Ubezpieczyciele wciąż oszukują Polaków. Rzecznik finansowy ma rozwiązanie w sprawie OC

Najnowszy raport przedstawiony przez Rzecznika Finansowego nie pozostawia złudzeń. Kierowcy poszkodowani w wypadkach i kolizjach cały czas skarżą się na niesłusznie zaniżone odszkodowania z polis OC. Dlatego rzecznik przygotował własne propozycje zmian w prawie.

Tylko w tym roku do Rzecznika Finansowego trafi ok. 4 tys. skarg na wypłaty odszkodowań z tytułu OC komunikacyjnego. To oznacza, że wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące likwidacji szkód nie zmniejszyły liczby niezadowolonych klientów

Rzecznik Finansowy proponuje, żeby pokrzywdzeni klienci mogli zwrócić się o pomoc do niezależnego rzeczoznawcy. W tej chwili wycena rozmiarów szkody należy do kompetencji zakładu ubezpieczeń, a ewentualne spory pomiędzy ubezpieczycielem a poszkodowanym rozstrzyga sąd.

Zobacz także: Omijaj je szerokim łukiem! Te wersje popularnych aut doprowadzą Cię do bankructwa

Jeżeli klient nie zgodzi się z wysokością odszkodowania, może zwrócić się do niezależnego rzeczoznawcy, ale ubezpieczyciel nie jest zobowiązany do stosowania takiej wyceny. Gdy sprawa trafi do sądu, firma ubezpieczeniowa może być w trudnej sytuacji, gdy nie weźmie pod uwagę wyceny niezależnego rzeczoznawcy.

Wiążąca opinia rzeczoznawcy spowoduje zmniejszenie liczby spraw, jakie trafiają do sądów – to konkluzja Rzecznika Finansowego. Część poszkodowanych rezygnuje z dochodzenia praw w rządzie ze względu na długi czas oczekiwania na rozstrzygnięcie sporu. Wprowadzone zmiany mają dać szansę większej liczbie osób na rzetelną wycenę szkody.

Zobacz także: Poradnik | Niedużym kosztem, sam pozbędziesz się rdzy

Z raportu Rzecznika Finansowego wynika też, że pomimo poprawienia wycen w przypadku szkód całkowitych, ubezpieczyciele nie informują poszkodowanych o możliwości uzyskania dopłaty z tytułu utraty wartości handlowej. Tak wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego, który stwierdził, że naprawiony samochód nie ma już tej samej wartości co przez wypadkiem. Firmy ubezpieczeniowe z wiadomych względów nie respektowały tego.

Czy Twoim zdaniem zmiany proponowane przez rzecznika ukrócą patologię zaniżania odszkodowania?
Więcej o:
Komentarze (10)
Ubezpieczenie OC - problem, zaniżenie odszkodowania, rzecznik finansowy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • tomek1980

  0

  Rzecznik finansowy tu nic nie pomoże, jak było tak i będzie chyba, że wprowadzi się jakieś prawdziwe zmiany prawne, które odczują ubezpieczyciele. Póki co to mając zaniżone odszkodowanie sąd albo sprzedaż szkody. Dla tych, co wolą szybką kasę, ze swojej strony polecam firmę beker polska :)

 • Gość: waldek

  0

  EuCO jest ok, jeśli chodzi o odzyskiwanie odszkodowań. Są w tym naprawdę dobrzy.

 • mauryc6

  0

  Ja bym polecił Economist, firmę polecił mi przyjaciel który wcześniej też walczył o dopłatę. Z nimi poszło bardzo sprawnie, po bezpłatnej analizie otrzymałem ofertę dopłaty do zaniżonego odszkodowania na którą się zgodziłem i na zasadzie cesji odsprzedałem szkodę, kasa na koncie w parę dni wylądowała. Łapcie do nich numer 882 000 883

 • Gość: ewa

  0

  Jak jest problem z ubezpieczycielem, to najrozsądniej jest zwrócić się po pomoc do EuCO.

 • Gość: oepolisaplus

  0

  Dzień dobry,
  jeśli nie są Państwo pewni, czy Państwa ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie, zachęcam do skorzystania z szybkiej i bezpłatnej ekspertyzy przeprowadzonej przez naszych ekspertów. Roszczenia względem ubezpieczyciela, które dotyczą odszkodowania z OC lub AC, można składać nawet do 3 lat od stłuczki lub zderzenia. W przypadku stwierdzenia zaniżenia odszkodowania, oferujemy odkup roszczenia. Po podpisaniu umowy, w ciągu 7 dni otrzymają Państwo od nas dopłatę do odszkodowania zgodnie z wyceną z ekspertyzy.

  Po więcej informacji zapraszam do kontaktu z infolinią pod numerem 781 000 781 lub porozmawiania z naszym konsultantem na stronie polisaplus.pl
  Gdyby pojawiły się pytania, jestem do dyspozycji.

  Z poważaniem,
  Online Ekspert Polisa Plus

 • Gość: ubezpieczeniaoc.org.pl

  0

  Zaniżanie ubezpieczeń to norma, często nawet 3 krotnie.

 • Gość: Restio pl

  Oceniono 2 razy 0

  Samochód brał udział w kolizji? Nawet 90% odszkodowań jest zaniżonych, poznaj swoje prawa uzyskaj dopłatę na dowolny cel, bezpłatna analiza dokumentacji szkodowej restio pl

 • Gość: Ubea.pl

  Oceniono 1 raz -1

  Wyraźny wzrost odszkodowań wskazuje, że coś się jednak zmienia w tej kwestii. Ubezpieczyciele nadal jednak często zaniżają pierwszą wycenę. Osoby, którym będzie się chciało powalczyć o wyższe pieniądze, po złożeniu odwołania mają obecnie duże szanse na uzyskanie większego świadczenia. Dlatego kiedy otrzymamy wycenę, trzeba ją bardzo uważnie przeczytać a nie akceptować na ślepo.

  Katarzyna
  porównywarka ubezpieczeń Ubea

 • Gość: Ubea.pl

  Oceniono 1 raz -1

  Wyraźny wzrost odszkodowań wskazuje, że coś się jednak zmienia w tej kwestii. Ubezpieczyciele nadal jednak często zaniżają pierwszą wycenę. Osoby, którym będzie się chciało powalczyć o wyższe pieniądze, po złożeniu odwołania mają obecnie duże szanse na uzyskanie większego świadczenia. Dlatego kiedy otrzymamy wycenę, trzeba ją bardzo uważnie przeczytać a nie akceptować na ślepo.

  Katarzyna
  porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX