Grupa PSA, właściciel marek Peugeot, Citroen i DS, została nagrodzona za podawanie realnego zużycia paliwa sprzedawanych samochodów

Producenci samochodów mają bardzo różne podejście do kwestii pokazywania wyników spalania. Niektóre firmy mocno zaniżają wyniki, a niektóre podają adekwatne do rzeczywistości. Francuski koncern właśnie otrzymał nagrodę za uczciwe podejście do kwestii pomiarów.

Bardzo rzadko dane dotyczące zużycia paliwa z folderów samochodowych pokrywają się z faktycznym "spalaniem" konkretnego modelu. Wszystko dlatego, że metodologia pomiarów ma niewiele wspólnego z codziennym użytkowaniem. Dlatego francuska grupa PSA od jakiegoś czasu prowadzi testy zużycia paliwa dla modeli swoich marek (Peugeot, Citroen i DS) w rzeczywistych warunkach. Dane określane przez producenta jako „protokół realnego zużycia paliwa” zdobyły uznanie wśród jurorów nagrody Ecobest 2017.

Zobacz także: W jakich sytuacjach ubezpieczenie OC nie chroni kierowcy?

Projekt został wdrożony w grupie PSA pod koniec 2015 roku. Do współpracy zaproszono organizację pozarządową Transport & Enviroment, federację France Nature Enviroment, a nad kontrolą wiarygodności czuwa firma certyfikująca Bureau Veritas.

Do badań trafiło 60 pojazdów, które poddano 430 testom drogowym. Podczas badań auta pokonały dystans ponad 40 tys. km w różnych warunkach drogowych (w mieście, w trasie, z pasażerami, bagażem i włączoną klimatyzacją). Pomiarów dokonywano przy pomocy urządzenia przenośnego PEMS.

Ecobest 2017 to jedna z nagród przyznawanych w ramach konkursu Autobest. W jury znajduje się 31 przedstawicieli krajów europejskich. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w połowie lutego 2018 roku.

Więcej o:
Komentarze (45)
Grupa PSAvnagrodzona za podawanie realnego zużycia paliwa sprzedawanych samochodów
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: justi

  Oceniono 44 razy 34

  Każdemu Polakowi samochód pali 10 litrów - ale on mówi że 6. Koncerny też tak mają ...

 • Gość: fragles102 zablokowany przez agorapl do2117

  Oceniono 41 razy 23

  my folcwagen mamy wlasny swiat i wlasne oprogramowanie testowe

 • Gość: AA

  Oceniono 24 razy 20

  Uwaga:
  podaję prawdziwe zużycie paliwa 0,25- 0,5 L czystego alkoholu na jeden dzień.
  W czasach dawno minionych.

 • Gość: gość

  Oceniono 18 razy 16

  Mój Fiat też pali tyle, ile podał producent. Wystarczy jeździć do 90 km/h i nie być pierwszym na światłach.

 • Gość: Pre-dator

  Oceniono 17 razy 15

  Drogie dzieci. Testy zużycia zgodne z normą nie mają na celu pokazać ile samochód będzie palić w rzeczywistym użytkowaniu, bo tego się nie da przewidzieć ze względu na zbyt dużą liczbę zmiennych. Norma ma na celu ujednolicenie warunków tak, aby można było obiektywnie porównać różne pojazdy. Tylko tyle i aż tyle.

 • Gość: falko

  Oceniono 13 razy 13

  W zakłamanym świecie zaczęli nagradzać za prawdomówność. Nobel dla odkrywców !

 • Gość: zac

  Oceniono 12 razy 12

  Dla 508 ze 150 KM HDI podają średnio 3,9 (4,5 w mieście). Hmmm, bardzo realne...

 • sceptyk31

  Oceniono 11 razy 9

  Miałem poprzednio Nissana, rzeczywiście średnie zużycie paliwa było prawie dokładnie takie jak podawał producent. Teraz jeżdżę Renault , ale zamiast 7/100km samochód bierze prawie litr więcej / . Ale gdy kiedyś jechałem bocznymi drogami spory kawałek, to zużycie spadłó do 6,5 l.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX