Jak usunąć naklejkę rejestracyjną z przedniej szyby? To nie musi być koszmar

Usuwanie naklejki rejestracyjnej z przedniej szyby samochodu to czynność prosta tylko z pozoru. Konstrukcja nalepki sprawia, że trudno ją odkleić, a podczas operacji usuwania zazwyczaj pozostają na szybie resztki folii i kleju.

Nie zna życia ten, kto choć raz nie zmagał się z usunięciem naklejki rejestracyjnej z przedniej szyby samochodu. A biorąc pod uwagę fakt, że należy ją usunąć za każdym razem, gdy przerejestrowujemy samochód, można wysnuć wniosek, że z tym wyzwaniem, wcześniej czy później będzie się musiała zmierzyć większość kierowców.

Fora internetowe pełne są "soczystych" wpisów opisujących zmagania właścicieli samochodów z usunięciem pozostałości po naklejce rejestracyjnej. Wielu z nich proponuje, by osoba odpowiedzialna za jej projekt, została nagrodzona oddelegowaniem do usuwania naklejek z przednich szyb w ramach prac społecznych. Temat budzi emocje.

Tym samym, postanowiliśmy podpowiedzieć naszym czytelnikom, w jaki sposób usunąć naklejkę, tak, by cała operacja przebiegła sprawnie i zakończyła się sukcesem.

Zobacz także: Ubezpieczyciele wciąż oszukują Polaków. Rzecznik finansowy ma rozwiązanie w sprawie OC

Jak usunąć naklejkę rejestracyjną z przedniej szyby?

Zdecydowanie w lepszej sytuacji będą właściciele samochodów, którym przyjdzie przeprowadzać operację odklejania naklejki rejestracyjnej z szyby w lato.
To dlatego, że w sprawnym jej usunięciu pomoże wcześniejsze rozgrzanie (naklejki i szyby).

Do tego celu warto użyć suszarki do włosów. Strumień ciepłego powietrza należy kierować bezpośrednio na naklejkę i jej najbliższe okolice. Część osób zaleca również rozgrzanie szyby od zewnętrznej strony, ale nam udało się sprawnie usunąć naklejkę bez rozgrzewania szyby z zewnątrz.

Zobacz także: Większe kary za brak ubezpieczenia OC

Jeżeli czynność przeprowadzamy w chłodny dzień pamiętajmy, by ostrożnie i w miarę równomiernie rozgrzać wcześniej przednią szybę. Kierowanie punktowo gorącego strumienia powietrza na szkło w mroźny dzień, może doprowadzić do jego pęknięcia.

Po kilkuminutowym rozgrzewaniu naklejki możemy przystąpić do prób jej odklejenia. Róg folii należy podważyć żyletką, skrobakiem do szyb lub paznokciem. W przypadku używania wspomnianych narzędzi, zachowajmy ostrożność, by przypadkowo nie zarysować powierzchni szkła.

Naklejkę należy zdzierać z wyczuciem, ale zdecydowanie. Najlepiej pociągając za nią w dwóch miejscach jednocześnie.

Zobacz także: Polacy lubią wypożyczanie samochodów na minuty. Carsharing może zrewolucjonizować transport w naszych miastach

Pozostałości folii i kleju na szybie

Podczas usuwania naklejki z szyby, może się zdarzyć, że na szklanej powierzchni pozostaną resztki kleju, a nawet fragmenty samej nalepki rejestracyjnej. Można się ich pozbyć przecierając je szmatką nasączoną benzyną ekstrakcyjną lub w przypadku niewielkich pozostałości po kleju, materiałem nasączonym zmywaczem do paznokci. Pamiętajmy jednak, by ze względu na szkodliwe opary, nie przeprowadzać tej operacji przy zamkniętych drzwiach. Jeżeli na szybie pozostały większe fragmenty folii można je ponownie podgrzać i podważyć żyletką. Resztki usunąć wspomnianą wyżej szmatką nasączoną rozpuszczalnikiem.

Więcej o:
Komentarze (99)
Jak usunąć naklejkę rejestracyjną z szyby samochodu?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • caramel6

  Oceniono 74 razy 66

  Najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie dożywotnich tablic rejestracyjnych dla każdego samochodu zarejestrowanego w Polsce (tak jest np w Anglii) - wtedy nie będziemy musieli odklejać naklejek i płacić za nowe tablice rejestracyjne.
  Może jakiś mądry polityk zainicjuje temat i zrobi w końcu coś dla szarych obywateli.
  Pozdrawiam
  Piotr

 • june-of-44

  Oceniono 47 razy 37

  Ja wybiłem szybę i wstawiłem nową już bez naklejki. Nie lubię się cackać.

 • Gość: kubutek

  Oceniono 39 razy 35

  W zakładzie wymiany szyb,pan przyłożył stosowny nożyk."machnął". Odklejona nalepka poszła na nową szybę,bez śladu.Cudotwórca?

 • Tomasz Kamiński

  Oceniono 79 razy 31

  Tylko idiota moze polecic zmywanie resztek kleju zmywaczem do paznokci.
  Taki sam IDIOTA pisze " w lato" ???????!!!!!!!!!
  Coraz więcej jest tych "w lato" co nie znaczy, że analfabeci mają rację.

 • jck12

  Oceniono 68 razy 30

  Umówmy się... Wszyscy wiemy że chodzi o naklejkę z "Karnym psikusem za fikuśne parkowanie".

 • Gość: Nordkapp77

  Oceniono 41 razy 29

  My ze szwagrem zrobili miotacz ognia i on napier.....nim od środka, a ja z gaśnicy napier.....z zewn.,żeby się szyba nie rozpuściła i nie pękła od gorąca. Nalepa się usmażyła i wyparowała. I po robocie😱😱

 • Gość: marcin

  Oceniono 33 razy 27

  ja jadę do firmy wymieniającej szyby i robią mi to szybko i fachowo za 10 zł

 • Edward Bogucki

  Oceniono 24 razy 22

  Suszarka i denaturat. Może być i gorzała, ale wtedy byśmy mogli zbyt długo ją odklejać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX