Kolejna rewolucja Tesli. Autonomiczne ciężarówki w konwojach

Według najnowszych doniesień Tesla przygotowuje się do przeprowadzenia w Newadzie testów autonomicznych ciężarówek, które będą się poruszać w konwojach. Elon Musk szykuje kolejną rewolucję w transporcie.

Reuters dotarł kilka dni temu do planów Tesli dotyczących testów autonomicznych ciężarówek na terenie Stanów Zjednoczonych. Elon Musk jakiś czas temu ujawniał takie plany, ale dopiero teraz pojawiły się konkrety.

Przejazdy będą zorganizowane w konwoje kierowane przez tzw. liderów zespołu. Założenie jest takie, że pojazdy znajdujące się w całym ciągu będą reagować na manewry podejmowane przez ciężarówkę prowadzącą. Nie wiemy jeszcze, czy w kabinie lidera pojawi się kierowca. Może to być całkowicie autonomiczny pojazd.

Nie jest to pierwsza próba wykorzystania autonomicznych ciężarówek w ruchu drogowym. Jakiś czas temu podobny eksperyment przeprowadzono na terenie Holandii z udziałem pojazdów marki DAF, Daimler, Man, Iveco, Scania czy Volvo. Pod koniec zeszłego roku startup Otto przeprowadził podobny test na drogach w stanie Kolorado. Ciężarówka przewoziła wtedy dostawy piwa.

Więcej o:
Komentarze (17)
Kolejna rewolucja Tesli. Autonomiczne ciężarówki w konwojach
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Gość

  Oceniono 7 razy 5

  a może na początek spróbować czegoś łatwiejszego jak: autonomiczna kolej albo chociaż lotniczy transport towarów?

 • antoniferdynand

  Oceniono 6 razy 4

  To w zasadzie skrzyżowanie takiego dynamicznego tempomatu (sprzęgnietego z modułem lidera) z elementem śledzenia toru jazdy. Pamiętam takie testy Mercedesa jakieś 20 lat temu. Tam co prawda w każdym pojeździe był kierowca, ale realnie tylko ten pierwszy musiał wykazywać większe zaangażowanie. Wszystkie ustawienia lidera realnie były powielane przez wszystkie pojazdy kolumny (przynajmniej na autostradach).

 • Gość: jacek

  Oceniono 7 razy 3

  Nasz genialny wizjoner i zbawca ludzkości znów wymyślił coś, co dawno zostało wymyślone. Trzeba być półidiotą, albo brukowym dziennikarzem, żeby podniecać się takimi konkretami.

 • dawn-to-dusk

  Oceniono 1 raz 1

  Tego nikt się nie spodziewał. Moto.pl nie przestaje zadziwiać... debilnymi tytułami na głównej.

 • bob2436

  0

  W Europie jest zabronione tworzenie konwojów. Można dostać za to mandat. Pomysł być może sprawdzi się w USA, gdzie mogą mieć po 500km autostrady bez jednego zakrętu a w miastach jest bardzo szeroko. Niech taki robot spróbuje podjechać tyłem do rampy w starym magazynie na nierównym placu, albo podjechać do rozładunku w markecie przy gęstej zabudowie. W starej Europie to się nie ziści jeszcze przez kolejne 50 lat.

 • dawn-to-dusk

  0

  a tak baj de łej, to po co w autonomicznej ciężarówce kabina i to sypialna? nie wystarczy podwozie z silnikiem?

 • dawn-to-dusk

  0

  jeszcze z dekadę popodniecamy się autonomicznymi ciężarówkami żeby odkryć, że kolej będzie bardziej wydajna. czyli Musk wpadnie na kolejny odkrywczy pomysł rodem z XIX wieku. lol

  czekam na autonomiczne motocykle w konwojach.

 • polsilver100

  0

  Ten Musk to ma mózg

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX