Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Homologacja butli z gazem LPG
Posiadacz samochodu z instalacją LPG musi pamiętać, że wszystkie butle LPG montowane w Polsce są homologowane na 10 lat. Nie oznacza to jednak, że po upływie tego czasu butla z gazem nadaje się tylko i wyłącznie do wyrzucenia. Maksymalny okres użytkowania zbiornika LPG może wynosić nawet 20 lat. Jeżeli nie chcemy wymieniać butli możemy ją ponownie zalegalizować. Homologacja butli z gazem wiąże się z dużymi oszczędnościami.
Żeby butla mogła zostać ponownie zalegalizowana na tabliczce musi znajdować się znak 67 R, informacje o producencie, ciśnienie próby, stopień napełnienia oraz data produkcji zbiornika.
Przeczytaj także: Które silniki nadają się do instalacji LPG? Prezentujemy przegląd jednostek z pośrednim i bezpośrednim wtryskiem paliwa
Homologacja butli z gazem LPG - kiedy musimy ją przedłużyć?
Legalizację zbiornika LPG musimy przeprowadzić m.in. kiedy skończy się termin eksploatacji, kiedy sprowadzimy używany samochód z zagranicy, jeżeli nasz samochód uczestniczył w kolizji, w efekcie której zatrzymano dowód rejestracyjny, a także przy montażu nowego zbiornika.
Homologacja butli z gazem LPG - badanie
Co brane jest pod uwagę podczas okresowego badania? Ekspert bada powłokę zewnętrzną zbiornika, dokonuje rewizji wewnętrznej zbiornika, a także bada wytrzymałość ciśnieniową zbiornika. Jeżeli butla przejdzie wszystkie te etapy, to uzyskamy homologację butli z gazem na kolejne lata.
Homologacja butli z gazem LPG - kiedy butla nie przejdzie badania
Jest kilka kryteriów, które dyskwalifikują butlę z gazem. To przede wszystkim: nieczytelne oznaczenia na tabliczce znamionowej butli, brak tabliczki znamionowej, oznaczenie Koniec Eksploatacji (K.E.), brak dopuszczenia butli przez Transportowy Dozór Techniczny, korozja zbiornika lub wgniecenia jego powłoki, brak odpowiedniej adnotacji o instalacji LPG w dokumentach samochodu.
Jeżeli nasza butla z gazem nie cierpi na żadną z powyższych przypadłości, to nie powinniśmy mieć problemów z uzyskaniem homologacji.
Homologacja butli z gazem LPG - ceny. Czy to się opłaca?
Homologacją butli z gazem warto się zainteresować, bo możemy na legalizacji butli sporo zaoszczędzić. Trudno podać dokładny koszt uzyskania nowej homologacji, bo ten zależy od kilku czynników, m.in. rodzaju zbiornika czy jego wieku. Jednak zwykle koszt uzyskania homologacji butli z gazem nie powinien przekraczać 250 złotych.
Z kolei przeciętny koszt nowej butli z gazem to ok. 400 złotych. Musimy jednak liczyć się z tym, że warsztat doliczy robociznę, a często przy montażu nowej butli z gazem trzeba wymienić wielozawór, a to kolejne koszty. W sumie zakup nowej butli może nas kosztować sporo ponad 500-600 złotych. Legalizacja zbiornika LPG to więc duża oszczędność.
Homologacja butli z gazem LPG - gdzie możemy przeprowadzić badanie?
Nie każdy zakład może homologować butle z gazem LPG. Trzeba o tym pamiętać. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem czynności związane z przygotowywaniem do badań zbiorników na gaz LPG (a także CNG, LNG oraz H2 sprężonego wodoru), w pojazdach, mogą być wykonywane przez podmiot gospodarczy, który uzyska stosowne upoważnienia do wykonywania tych czynności z właściwego Oddziału Terenowego TDT. Wykaz takich zakładów znajdziemy na oficjalnej stronie Transportowego Dozoru Technicznego.
-
Nowa Mazda 3 - znamy już szczegóły jednostek napędowych
-
Porównanie - Seat Leon II vs. Opel Astra III. Kompakty na każdą kieszeń
-
Audi Q8 - czas na dwie kolejne V-szóstki 45 TDI i 55 TFSI
-
Nowy Ford Focus ST - z większym silnikiem 2.3 EcoBoost o mocy 280 KM
-
Rivian - Amazon inwestuje 700 milionów dolarów w nową markę
- Warszawa rozważa wprowadzenie strefy czystego transportu. A inne miasta? Czy samorządy właśnie mówią spalinom stop?
- Japońskie SUV-y na wyprzedaży. Sprawdzamy ofertę Mitsubishi
- Czym jeżdżą Polacy? Co drugie auto jeżdżące po polskich drogach powinno trafić do warsztatu
- SUV-y Skody z nowymi cennikami. Ile teraz trzeba zapłacić za Karoqa i Kodiaqa?
- Lexus obniżył ceny swojego topowego SUV-a. Są wyjątkowo atrakcyjne
Forum
- elektryczne autobusy (7)
- Koniec nabijania się z Dacii (11)
- Nowy, duży samochód do 60 tys. (16)
- MO na posterunku :) (36)
- będą dopłaty do elektryków (17)
- Sprawa poważna, ku przestrodze. (128)
- Silnik VC-T, Infiniti (13)
- ot lizanie dupska usa wsyd na cala Europe (77)
- Ludzie nie potrafią jeździć szybko... (122)
- Czy zna ktoś może kogoś w Volvo Polska? (19)
Gość: Tak
Oceniono 18 razy 18
Butle sie LEGALIZUJE!!!! a nie Homologuje, Homologacje uzyskuje producent danej czesci raz podczas produkcji danego elementu nie w porwadzajcie ludzi w blad