Co warto wozić w samochodzie zimą? Te rzeczy mogą być niezbędne

Zimą warto włożyć do bagażnika kilka dodatkowych rzeczy, których nie wozimy ze sobą latem. Niskim kosztem możemy oszczędzić sobie sporych wydatków i ułatwić codzienne użytkowanie auta. Co warto wozić w samochodzie zimą?

Korek na autostradzie czy rozładowany akumulator latem oznaczają głównie nadszarpnięte nerwy. Ale zimą błahe zdarzenia losowe mogą skończyć się znacznie poważniej. Jeśli w samochodzie zabraknie benzyny, a temperatura spadnie poniżej zera, o wyziębienie nietrudno. Dlatego przed zimą warto wyposażyć samochód w kilka dodatkowych rzeczy.

Co warto wozić w samochodzie zimą - miasto

Skrobaczka do szyb ze zmiotką. O skrobaczce raczej nikomu nie trzeba przypominać, ale warto wyposażyć się w taką, która jest jednocześnie zmiotką. Zamarzniętą cienką warstwę śniegu czy lodu usuniemy twardą częścią, ale jeśli nasz samochód pokrywa gruba warstwa białego puchu, szybciej i skuteczniej usuniemy go zmiotką.

Cena: około 20 zł

Kable rozruchowe. Przed zimą warto zmierzyć poziom naładowania akumulatora. Jeśli nie mamy woltomierza, można powierzyć to zadanie specjaliście, który zrobi to za kilkadziesiąt złotych. Bez względu na stan naładowania, zawsze warto wozić ze sobą kable rozruchowe. Szczególnie zimą. Niskie temperatury skracają żywotność akumulatora.

ZOBACZ TEŻ: Z tymi awariami poradzisz sobie sam. Podpowiadamy, jak to zrobić

Jak podpiąć kable do akumulatora? Jeśli nasz samochód nie reaguje na przekręcanie kluczyka w stacyjce, poprośmy innego kierowcę o pomoc. Przed podłączeniem kabli wyłączmy wszystkie odbiorniki prądu (klimatyzacja, światła, radio). Schemat podłączania wygląda tak: czerwonym kablem łączymy plus sprawnego akumulatora z plusem rozładowanego, natomiast czarnym – minus sprawnego akumulatora np. z metalowym elementem silnika (to tzw. masa). Po podpięciu kabli, uruchamiamy silnik dawcy. Po około minucie spróbujmy włączyć silnik w naszym aucie. Powinno się to udać. Kable odpinamy w odwrotnej kolejności, niż je podłączaliśmy (zaczynamy od minusów, kończymy na plusach). Przed wyłączeniem silnika przejedźmy kilkanaście kilometrów, żeby akumulator miał szansę się naładować.

Cena: 30-120 zł

Co warto wozić w samochodzie zimąCo warto wozić w samochodzie zimą kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. Katlego Legwale

Zapas zimowego płynu do spryskiwaczy. Zimowy płyn do spryskiwaczy ma znacznie niższą temperaturę zamarzania niż ten letni. Dlatego bardzo ważne jest, by przed zimą pozbyć się letniego płynu, a zbiornik uzupełnić płynem zimowym. Warto mieć przy sobie jego zapas. Zimą znacznie częściej niż latem korzystamy ze spryskiwaczy - szyby szybciej się brudzą od leżącego na drogach błota i soli. Nigdy nie wiadomo, kiedy zabraknie go w zbiorniku.

Cena: 10-40 zł

Preparat do odmrażania szyb. Większość z nas jeździ samochodami niewyposażonymi w podgrzewaną przednią szybę. Z zalegającym lodem radzimy sobie, kierując ciepłe powietrze wentylacji na szybę. To jednak czasochłonne. Znacznie szybciej z lodem poradzą sobie preparaty do odmrażania. Kosztują niewiele, a pozwalają zaoszczędzić sporo czasu.

Cena: 10-40 zł

Zapalniczka. Specjaliści odradzają stosowania preparatów do odmrażania zamków, bo mogą one uszkodzić ich mechanizmy. Najprostszym sposobem na zamarznięty zamek jest podgrzanie kluczyka zapalniczką.

Cena: około 1 zł

Co warto wozić w samochodzie zimąCo warto wozić w samochodzie zimą kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. rugessubaru.tumblr.com

ZOBACZ TEŻ: Jak samemu pozbyć się rdzy z karoserii?

Co warto wozić w samochodzie zimą - trasa

Linka holownicza i saperka. Na oblodzonej drodze nietrudno o wypadek albo zakopanie się w śniegu. W takich sytuacjach nie zawsze trzeba dzwonić po pomoc drogową. Czasem wystarczy saperka, czyli niewielka łopata, którą usuniemy nadmiar śniegu z okolic kół. W niektórych sytuacjach pozwala to wyjechać z zaspy. Jeśli to jednak za mało, możemy potrzebować linki holowniczej i pomocy innego kierowcy.

Cena: saperka - 30-150 zł, lina holownicza - 20-150 zł

Pełny zbiornik z paliwem. W przypadku, gdy wybieramy się w trasę w okresie zimowym, nie warto czekać z tankowaniem, aż zbiornik paliwa znacznie się opróżni. W razie utknięcia w trasie na kilka godzin odpowiedni zapas paliwa ma kluczowe znaczenie.

Łańcuchy śniegowe. Są wręcz obowiązkowe, jeśli wybieramy się w tereny górzyste. Na rzadko uczęszczane drogi powiatowe nie dojeżdżają pługi, a duży kąt podjazdu w połączeniu ze śniegiem mogą przerosnąć nawet auta z napędem na cztery koła. Jedynym rozwiązaniem mogą okazać się łańcuchy.

Cena: 50-400 zł

Papierowa mapa. Papierowa mapa może być jedynym ratunkiem, gdy nasz telefon straci zasięg, a my nie wiemy, jak dojechać do celu.

Cena: 10-30 zł

Co warto wozić w samochodzie zimąCo warto wozić w samochodzie zimą kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. think-feel-rustic.tumblr.com

Zobacz również inne przydatne akcesoria motoryzacyjne:

Co wozisz w samochodzie zimą?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.