Wymieniasz dowód rejestracyjny? Nie w każdym przypadku musisz zmieniać tablice

Nie w każdym przypadku trzeba oddawać tablice rejestracyjne wraz ze zmianami w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Procedury uproszczono, co ułatwia życie wielu kierowcom. W jakiej sytuacji możemy skorzystać z tego przywileju?

Do 13 kwietnia 2012, każda wizyta w Wydziale Komunikacji wiązała się z wymianą tablic rejestracyjnych. Niezależnie, czy zmieniał się właściciel, czy też nie, legalizacja numerów ewidencyjnych przytwierdzonych do zderzaka, warunków technicznych pojazdu i wzorów znaku legalizacyjnego, wymagała odkręcania tablic i zaniesienia ich do urzędu. To mocno komplikowało życie wielu kierowcom. W razie, gdy nie mogli zrobić tego osobiście, musieli przygotować stosowne upoważnienie. W tej kwestii akurat nic się nie zmieniło. Po biurokratycznych procedurach, urzędnicy nanosili nowe naklejki legalizacyjne.

Korzystne zmiany

Po zmianach w rozporządzeniu ogłoszonym przez ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, niektórzy użytkownicy mogą odetchnąć. Zwłaszcza w sytuacji, gdy zwracają się do Wydziału Komunikacji o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego, nowego dowodu wynikającego z wykorzystania miejsca na pieczątki stacji diagnostycznej, a także zmian stanu faktycznego. Ostatni punkt dotyczy montażu instalacji gazowej, adresu zamieszkania, czy personaliów właściciela (nazwisko małżonka po ślubie). To wszystkie dane uwidocznione w dowodzie rejestracyjnym, niezależne od zmiany miejscowego organu rejestrującego. Przenosząc meldunek do innej miejscowości, otrzymamy nowe tablice rejestracyjne.

W każdym z powyższych przypadków, Wydział Komunikacji dokona zmian poprzez wprowadzenie stosownej adnotacji urzędowej w dowodzie rejestracyjnym. W związku z tym faktem, w dokumencie ewidencyjnym pojazdu zmienią się numery naklejek legalizacyjnych.

Kogo dotyczą „stare” regulacje?

Ścieżka urzędowa sprzed połowy 2012 roku wciąż obowiązuje wielu kierowców. Na zmianę tablic rejestracyjnych należy się przygotować w sytuacji, gdy auto zyskało nowego właściciela. I to niezależnie od tego, czy nowy udziałowiec ma całość, czy tylko część własności pojazdu. Ponadto, gdy przeprowadzamy się do innej gminy i zaczniemy podlegać pod nowy organ rejestrujący, trzeba wówczas udać się do właściwej jednostki administracyjnej i zgłosić ów fakt. Wymiana dowodu i numerów rejestracyjnych konieczna. Co ciekawe, w dużych aglomeracjach magistrat dzieli się na mniejsze komórki przypisane do danych dzielnic. Tak sytuacja przedstawia się w Warszawie. Miasto jest na prawie powiatu, więc przeprowadzka do innej dzielnicy nie musi skutkować odkręcaniem tablic. Takie rozdrobnienie ma celu zmniejszenie kolejek i usprawnienie procedur urzędowych w lokalnych jednostkach.

Wiedzieliście o zasadzie "10 metrów"? Chodzi o parkowanie

Więcej o:
Komentarze (20)
Wymiana dowodu rejestracyjnego a zmiana tablic
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • bling.bling

  Oceniono 30 razy 22

  Jest niepojęte dlaczego tablice trzeba wymieniać. Dlaczego raz przyznane tablice nie zostają razem z samochodem do końca. Koszty tych wszystkich tablic i koszty czasu wizyt w urzędach jest ogromny. Po co komu nawet wiedzieć do jakiego powiatu jest przywiązany samochód?

 • Gość: gosc

  Oceniono 8 razy 8

  zgzdza się nie w każdym---- są nawet przypadki ktore się nawet fizjplogom nie sniły

 • Gość: Urząd

  Oceniono 4 razy 4

  Ten artykuł pisał ktoś kto zupełnie nie zna się na przepisach regulujących ten aspekt. Totalny Misz Masz. Bez ładu i składu..nie wiadomo o co chodzi w tym artykule. Tu nie chodzi o tablice tylko o znaki legalizacyjne.. Jak już...

 • skromne-zero

  Oceniono 3 razy 3

  Komu wysłać rachunek za usunięcie nieaktualnej nalepki na szybie? To g... nie daje się odkleić. Z szyby schodzi w kawałkach po godzinie walki. Wynajęłam firmę czyszczącą auta i oni nalepkę usunęli. Komu wysłać rachunek? Starostwu? Ministerstwu Komunikacji (Infrastruktury)? A może pracownikiwi Wydz. Komunikacji, który nalepkę dał i kazał nakleić?

 • Gość: Ingrid

  Oceniono 8 razy 2

  Co za bzdurny artykuł. Nie z wymianą tablic tylko ich odkręceniem i zmianą znaków legalizacyjnych. Autor chyba sam nie wie co napisał

 • Gość: naiwny

  Oceniono 2 razy 0

  Chrońmy środowisko a przy tym nasze zdrowie! Auta elektryczne to przyszłość!

 • Gość: qwerty

  0

  naklejają tylko nowa naklejkę z hologramem a nie wymieniają tablice....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX