Kobiety w Arabii Saudyjskiej w końcu mogą prowadzić samochody

We wtorek król Arabii Saudyjskiej Salman wydał dekret, na mocy którego kobiety mogą prowadzić samochód. Królestwo saudyjskie było ostatnim krajem na świecie, gdzie funkcjonował taki zakaz.

W wyniku dekretu, w ciągu 30 dni musi powstać ministerialne ciało, które ma doradzać w tej sprawie, a decyzja króla wejdzie w życie do czerwca 2018 roku. Na zmianę zareagował natychmiast Departament Stanu USA, który nazwał ten ruch "właściwym krokiem we właściwym kierunku".

W ostatnich tygodniach doszło do kolejnych zmian. W sobotę mieszkanki Arabii Saudyjskiej mogły wejść na stadion narodowy w Rijadzie, żeby uczestniczyć w uroczystościach związanych z obchodami 87. rocznicy założenia państwa. Król Salman rozpoczął proces łagodzenia restrykcji wobec kobiet już w maj. Wydał wtedy dekret mówiący, że kobiety nie uzyskiwać specjalnej zgody męskiego opiekuna na oficjalne usługi. Chyba, że podstawa prawna w prawie muzułmańskim mówi inaczej.

Jednak nadal obowiązuje tam szczególnie surowa (wahabicka) interpretacja islamu. To jeden z ostatnich krajów na świecie, w którym wobec kobiet funkcjonuje wiele ograniczeń. Panie nie mogą opuszczać domu bez ubioru zasłaniającego twarz i ciało, a do tego nie mogą podróżować bez obecności mężczyzny. Żeby wyjść za mąż, wyjechać za granicę czy pójść na studia, kobieta musi mieć zgodę męskiego opiekuna (ojca, męża, brata lub syna).

Więcej o:
Copyright © Agora SA