprawić, że wszystkie dokumenty będą dostępne w telefonie. Wszystko jest już prawie gotowe, ale na drodze stanęły przepisy.

Pod koniec zeszłego roku Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało plan wprowadzenia usługi mDokument dla kierowców. W założeniu miał zwolnić zmotoryzowanych z konieczności posiadania przy sobie wszystkich niezbędnych dokumentów. Kierowca musi wozić ze sobą prawo jazdy, dowód rejestracyjny, potwierdzenie polisy OC. Zamiast tego miała wystarczyć odpowiednia aplikacja. Wstępne plany przewidywały wprowadzenie aplikacji do użytku przed końcem 2017 roku, ale niestety termin zostanie przełożony.

System jest już gotowy od strony technicznej, ale potrzebne jest jeszcze dostosowanie prawa do nowego rozwiązania. Na razie powstał projekt odpowiednich przepisów, ale nadal przed nim długa droga legislacyjna. Druga sprawa do źródło danych dla aplikacji. Twórcy projektu zakładali, że będzie nim baza CEPiK 2.0, ale jej premierę przełożono na 4 czerwca 2018 roku.

Usługa dowodu osobistego jest również gotowa, ale przepisy nie pozwalają na wykorzystywanie aplikacji w zastępstwie dokumentu tożsamości w kontakcie z urzędami, ale jest już respektowana w wielu miejscach, np. sklepach czy ośrodkach sportowych.

Czy będziesz korzystał/-a z mDokumentów?
Więcej o:
Komentarze (9)
mDokument - problemy, prawo jazdy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Kierowca

  Oceniono 21 razy 21

  Jak to jest, że dla obywatela, mieszkańca Polski żeby wprowadzić ułatwienie ta zęby nam się lepiej żyło to jest długi proces legislacyjny, pierwsze czytanie, konsultacje, komisje , drugi czytanie .. itd itp i może po długich kilku miesiącach wprowadzą nowe prawo. A w sprawie sądów , trybunału czyli to co trzeba przejąć to wystarczy noc....

 • Gość: Jełopjesteś

  Oceniono 22 razy 18

  A może to jednak ja jestem jełop? Chyba nie umiem czytać. Bo nie podejrzewam "wadzy" o tak idiotyczny pomysł. Albo inaczej - pomysł od dupy strony.
  Dlaczego to ja - kierowca mam być wyposażony w jakąś aplikację mobilną, a nie funkcjonariusz policji dokonujący kontroli? Dlaczego mam udowadniać coś, co policja może sobie sprawdzić (a przynajmniej powinna móc) w ciągu kilku sekund?
  To jest taki żart prawda? Moto.pl coś przekręciło, żeby był większy ruch w komentarzach?

 • rasta-mw

  Oceniono 11 razy 11

  Rozwalić prawo potrafią w kilka nocy, a to co ewentualnie mogło by usprawnić życie obywatela staje się dla nich arcytrudne.

 • km1957

  Oceniono 1 raz 1

  W których wysoko rozwiniętych krajach funkcjonuje system odpowiadający mDokument? Tzn. gdzie obywatel może się "wylegitymować" telefonem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX