Parkingowa rewolucja w centrach dużych miast. Rząd uderzy kierowców po kieszeniach

Kolejnych zwolenników zyskują duże podwyżki opłat za parkowanie w centrach dużych miast. Pierwsza godzina postoju na miejscu parkingowym miałaby kosztować aż 9 zł.

Resort rozwoju skierował do konsultacji społecznych projekt ustawy o zmianie ustawy o partnerstwie publicznoprywatnym. Właśnie tam znajdują się szykowane zmiany w opłatach za parkowanie w centrach miast.

Propozycje nowych przepisów niosą ze sobą rewolucję. Wprowadzają one nowy rodzaj strefy płatnego parkowania, czyli strefy w ścisłych centrach miast i centrach dzielnic dużych miast (miasta powyżej 200 tys. mieszkańców).

Zgodnie z propozycjami, samorządy będą mogły nałożyć tam za parkowanie opłatę w wysokości maksymalnie 9 zł za pierwszą godzinę postoju. Opłaty mogłyby obowiązywać przez całą dobę, także w dni wolne od pracy. Dziś np. w Warszawie za postój trzeba płacić jedynie w dni robocze, w godzinach 8-18.

Zakorkowane polskie miasta

Zdaniem Ministerstwa Rozwoju, wyższe stawki za parkowanie mają pomóc w walce ze smogiem, korkami, pomóc promować ekologiczny transport publiczny, ruch pieszy i rowerowy w centrach miast.

Korki to wielki problem polskich miast. W lutowym rankingu najbardziej zakorkowanych miast świata aż siedem naszych miast znalazło się w pierwszej setce. To Łódź, która zajęła 5. miejsce, Lublin (34.), Kraków (48.), Warszawa (50.), Wrocław (63.), Poznań (69.) i Bydgoszcz (83.). Szacuje się, że do 30 proc. ruchu w centrach miast generują kierowcy poszukujący miejsca do zaparkowania.

Zmiany w opłatach za postój w centrach budzą sprzeciw kierowców, zyskują jednak też poparcie, na przykład samorządowców skupionych w Związku Miast Polskich.

Chwalą oni zapis umożliwiający pobieranie opłat za parkowanie w soboty i niedziele. - Byłby to ratunek dla miast turystycznych, pielgrzymkowych czy też uzdrowisk, które najmocniej zatłoczone są zwłaszcza w te dni – wyjaśnia Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic i prezes Związku Miast Polskich, w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl.

Więcej o:
Komentarze (6)
Parkingowa rewolucja w centrach dużych miast. Rząd uderzy kierowców po kieszeniach
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Lol

  Oceniono 11 razy 7

  Przeciez to nie chodzi o to żeby opróżnić centrum tylko żeby łupić kierowców. Gdyby chodziło o opróżnienie to po 1sze powinni wprowadzić opłaty za wjazd do śródmieścia a po 2gie zakazać wjeżdżania auto starszym niż...

 • Gość: Gxx

  Oceniono 4 razy 4

  Wypędzając kierowców wypedzicie pieniądze. A po tym będzie kibel jak na chmielnej.

 • Gość: ASD

  Oceniono 3 razy 3

  Już niedługo i artykuł o zamianie koloru papieru toaletowego w miejskich kiblach będzie zatytułowany "REWOLUCJA"

 • fox.foksinski

  Oceniono 3 razy 1

  Mam nadzieje, że z sejmu też wyrzucą samochody. I wezmą PiSiorom te limuzyny

 • Gość: Mirek

  Oceniono 6 razy 0

  Znaleść miejsce w centrum miasta graniczy z cudem - naturalna eleminacja moze tylko to unormować (polecam rowerkiem z dzieckiem w centrum pojeździć miedzy trującymi silnikami Diesel) JAK NAJSZYBCIEJ ELEMINOWAC !!!

 • Gość: Damian R

  Oceniono 1 raz -1

  Zdecydowanie wiemy o co chodzi. Ja własnego samochodu nie mam, jeżdżę pożyczonymi. Ostatnio sprawdziłem Car sharing w Warszawie od firmy Panek - w wypadku tej usługi można nie płacić za parkowanie. Fajna opcja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX