Homologacja butli z gazem LPG - co zrobić i kiedy się kończy?

Po 10 latach użytkowania należy przedłużyć homologację butli z gazem LPG, lub ją wymienić na nową. Podpowiadamy, jak to zrobić i ile kosztuje taka homologacja.

Posiadacz samochodu z instalacją LPG musi pamiętać, że wszystkie butle LPG montowane w Polsce są homologowane na 10 lat. Nie oznacza to jednak, że po upływie tego czasu butla z gazem nadaje się tylko i wyłącznie do wyrzucenia. Maksymalny okres użytkowania zbiornika LPG może wynosić nawet 20 lat. Jeżeli nie chcemy wymieniać butli możemy ją ponownie zalegalizować. Homologacja butli z gazem wiąże się z dużymi oszczędnościami.

Żeby butla mogła zostać ponownie zalegalizowana na tabliczce musi znajdować się znak 67 R, informacje o producencie, ciśnienie próby, stopień napełnienia oraz data produkcji zbiornika.

Przeczytaj także: Które silniki nadają się do instalacji LPG? Prezentujemy przegląd jednostek z pośrednim i bezpośrednim wtryskiem paliwa

Homologacja butli z gazem LPG - kiedy musimy ją przedłużyć?

Legalizację zbiornika LPG musimy przeprowadzić m.in. kiedy skończy się termin eksploatacji, kiedy sprowadzimy używany samochód z zagranicy, jeżeli nasz samochód uczestniczył w kolizji, w efekcie której zatrzymano dowód rejestracyjny, a także przy montażu nowego zbiornika.

Homologacja butli z gazem LPG - badanie

Co brane jest pod uwagę podczas okresowego badania? Ekspert bada powłokę zewnętrzną zbiornika, dokonuje rewizji wewnętrznej zbiornika, a także bada wytrzymałość ciśnieniową zbiornika. Jeżeli butla przejdzie wszystkie te etapy, to uzyskamy homologację butli z gazem na kolejne lata.

Homologacja butli z gazem LPG - kiedy butla nie przejdzie badania

Jest kilka kryteriów, które dyskwalifikują butlę z gazem. To przede wszystkim: nieczytelne oznaczenia na tabliczce znamionowej butli, brak tabliczki znamionowej, oznaczenie Koniec Eksploatacji (K.E.), brak dopuszczenia butli przez Transportowy Dozór Techniczny, korozja zbiornika lub wgniecenia jego powłoki, brak odpowiedniej adnotacji o instalacji LPG w dokumentach samochodu.

Jeżeli nasza butla z gazem nie cierpi na żadną z powyższych przypadłości, to nie powinniśmy mieć problemów z uzyskaniem homologacji.

Homologacja butli z gazem LPG - ceny. Czy to się opłaca?

Homologacją butli z gazem warto się zainteresować, bo możemy na legalizacji butli sporo zaoszczędzić. Trudno podać dokładny koszt uzyskania nowej homologacji, bo ten zależy od kilku czynników, m.in. rodzaju zbiornika czy jego wieku. Jednak zwykle koszt uzyskania homologacji butli z gazem nie powinien przekraczać 250 złotych.

Z kolei przeciętny koszt nowej butli z gazem to ok. 400 złotych. Musimy jednak liczyć się z tym, że warsztat doliczy robociznę, a często przy montażu nowej butli z gazem trzeba wymienić wielozawór, a to kolejne koszty. W sumie zakup nowej butli może nas kosztować sporo ponad 500-600 złotych. Legalizacja zbiornika LPG to więc duża oszczędność.

Homologacja butli z gazem LPG - gdzie możemy przeprowadzić badanie?

Nie każdy zakład może homologować butle z gazem LPG. Trzeba o tym pamiętać. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem czynności związane z przygotowywaniem do badań zbiorników na gaz LPG (a także CNG, LNG oraz H2 sprężonego wodoru),  w pojazdach, mogą być wykonywane przez podmiot gospodarczy, który uzyska stosowne upoważnienia do wykonywania tych czynności z właściwego Oddziału Terenowego TDT. Wykaz takich zakładów znajdziemy na oficjalnej stronie Transportowego Dozoru Technicznego.

Czy to alternatywa dla paliwa i elektryczności? Powstał samochód całkowicie zasilany energią słoneczną

Więcej o:
Komentarze (25)
Homologacja butli z gazem LPG
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Tak

  Oceniono 22 razy 22

  Butle sie LEGALIZUJE!!!! a nie Homologuje, Homologacje uzyskuje producent danej czesci raz podczas produkcji danego elementu nie w porwadzajcie ludzi w blad

 • Gość: Fredzik20

  Oceniono 13 razy 7

  Autor artykułu zapomniał dodać, że przed badaniem bitla misi zostać eymontowana z auta a potem zamontowana za co warsztat też musi wziąć pieniążki.

 • Gość: Robert

  Oceniono 6 razy 6

  A na prad to sa czajniki i mikrofalowki. Co wy pieprzycie benzyna plus gaz to normalna hybryda ekologiczna i oszczedna

 • Gość: Andrzej

  Oceniono 7 razy 5

  Można kupić nowy zbiornik nawet za 270zl w jednym z popularnych sklepów internetowych, także niech autor nie przesadza.. Chyba że miał na myśli jakiś dziwny nietypowy zbiornik.

 • Gość: Trafic

  Oceniono 7 razy 5

  koszt uzyskania homologacji butli z gazem nie powinien przekraczać 250 złotych. i homologacja na 5 lat ,a nową kupiłem z zamontowaniem za 340 zł

 • Gość: Tadeusz

  Oceniono 4 razy 2

  Warto zaktualizowac informacje, Koszt legalizacji 300pln i w górę. Trzeba zapytac tez wczesniej czy doliczaja za demontaz i montaz, bo oszukuja.
  A co do koniecznosci wymiany wielozaworu to bzdury totalne. 1 na 100 przypadków,

 • Gość: Walec grzebalec w LPG

  0

  Koszt legalizacji butli we Wrocławiu 300 złotych plus demontazu ,montazu 100 złotych ,,trzeba sie umowic na demontaz ,montaz sredni 4 dni robocze .Legalizacja na 5 lat .
  Nowa butla na popularnym portalu, 260 złotych .Kupujac w warsztacie w podobnej cenie wymontuja Ci i zamontuja nowa .
  Kto wymienia zawór przy wymianie butli ?
  Zdaje mi sie ze jeden tuman z WP
  Kwoty mówia same za siebie

 • Gość: gosc

  0

  strzelić sobie w łeb .

 • P L

  0

  Kiedy się kończy? No, jak się skończy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX