Milion aut elektrycznych w Polsce. Czy ten plan może się udać?

Zespół Doradców Gospodarczych TOR przygotował rekomendację dla polskiego rynku w kwestii planu rozwoju elektromobilności. Plany rządu są bardzo ambitne - milion samochodów elektrycznych na polskich drogach. Specjaliści mają jednak sporo wątpliwości.

W raporcie brano pod uwagę najnowszą wersję ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych w kontekście specyfiki polskiego rynku i rozwiązań stosowanych w innych krajach. Skupiono się na rozwoju w trzech obszarach: polityki fiskalnej, elektrycznego car sharingu oraz infrastruktury do ładowania.

Jako jeden z mankamentów wskazano już w połowie zeszłego roku pominięcie w planach samochodów z klasycznym napędem hybrydowym. Najnowsza wersja ustawy uwzględnia pojazdy hybrydowe jako osobną kategorię, ale przewiduje wyłącznie wersje typu plug-in, umożliwiające ładowanie akumulatora np. z domowego gniazdka. Tego typu rozwiązania są droższe niż klasyczny napęd hybrydowy, przez co nie cieszą się dużą popularnością i mają mały wpływ na obniżenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Zobacz także: Ciemna strona samochodów elektrycznych. Czy na pewno są ekologiczne?

W ustawie wprowadzono możliwość wytyczania przez miasta stref czystego transportu, ale wjazd do nich mają tylko pojazdy elektryczne i wodorowe. W zestawieniu powinny się znaleźć właśnie hybrydy typu plug-in oraz auta zasilane CNG. W testach przeprowadzonych przez niemiecki automobilklub ADAC potwierdzono, że najbardziej ekologiczne napędy to elektryczny i hybryda, a w dalszej kolejności CNG, benzyna i diesel.

Włączenie klasycznych hybryd do planu rozwoju elektromobilności pozwoli osiągnąć jeden z celów ustaw, czyli poprawę jakości powietrza w miastach. Jednak dyskusyjne jest uwzględnienie hybryd plug-in jako samochodów stabilizujących sieć elektroenergetyczną w nocy. Doświadczenie Holendrów pokazuje, że takie samochody nie zwiększyły poboru mocy elektrycznej o tej porze dnia, ponieważ właściciele mogli za darmo ładować pojazd na miejscu parkingowym w pracy. Wszystko wskazuje na to, że środki przeznaczone na ten cel mogą nie być wykorzystane efektywnie.

Na razie polski rząd nie zamierza znosić akcyzy na tego typu auta, czekając na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie ewentualnego uznania takiego wsparcia za niedozwoloną pomoc publiczną. Sprzedaż nowych samochodów w Polsce opiera się głównie na zakupach flotowych – to prawie 70 proc. rynku. Plan miliona aut elektrycznych w Polsce jest w głównej mierze zależny od takich firm, a także operatorów systemów car sharingowych. Do tego dochodzi jeszcze kwestia ceny, kosztów eksploatacji i zasięgów takich pojazdów.

Zobacz także: Masz auto z LPG? To zapłacisz sporo droższe OC

Analiza ZDG TOR pokazuje, że elektryczny car sharing powinien być zintegrowany z transportem publicznym, np. poprzez wspólną kartę miejską dla obu form transportu. Tylko takie rozwiązanie może być atrakcyjne dla użytkowników. Na koniec przeanalizowano infrastrukturę, która powinna być dokładniej zaplanowano, ale na razie jej bezpośredni wpływ na zwiększenie popytu na auta elektryczne jest ograniczony.

Tesla Model S

Czy Twoim zdaniem już w najbliższych latach samochody z silnikami spalinowymi będą stanowić tylko margines sprzedaży?
Więcej o:
Komentarze (3)
Samochody elektryczne w Polsce
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Domin

  0

  A ja chciałbym przejechać się takim autem z czystej ciekawości jak to jest tak samo jak chciałem zobaczyć jak wygląda prawko z clubcardu czy różni się czymś od oryginału i przekonałem się na własne oczy ,że NIE różni się niczym.

 • antoniferdynand

  0

  Z ciekawości spytam czy ktoś się orientuje czemu gaz CNG jest ekologicznym a LPG już nie. Proces spalania nie wskazuje na jakąś przewagę tego pierwszego nad drugi a jednak coś musi być.

  PS. nie mam auta na LPG ani na CNG

 • Gość: L

  Oceniono 2 razy 0

  Dobrze wyposażony Leaf kosztuje 160 tyś. Civic 1.5 w automacie 110tyś. By wyszło tyle samo trzeba by móc dostać zwrot VAT i policzyć jako koszt uzyskania przychodu. Natomiast kilkuletnie Leafy, Zoe itp można kupić w kolicach 50tyś. Co kto woli.. martwić się, że pojemność baterii spadnie czy, że rozrząd i głowica padnie w A5.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX