Chińczycy przejmują kolejną markę. Nic ich nie zatrzyma

Apetyt rośnie w miarę jedzenia. To idealnie obrazuje ambicje koncernu Geely, który w ostatnim czasie przejął Volvo. Teraz przyszedł czas na malezyjską markę Proton, która nie jest znana w Europie, ale to pod jej skrzydłami znajduje się Lotus.

Proton to marka, która nie zrobiła furory w Europie, ale na Dalekim Wschodzie jest dobrze rozpoznawalna. Mimo tego firma nie radziła sobie zbyt dobrze przez ostatnie lata i jedynym ratunkiem było pozyskanie inwestora. Zainteresowanych było sporo, a wśród nich koncern PSA (ostatnio przejął Opla), a wcześniej Renault czy Suzuki.

Finalnie w grze pozostało chińskie Geely, które – jak podaje Reuters – przejęło 49 proc. udziałów w Protonie. Przed nowym właścicielem stoi trudne zadanie – poważna restrukturyzacja firmy. Proton w ostatnim czasie ma tak słabe notowania, że sprzedaje samochody innych producentów pod własną marką, ponieważ własne konstrukcje nie cieszą się zainteresowaniem.

Niewykluczone, że koncern Geely zrobi z Proton markę światową. Póki co, fani malezyjskiego producenta mogą się cieszyć z zapowiedzi startów w mistrzostwach świata w klasie WRC2.

Więcej o:
Komentarze (17)
Chińczycy przejmują kolejną markę. Nic ich nie zatrzyma
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • jck12

    Oceniono 12 razy -8

    Pobudka. Co prawda to nie szkoda i wiem że nikt wam jeszcze nie przysłał maila z gotowym materiałem i "załącznikiem", ale BMW pokazało koncept X2.

  • Gość: wojtek

    Oceniono 29 razy -15

    Widać, że Azjaci się rozkręcają, jeśli chodzi o motoryzacje. Przymierzam sie do zakupu koreańskiego rextona, bo jazda próbna mnie skutecznie do niego przekonała jako komfortowego suva.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX