Policja nie zabierze Ci prawa jazdy, gdy przekroczysz prędkość o ponad 50 km/h. Pod jednym warunkiem

Senacki projekt przewiduje, że policjant będzie mógł odstąpić od zatrzymania prawa jazdy w przypadku przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Pod jednym warunkiem.

Według senackiego projektu nowelizacji prawa o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami, prawo jazdy nie będzie zatrzymywane w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym oraz przy przewożeniu zbyt dużej liczby pasażerów, jeżeli kierowca działał „w stanie wyższej konieczności, w celu uchylenia bezpośredniego bezpieczeństwa grożącego życiu lub zdrowiu człowieka”.

Projekt przygotowany przez senatorów dostosowuje przepisy do wyroku TK z października zeszłego roku. Trybunał Konstytucyjny orzekł, ze przepisy w zakresie, w jakim nie przewidują możliwości odstąpienia od zatrzymania prawa jazdy, gdy kierowca przekroczył dozwoloną prędkość ze względu na stan wyższej konieczności, są po prostu niezgodne z Konstytucją.

Zobacz także: Mandat za przekroczenie prędkości. Nie zabiorą ci prawa jazdy, gdy przekroczysz prędkość o 50 km/h

Przykładem jest sytuacja, gdy osoba chora znajdująca się w stanie zagrażającym jej życiu jest przewożona w do szpitala albo kobieta ciężarna, u której rozpoczęła się akcja porodowa. Podobną sytuacją jest przejazd lekarza do osoby będącej w stanie zagrożenia jej życia i zdrowia.

Ponadto, projekt zakłada skrócenie terminu na wydanie decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy przez starostę do 14 dni od dnia powzięcia informacji o tym fakcie. Obecne przepisy przewidują zatrzymanie prawa jazdy na okres 3 miesięcy po przekroczeniu prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Decyzję o zatrzymaniu dokumentu wydaje starosta – ma ona rygor natychmiastowej wykonalności.

Zobacz także: Ursus ELVI - Polacy zbudują elektryczne auto. To już pewne!

Jeep Compass | Test

Czy Twoim zdaniem taka zmiana w polskim prawie jest potrzebna?
Więcej o:
Komentarze (50)
Przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym - zabranie prawa jazdy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • labeo

  Oceniono 50 razy 38

  Czyli w praktyce jak Kurski pędzie pędził 180 km/h i powie o "wyższej konieczności" to nic mu nie zrobią. Niezłe prawo dosłownie sobie wymyślili.

 • public_enemy

  Oceniono 32 razy 28

  czyli furtka dla posłów i innych członków (partii rządzącej), szary człowiek niebędący zwolennikiem nie będzie miał szans, choćby mu dziecko na rękach umierało.

 • Agata Nemezis

  Oceniono 27 razy 19

  "w celu uchylenia bezpośredniego bezpieczeństwa grożącego życiu lub zdrowiu człowieka”.
  WTF????
  Bezpieczeństwo grożące życiu lub zdrowiu???

 • socjolog12

  Oceniono 19 razy 11

  Znowu artykuł napisany przez gimbazę dla gimbazy...

 • Black Swan

  Oceniono 9 razy 9

  "w celu uchylenia bezpośredniego bezpieczeństwa grożącego życiu"

  W Polsce to będzie martwy przepis bo w naszym kraju bezpieczeństwo nikomu nie grozi...

 • fakej

  Oceniono 22 razy 8

  Wyższa konieczność to ratowanie dobra cenniejszego kosztem dobra mniej cennego. Dlatego jeśli zapie...m bo lubię (dobro cenne) kosztem życia i zdrowia osób postronnych (dobro mniej cenne) to też jest wyższa konieczność.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 7 razy 7

  Będą nadużywać szczególnie posłowie i Borowcy.

 • houq

  Oceniono 8 razy 6

  Czyli piSSie mordy będą mogły pędzić a ja już nie?

 • student_zebrak

  Oceniono 7 razy 5

  Dziki kraj. Osoba decydujaca sie na jazde po miescie z predkoscia +50, decyduje sie na potencjalne zbojstwo innej osoby. Nie ma usprawiedliwienia dla takich jazd. NIGDY. Wazny jest takze interes stron trzecich. Wiekszosc polskich kierowcow nie ma umiejetnosci do takiej jazdy. poza tym, gdy dojdzie do wypadku, gdy bedzie koniecznosc ostrego hamowania, osoba "chora" moze byc zagrozona. Pojecie wyzszej koniecznosci jest rozciagliwe, sady beda ulaskawiac katabasow spieszacych do umierajacych, na msze czy tez spotkanie z ministrantem. Nawet pojazdy uprzywilejowane maja ograniczenia w szybkiej jezdzie, dlaczego tych ograniczen ma nie miec wuja, ktory wyjatkowo wyprowadza swoj wypastowany pojazd raz w niedziele?
  Ktory z sejmowych idiotow wystapil z takim projektem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX