Ścigały się tam samochody, teraz wjechały buldożery. To koniec legendarnego toru Żerań

Kilka dni temu na Torze Żerań miała się odbyć impreza, ale została odwołana. Wszystko dlatego, że na legendarny, warszawski obiekt wjechały buldożery, które zrównały teren z ziemią.

Na terenie naszego kraju coraz ciężej o miejsca, gdzie można bezpiecznie zorganizować treningi dla miłośników driftu, żużla czy stuntu motocyklowego. Coraz więcej obiektów znika z mapy Polski na rzecz nowoczesnych inwestycji deweloperskich. Taki los spotkał w 2009 roku tor Lublinie, a kilka dni temu rozpoczął się proces rozbiórki warszawskiego obiektu.

Tor Żerań to 65-letni obiekt, który był świadkiem rozwoju, a następnie upadku polskiej motoryzacji. To właśnie tutaj odbywały się testy Fiata 125p, Syreny Sport, Poloneza, a przez lata organizowano na tym terenie próby bicia rekordów coraz szybszymi samochodami.

Wyburzanie toru doświadczalnego FSOWyburzanie toru doświadczalnego FSO PRZEMEK WIERZCHOWSKI

Pierwszym właścicielem toru była fabryka FSO, a w 2011 roku działkę nabyła Mennica Polska, która zaprezentowała plany inwestycyjne. Na początku inwestor zapowiadał, że tor zamieni się w luksusowe osiedle z plażą nad brzegiem Wisły, ale przez lata prace nie ruszały, a w międzyczasie obiekt zachęcał kierowców do organizowania wydarzeń motoryzacyjnych.

Jakiś czas temu w porozumieniu z właścicielem toru amatorzy sportów motorowych zrzeszeni wokół fanpage`u Warsaw Night Racing zorganizowali serię cyklicznych imprez. Na jednej z nich doszło do zderzeniu samochodu z motocyklem, w wyniku czego śmierć poniosła 19-letnia pasażerka jednośladu. Pomimo tego obiekt cieszył się dużym zainteresowaniem. Najbliższy podobny obiekt to Tor Słomczyn oddalony od centrum o około 50 km.

Kilka dni temu nieoczekiwanie na teren obiektu wjechał ciężki sprzęt, który rozpoczął proces rozbiórki gruntu pod planowane osiedle. Losy toru Żerań są już przesądzone, mimo ostrych protestów fanów motoryzacji. Jeszcze przed końcem maja obiekt zostanie całkowicie zrównany z ziemią.

Więcej o:
Komentarze (10)
Ścigały się tam samochody, teraz wjechały buldożery. To koniec legendarnego toru Żerań
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • skromne-zero

  Oceniono 4 razy 4

  To było historia, szkoda.

 • Gość: Thundercat

  Oceniono 3 razy 3

  I tym oto sposobem, powrócą wyścigi na ulicach Warszawy.

 • Gość: gość

  Oceniono 4 razy 2

  tor prawie w centrum miasta nie miał szans , był też bezsensowny , tak jak stare warszawskie lotnisko na mokotowie,

 • Gość: ASD

  Oceniono 1 raz 1

  Wiele osób mnie zjedzie ale Żerań jest niczym w porównaniu do toru Lublin, na którym co weekend a czasem i częściej organizowano amatorskie pojeżdżawki. No i sam się z tego utrzymywał. Teraz zostało nic innego jak ulica.
  A Żerań, fajne miejsce do klimatycznych spotów klasyków było ale utrzymywać to z naszej kasy żeby Polonezy ,miały gdzie podjechac to lekkie przegięcie.

 • Gość: frrr

  0

  PEWNIE POSTAWCIE KOLEJNY ORLIK!!!!

 • Gość: jacekplacek

  Oceniono 4 razy 0

  To nie był żaden tor wyścigowy tylko doświadczalny. Działalność WNR na tym torze była nielegalna. W Warszawie jest zbyt gęsta zabudowa mieszkaniowa aby tor wyścigowy miał rację bytu.

 • Gość: driver

  Oceniono 3 razy -1

  rallydrive i po temacie

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 3 razy -3

  Ścigały się tam samochody...Może dlatego likwidują to miejsce, bo te samochody nieco szybciej jeździły niż te buldożery.

 • Gość: klm

  Oceniono 3 razy -3

  parchaty gimbusie Boner - jakie to niby rekordy zostały pobite na tym pseudotorze?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX