Zdziwisz się, jakimi pojazdami możesz jeździć, jeśli masz prawo jazdy kategorii B

Wydawać by się mogło, że prawo jazdy kategorii B uprawnia jedynie do poruszania się samochodami osobowymi. Tymczasem, właściciele popularnego "prawka", mogą bez obaw o konsekwencje, korzystać także z innych typów pojazdów.

Po zaliczeniu mało efektywnego szkolenia teoretycznego i odbyciu 30 godzin praktycznej jazdy w rzeczywistych warunkach, kursant może przystąpić do egzaminu państwowego na prawo jazdy. Pozytywny rezultat to marzenie każdego adepta. Dopiero po odebraniu gotowego blankietu, możemy w pełni legalnie poruszać się po drogach – początkowo wyłącznie pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Jak nietrudno się domyślić, poza typowymi osobówkami, mieszczą się w tym przedziale lekkie auta dostawcze i wiele innych, bardziej egzotycznych sprzętów.

Odpowiedzialność finansowa kierowcy prowadzącego pojazd bez uprawnień

Warto wiedzieć, że poruszanie się pojazdem, na który nie mamy uprawnień, może doprowadzić do finansowej tragedii. Ubezpieczyciele są na to bardzo wyczuleni. Wystarczy jadąc (bez uprawnień) motocyklem o pojemności chociażby 250 ccm, spowodować stłuczkę. Delikatne uszkodzenie w BMW, Mercedesie, czy Audi, może wygenerować koszty na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nawet w sytuacji, gdy dysponujemy polisą OC lub AC i ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu środki, sprawa wróci do kierowcy, który nie miał prawa jazdy na jednoślad. Tzw. regres okaże się bardzo bolesny.

Pojazdy o DMC do 3,5 tony

Prawo jazdy kategorii B uprawnia nas do prowadzenia przede wszystkim pojazdów samochodowych. W rozumieniu przepisów, jest to maszyna o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony i zabierająca na pokład maksymalnie 9 osób łącznie z kierowcą. Powyżej tej wartości auto kwalifikuje się jako autobus.

Możemy również holować przyczepę pozbawioną hamulca najazdowego o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 750 kg – tutaj łączna masa zestawu nie może przekraczać 4,25 tony. Inaczej ma się rzecz z cięższymi przyczepami wyposażonymi w hamulec. W takim przypadku, DMC zespołu pojazdów (auta oraz przyczepy) wynosi 3500 kilogramów. Warto też pamiętać o maksymalnym stosunku mas samochodu i przyczepy. Ten wskaźnik został ustalony na poziomie 1,33:1. Równanie łatwo przeprowadzić. Wystarczy podzielić DMC pojazdu wpisane w dowodzie rejestracyjnym przez 1,33. Otrzymany wynik, to maksymalna masa przyczepy, którą możemy holować naszym pojazdem.

Motocykle 125 ccm - możesz je prowadzić z prawem jazdy kat. B

Od kilku lat wraz z nowelizacją kodeksu o ruchu drogowym, posiadacze prawa jazdy kategorii B bez uzyskiwania żadnych dodatkowych uprawnień, mogą poruszać się motocyklami napędzanymi silnikami o pojemności skokowej do 125 ccm. W tej kategorii mieszczą się zarówno większe skutery, jak i budżetowe motocykle. Prędkość maksymalna najszybszych dwukołowców tej kategorii przekracza 130 km/h, więc taki środek transportu sprawdzi się nie tylko w zatłoczonych miastach, lecz również na krajowych drogach. Ważne, by pamiętać o dodatkowych warunkach. Należy mieć 3-letni staż kierowcy, a współczynnik mocy do masy pojazdu nie może przekraczać 0,1 kW/kg. Zdecydowana większość maszyn spełnia te kryteria, więc nie trzeba z kalkulatorem w ręku przeliczać powyższych wartości.

Czterokołowce i ciągniki

Prawdziwą ciekawostką są quady, którymi całkowicie legalnie możemy jeździć wyłącznie z prawem jazdy kategorii B w kieszeni. Dzielimy je na dwie grupy.

Pierwszą, stanowią czterokołowce lekkie. W myśl przepisów, ich prędkość maksymalna nie może przekraczać 45 km/h, zaś masa całkowita 350 kg. W przeszłości, podobne pojazdy rejestrowane były jako motorowery.

Drugą grupą są... pojazdy czterokołowe inne niż lekkie. To m.in. pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 400 kg (przewóz osób) i 550 kg (przewóz rzeczy). W przypadku, gdy mają nadwozie otwarte i brak pasów bezpieczeństwa należy nimi podróżować w kasku. Ponadto można nimi przewozić dzieci do lat 7 poruszając się z prędkością do 40 km/h. Do tej klasy pojazdów możemy też zaliczyć mikrosamochody rozwijające prędkość maksymalną porównywalną ze skuterem o pojemności 50 ccm. To dobry sprzęt na rozpoczęcie przygody motoryzacyjnej i zaaklimatyzowanie się na drogach publicznych. Warto pamiętać, że eksploatowanie czterokołowca na drogach publicznych wymaga homologacji, tablicy rejestracyjnej i polisy OC.

By użytkować na drogach publicznych ciągnik rolniczy, także nie musimy zdobywać dodatkowej kategorii T. Nie możemy jedynie holować ciężkich przyczep oraz maszyn rolniczych wyposażonych we własne koła. W grę wchodzi za to transport ciężkiego sprzętu umocowanego na ciągniku.

Dobierz środek transportu do swoich potrzeb

Z kategorią B w kieszeni, z powodzeniem możemy korzystać z całej plejady różnorakich pojazdów kołowych. Począwszy od niezwykle sprawnych w mieście jednośladów, przez samochody osobowe i lekkie auta dostawcze, na quadach i maszynach rolniczych kończąc. Pamiętajmy jednak, że duże znaczenie ma zapisana w dowodzie rejestracyjnym pojazdu jego dopuszczalna masa całkowita – przekroczenie wskazanej wartości (poza wspomnianym w tekście wyjątkiem) wiąże się z otrzymaniem mandatu.

Największe grzechy rowerzystów? Odpowiadają sami cykliści. Jazda nocą bez świateł, wymuszanie pierwszeństwa

Więcej o:
Copyright © Agora SA