Co zrobić w przypadku zgubienia dowodu rejestracyjnego? Na pewno uzbroić się w cierpliwość

W świetle obowiązujących przepisów, kierowca prowadząc samochód musi mieć przy sobie m.in. dowód rejestracyjny pojazdu. Za jego brak grozi mandat. Co robić, gdy zgubimy ten ważny dokument?

Wystarczy zwykłe roztargnienie, by zgubić portfel, a wraz z nim dowód rejestracyjny pojazdu. Niestety, jazda samochodem bez ważnego dokumentu może skutkować przedłużoną kontrolą policji i dodatkowym wydatkiem.

Policjant może nałożyć mandat w wysokości 50 złotych.

Zgubiony dowód rejestracyjny, co robić?

Wszystkie sprawy związane z formalnościami samochodowymi załatwiamy w Wydziale Komunikacji przypisanym do właściwego ze względu na zameldowanie starostwa.

Po udaniu się do urzędu należy złożyć oświadczenie stwierdzające utracenie dokumentu. Konieczne w tym przypadku będzie podpisanie odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań.

Dlaczego samochody spalają więcej niż deklarują producenci?

Zobacz także: Nowe przepisy dotyczące przeglądów technicznych samochodów już od listopada 2017 r.

Następnie należy złożyć wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego. Oprócz tego, do wniosku i oświadczenia trzeba dołączyć kartę pojazdu (jeśli została wydana), wyciąg z rejestru badań technicznych ze stacji kontroli pojazdów w celu określenia terminu następnego badania technicznego, tablice rejestracyjne i dokument tożsamości. Jeśli w stanie własnościowym występuje kilku właścicieli, należy wziąć ze sobą stosowne upoważnienia lub stawić się razem ze współwłaścicielami.

Zobacz także: Co zrobić w przypadku zgubienia karty pojazdu?

Czy można użytkować pojazd?

Po pozytywnej ocenie wniosku przez urzędnika, zacznie się biurokratyczna machina. Proces wydania nowego dowodu rejestracyjnego potrwa nie dłużej, niż 30 dni. Zapłacimy za to 54,50 zł. Jeśli w tym czasie zamierzamy użytkować pojazd, Wydział Komunikacji wyda pozwolenie czasowe, co kosztuje dodatkowe 73,50 zł. Jeżeli po czasie dowód się odnajdzie, jesteśmy zmuszeni oddać go do urzędu, w którym załatwialiśmy sprawę.

Zobacz także: Indywidualne tablice rejestracyjne. Koszty i zasady wyrabiania

Gdy wraz z dowodem rejestracyjnym zgubimy potwierdzenie opłacenia OC

Zdecydowana większość kierowców trzyma potwierdzenie zawarcia polisy OC w dowodzie rejestracyjnym. Warto wiedzieć, że jej nieobecność może okazać się bardzo kosztowna. Jeśli policjant dopatrzy się jej braku, a pojazd jest zarejestrowany poza granicami Unii Europejskiej, EFTA lub Konfederacji Szwajcarskiej, ma prawo zatrzymać i odholować auto. Kilkaset złotych kosztów związanych z lawetą i postojem na parkingu pokrywa właściciel.

Więcej o:
Komentarze (36)
Zgubiony dowód rejestracyjny. Co robić?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: wrobelnadachu

  Oceniono 27 razy 23

  Mieszkam w Szwecji. Tutaj nikt nie ma dowodu rej i ubezpieczenia. Policjant sprawdza to w bazie danych i juz. Mozna? Mozna. No to do roboty urzedasy.

 • grundol1

  Oceniono 12 razy 12

  "Wydział Komunikacji wyda pozwolenie czasowe, co kosztuje dodatkowe 73,50"

  Nie dodatkowe, tylko RAZEM to tyle kosztuje. Same pozwolenie czasowe to 18.50.

 • jockerkjs

  Oceniono 12 razy 10

  "...wyciąg z rejestru badań technicznych ze stacji kontroli pojazdów w celu określenia terminu następnej diagnostyki, .." a po cholerę te dane są dostępne np. program yanosik pokazuje kiedy było badanie, stan licznika itp. Więc skoro program ma dostęp to urzędas nie może ?

 • Gość: tomek

  Oceniono 8 razy 6

  Wyciagneliscie jak zwykle zreszta artykul staroc sprzed roku aby zapchac wolne miejsce na stronie jednakze w tym przypadku przepisy sie zmienily w tzw miedzyczasie....
  ZENADA

 • Andrzej Duda

  Oceniono 5 razy 5

  Co? Kto to autoryzował? Artykuł z zeszłego roku, który obecnie nie ma nic wspólnego z aktualnym stanem prawnym

 • Gość: gosc

  Oceniono 5 razy 5

  Glupota ze za pozwolenie czasowe trzeba placic dodatkowo , poza tym czas oczekiwania do 30 dni co to jest za problem wydac nowy dowod wszystkiedane sa w bazie. W Polsce zawsze maja problemy byle by sie opie...dalac jak najwiecej sie da

 • seboc

  Oceniono 13 razy 5

  W Niemczech z nowym dowodem petent wyjdzie z urzedu po 20 minutach.
  Ale oni sobie nie radza. Mysmy dawno ich przescigneli.

 • Gość: gosc

  Oceniono 9 razy 5

  jedz na giełdę i kup sobie nowy dowód ---na następną sobotę bedzie do odbioru nikt nie pozna że lewy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX