Białoruś stawia na elektryki. Konkurencja dla Tesli?

Białorusini na poważnie wzięli się za elektryczne auto. W niespełna rok zbudowali jeżdżący prototyp, za którego opracowanie odpowiada tamtejszy Instytut Mechaniki. Czy za naszą wschodnią granicą rośnie konkurencja dla Tesli?

Za pomysł odpowiada Narodowa Akademia Nauk Białorusi. Koncepcji zielone światło dał rząd, a budową zajął się Instytut Mechaniki. Konstruktorzy wykorzystali bazę Geely SC7. Chiński samochód powstaje w białoruskiej fabryce. W tych samych zakładach ma opuszczać linię montażową elektryczny krewny. Niemniej, według zapewnień władz, wszystkie podzespoły będą pochodzić z lokalnych manufaktur. Jedynie akumulatory zostaną importowane z Rosji (Ener Z). W tej kwestii podpisano już stosowne porozumienia.

110 km/h prędkości maksymalnej

To nieduża wartość, biorąc pod uwagę fakt, że lokalne media porównują białoruski pojazd do Tesli. Prototyp napędza 80-konny silnik, który ma zostać zastąpiony znacznie wydajniejszym w końcowej fazie projektu. Póki co, jego prędkość maksymalna jest porównywalna z Syreną 105 i Fiatem 126p. Konstruktorzy podkreślają, że to pierwsze auto testowe bazujące na wspomnianym wcześniej Geely SC7. Inżynierowie zaprojektowali nowy układ napędowy i wnętrze będące miksem komponentów z różnych samochodów. Na finał jeszcze przyjdzie nam poczekać. Dokładnych dat nie znamy, jednak za wschodnią granicą temat jest naprawdę gorący. W pierwszej prezentacji wziął udział wicepremier Białorusi Władymir Siemaszka. Usiadł za kierownicą i zrobił krótką rundę na placu manewrowym. Podkreślił też, że pojazd ma powstawać z elementów wyprodukowanych w kraju ojczystym. Można to odebrać jako demonstrację siły i próbę udowodnienia wielkim koncernom, że nie trzeba miliardów dolarów, by zbudować elektryczny, pełnowartościowy samochód.

6 godzin ładowania

Instytut Mechaniki jak również Narodowa Akademia Nauk Białorusi nie podają oficjalnych danych technicznych. Nie wiemy również, jakie będą możliwości wersji produkcyjnej. Jedynie ze szczątkowych informacji można wywnioskować, że przeznaczeniem auta ma być miasto. Przy użyciu prądu z sieci o napięciu 220V, ładowanie ma trwać około 6 godzin. Niemniej, konstruktorzy usilnie pracują nad stworzeniem własnej stacji szybkiego ładowania. Elektryczny pojazd będzie produkowany w Mińsku. Z tych samych linii montażowych zjeżdża dawca karoserii – Geely SC7.

Ambitny plan Morawieckiego

Wicepremier Mateusz Morawiecki też ma ambitny plan. Mimo, że tempo rejestracji elektryków w Polsce rośnie, to wciąż jesteśmy zaściankiem Europy w tej kwestii. W 2016 na polskich drogach pojawiło się 556 aut elektrycznych i hybryd typu plug-in. Prym wiedzie Toyota i Nissan Leaf. Pozostałe marki i modele stanowią margines sprzedaży. Ma się to jednak zmienić w najbliższych latach. Według rządowych zapewnień, do 2025 roku na naszych ulicach liczba bezemisyjnych aut wzrośnie do miliona.

Więcej o:
Komentarze (7)
Białoruś stawia na elektryki. Konkurencja dla Tesli?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • nemecpiotr

  Oceniono 2 razy 2

  HISTORYK Morawiecki GÓWNO wie o technologiach. Tak właśnie jest w POLSCE>

 • Gość: ASD

  0

  Musk moze spac spokojnie. Jesli tylko państwo bierze sie za tworzenie innowacji to na pewno będą one spieprzone.

 • Gość: POIERAJIACY AUTA ELEKTRYCZNE

  0

  W WARSZAWSKIM PIASECZNIE PRODUK UJA REVOLT TAKI MALY POJAZD ELEKTRYCZNY MOZNA SPODKAC NA UL WARSZAWY W KOLOZE ZIELONYM PRZYSYLAJIA W PACZKACH JUZ CZESCIOWO ZMONTOWANY TEN MALY DZIWNIE WYGLANDAJACY POJAZD TRWAJIA TESTY ELEKTRYCZNEJ SYRENY CIEKAWE CZY COS WYJDZIE Z TEGO MUSI BYC OKY MENADZER SPONSOR TO SA SZANSE

 • bob2436

  Oceniono 3 razy -1

  Białorusini maja przynajmniej jakąś bazę, czyli pojazd, w który można wbudować podzespoły elektryczne. A my nie mamy nic, kompletnie nic. Dlatego tzw. plan to zwykłe bzdury. Nie będzie żadnego polskiego elektryk w dającej się przewidzieć przyszłości, no chyba, że rząd wyłoży te 4-5mld usd, bo tyle trzeba na zaprojektowanie samochodu, testy, wybudowanie fabryki.

 • hiszpan25

  Oceniono 5 razy -1

  osiagi porazajace.... powazna konkurencja dla auta spalinowego... ;)
  takiego na przyklad ZAZ 968 :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX