Jak dodać współwłaściciela do samochodu? To sposób dla młodych kierowców na znaczne obniżenie stawek OC

Wpisanie dziecka lub kogoś z najbliższej rodziny do dowodu rejestracyjnego auta, jako współwłaściciela samochodu, to sposób na "podarowanie mu" zniżek na przyszłe ubezpieczenie OC. Jak tego dokonać? Wymaga to wielu formalności.

Żeby móc dokonać wpisu nowego współwłaściciela samochodu do dowodu rejestracyjnego, trzeba faktycznie część pojazdu konkretnej osobie podarować.
W tym celu warto się wybrać do notariusza i sporządzić akt darowizny.

Jak dodać współwłaściciela do samochodu? Krok pierwszy - wycieczka do Urzędu Skarbowego

Akt darowizny trzeba zgłosić w Urzędzie Skarbowym. Dodatkowo należy wypełnić druk PCC-1 i wskazać pokrewieństwo osoby osiągającej korzyść wynikającą z darowania części auta. Jeżeli obdarowani zaliczają się do pierwszej grupy podatkowej, zostaną zwolnieni z podatku od wzbogacenia. Do tej kategorii zaliczamy współmałżonka, rodziców, rodzeństwo oraz dzieci.

Podatek od czynności cywilnoprawnych należy uiścić w każdym pozostałym przypadku (np. gdy obdarowanym jest kolega, krewny, stryjek, rodzice chrzestni). Wynosi on 2% od wartości darowanej części pojazdu.

Zobacz także: Co grozi za prowadzenie pojazdu po zdaniu egzaminu na prawo jazdy ale przed odebraniem dokumentu?

Jak dodać współwłaściciela do samochodu? Krok drugi - powrót do Wydziału Komunikacji

Po pomyślnym przejściu biurokratycznej machiny w „Skarbówce”, należy wrócić do przypisanego adresowi zameldowania Wydziału Komunikacji. By jednego dnia załatwić wszelkie formalności, niezbędne będą dowody osobiste lub paszporty obu współwłaścicieli, dowód rejestracyjny pojazdu, polisa OC, karta pojazdu (jeżeli została wydana), a także akt darowizny i dowód własności pojazdu.

Jeżeli, któraś z zainteresowanych stron nie może stawić się w urzędzie, należy przedstawić stosowne pełnomocnictwo. W przypadku, gdy pełnomocnikiem jest mąż, żona, rodzic, dziecko, rodzeństwo, dziadkowie lub wnuki, nie pociągnie to za sobą dodatkowych kosztów. Gdy sprawę załatwia ktoś obcy, opłata wyniesie 17 złotych.
Po pomyślnej weryfikacji dokumentów, urzędnik dopisze nowego współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego tego samego dnia.

Zobacz także: Kiedy ubezpieczenie OC nie pokryje szkody?

Po co dodawać współwłaściciela do samochodu?

Ubezpieczalnie mają własne algorytmy przedstawiające kalkulację składki OC. W najgorszej sytuacji znajdują się młodzi kierowcy bez doświadczenia. Osiemnastolatek za polisę dla 25-letniego Peugeota 205 zapłaci nawet 4 tysiące złotych, co kilkukrotnie przewyższa wartość pojazdu.

Aby uniknąć tak dużych wydatków na obowiązkowe ubezpieczenie OC warto rozważyć opcję dodania jako współwłaściciela pojazdu, kierowcy z długoletnim stażem, który posiada maksymalne zniżki w ubezpieczeniu OC.

W takim wypadku w koszcie polisy zostaną uwzględnione zniżki doświadczonego kierowcy, co pozwoli na obniżenie kosztu ubezpieczenia o co najmniej kilkadziesiąt procent.

Zobacz także: Nowe przepisy dotyczące przeglądów technicznych samochodów już od listopada 2017 r.

Jeżeli po zdaniu egzaminu na prawo jazdy nie planujemy kupna samochodu, warto poszukać innych rozwiązań, by w przyszłości nie zaczynać stażu w ubezpieczalni od zera i już zawczasu wyrabiać sobie zniżki.

Najprościej jest przekonać rodzica, by dopisał nas jako współwłaściciela przyczepy, motoroweru lub innego pojazdu mechanicznego. Zniżki będą naliczane od pierwszego dnia obowiązywania polisy i po kilku latach osiągną maksymalną wartość.

Dzięki takiemu zabiegowi, może się okazać, że 25 letniemu kierowcy, który stał się właścicielem pierwszego samochodu, przysługują maksymalne zniżki na ubezpieczenie OC.

89-latek z Goczałkowic-Zdroju najstarszym Polakiem, który zdał egzamin na prawo jazdy. Poprzednie stracił przez... nadmierną prędkość

Więcej o:
Copyright © Agora SA