Ponad milion aut od Daimlera nie spełnia norm emisji spalin? Kolejny skandal?

Niemiecki koncern motoryzacyjny Daimler AG jest oskarżony o sprzedaż ponad miliona samochodów na terenie Europy i Stanów Zjednoczonych, które nie spełniają norm emisji spalin.

Takie rewelacje podaje niemiecki dziennik „Suddeutsche Zeitung”, powołując się na dokumenty sądowe. Nie dalej niż dwa miesiące temu prokuratura ze Stuttgartu przeszukała niemiecką siedzibę firmy w związku z zarzutami m.in. o fałszowanie treści i możliwe manipulacje w samochodach z silnikami Diesla.

Dokumenty, które znalazły się w sądzie, mówią o sprzedaży w latach 2008-2016 ponad miliona samochodów na terenie USA i Europy, które emitowały więcej szkodliwych substancji niż przewidywały ówczesne normy.

Niemiecki dziennik prowadził w tej sprawie dziennikarskie śledztwo wraz z telewizjami WDR i NDR. Chodzi o jednostki wysokoprężne o oznaczeniach OM 642 i OM 651. Niemiecka prokuratura przypuszcza, że silniki zostały wyposażone w zmodyfikowane oprogramowanie pozwalające fałszować wyniki pomiarów zawartości tlenków azotów w spalinach. Dzięki takiemu rozwiązaniu wyłączano system neutralizowania tlenków azotu podczas normalnej eksploatacji, a po rozpoznaniu, że silnik poddawany jest testowi - włączano je.

Niemiecki dziennik donosi, że samochody wyposażone w takie oprogramowanie zostaną zakazane w Europie.

Czy twoim zdaniem po tylu aferach silniki Diesla powinny zostać wycofane z rynku?
Więcej o:
Komentarze (59)
Ponad milion aut od Daimlera nie spełnia norm emisji spalin? Kolejny skandal?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • hiszpan25

  Oceniono 22 razy 20

  jak tylko pojawil sie temat oszukiwania w temacie emisji spalin w silnikach grupy VAG mozna sie bylo domyslac ze z czasem okaze sie ze inni tez poradzili sobie w podobny sposob z kolejnymi normami emisji spalin. jak widac tak tez sie stalo.

 • alberto_srapovoli

  Oceniono 11 razy 11

  Troche jak w kolarstwie zawodowym.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 13 razy 9

  Wycofać wszystkie spalinowe i elektryczne pojazdy. I dopuścić do ruchu tylko pojazdy z napędem mięśniowym, zwłaszcza ciężarówki i autobusy...

 • Gość: Azaliusz

  Oceniono 41 razy 9

  Wieśniactwo nie dopuści do wycofania diesli, bo tylko takie pokupowało, bo tanio się jęździ a jeszcze taniej jak co drugi powycina filtry. Oni nie patrzą na zwiększająca się liczbę osób chorych z tego powodu na raka w mieście, bo sami mieszkają na wsiach i mogą oddychać czystym powietrzem. Dla nich liczy się tylko "piniądz" a zdrowie ludzi mają w d.... .

 • student_zebrak

  Oceniono 12 razy 8

  mozna sobie ustalac normy z dupy, a pozniej kombinowac.
  Poki co, zielona banda nie potrafi zadekretowac praw fizyki i zjawisk chemicznych.
  Jesli sie zmienia jeden parametr, to drugi zmienia sie takze.

 • Gość: tfod

  Oceniono 11 razy 7

  tak jest jak sie idzie na łatwizne i stosuje stare turbo z lat 80tych ,
  niemcy wypromowali to zbieraja żniwo
  brawa dla Toyoty Mazdy za powrót i optymalizacje jednostek wolnossących

 • Gość: tfod

  Oceniono 25 razy 7

  obecnie tylko Japonskie benzyniaki i hybrydy spełniaja faktycznie normy

 • Gość: aart32

  Oceniono 9 razy 3

  niska emisja - piece, kominki i inne g.. na węgiel, drewno, śmieci i inny groszek najbardziej syfią i produkują smog. W Londynie to nie diesle zabiły jednej nocy kilka tysięcy ludzi...

 • Gość: Typ

  Oceniono 3 razy 3

  Propaganda rodem z vw

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX