Volkswagen Sedric - do celu bez kierowcy

Statystycznie, każdy kierowca spędza w ciągu całego życia aż 38 tysięcy godzin za kierownicą. Volkswagen zamierza uprzyjemnić ten czas i postanowił zaprezentować swoją wizję przyszłości. Sedric jest pomysłem rodem z filmów fantastycznych.

W pełni autonomiczny pojazd niemieckiego koncernu ma być początkiem rewolucji w transporcie miejskim. Czas spędzany w codziennych korkach można wykorzystać znacznie efektywniej. Poczytać książkę, wysłać kilka maili, obejrzeć film lub po prostu się zdrzemnąć w drodze do pracy lub na zakupy. Sedric jeszcze długo nie pojawi się na drogach. Potrzeba stosownych regulacji prawnych, koniecznej infrastruktury i stacji szybkiego ładowania. Niemniej, Volkswagen twierdzi, że projekt się rozszerzy. Obok aut osobowych, na drogi wjadą samochody dostawcze, ciężarówki i modele sportowe. Na długie, międzymiastowe dystanse VAG ma odpowiedź w postaci nieco bardziej luksusowych maszyn ze sporym bagażnikiem i większą ilością elektronicznych gadżetów. Koncepcja wyklucza udział kierowcy, a wezwanie odpowiedniego środka transportu ma opierać się na aplikacjach mobilnych.

Wnętrze jak przedział w pociągu

Zaglądając do wnętrza tego konceptu, można odnieść wrażenie obcowania z futurystycznym przedziałem pociągu. Nie ma klasycznego zestawu wskaźników, kokpitu z panelem klimatyzacji, kierownicy, a nawet bagażnika. Stworzono go z myślą o typowo miejskiej eksploatacji. Ponadto, na przedniej szybie ma pojawić się ekran wchodzący w interakcje z pasażerami. Po wydaniu odpowiedniej komendy głosowej, wyświetli pożądaną informację. W ten sam sposób określimy cel podróży.

30 elektryków do 2025

Volkswagen zamierza zostać liderem w kwestii technologii autonomicznych. Przedstawiciele koncernu zapowiedzieli, że do 2025 wprowadzą na rynek około 30 bezemisyjnych modeli. W tej chwili w ofercie jest up! i Golf, a także hybrydowy Passat, Jetta i Touareg. Ten ostatni został wycofany z polskiego rynku. Nad zaawansowanym projektem pracują specjaliści z 37 centrów kompetencyjnych i cyfrowych laboratoriów. Opracowany w Poczdamie Sedric stanowi pierwszy krok do motoryzacyjnej rewolucji.

Więcej o:
Komentarze (6)
Volkswagen Sedric - do celu bez kierowcy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: GrzeWar

  Oceniono 1 raz 1

  "najgorsi kierowcy swiata powinni dostawac od rzadu PiS darmowe auta"

  Dlaczego uważasz że rząd PiS powinien sponsorować najgorszych kierowców na całym świecie. To jakiś pomysł na "piątą kolumnę", czy sposób na zagospodarowanie "polskich aut elektrycznych", a może uznajesz to za "pomoc humanitarną".

 • Gość: swiat

  Oceniono 2 razy 0

  automatyczne samochody bez kierowcy to jedyna szansa aby polskie niedojdy nie rozbijaly sie bez przerwy. najgorsi kierowcy swiata powinni dostawac od rzadu PiS darmowe auta.

 • Paweł Kurył

  Oceniono 14 razy -4

  Powiedzcie choćby Clarksonowi czy Kubicy, że spędzanie tylu tysięcy gofzin w samochodzie to strata czasu i można ten czas spędzić przyjemniej - DEBILE 😬

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX