Auta elektryczne zwolnione z akcyzy - rząd pracuje nad nową ustawą

Podczas targów elektromobilności wiceminister energii Michał Kurtyka opowiedział o szczegółach nowej ustawy, która ułatwi życie właścicielom samochodów elektrycznych. Auta z takim napędem będą zwolnione z akcyzy, a do tego będą mogły się poruszać po buspasach.

Spółka ElectroMobility Poland zorganizowała kilka dni temu pierwsze Targi Elektromobilności. Zaprezentowano tam polskie pojazdy elektryczne, m.in. pojazd turystyczny Melex, dwuosobowy pojazd Triggo L7e, Komel e-Buggy oraz elektryczną Syrenkę. Celem imprezy jest integracja środowiska związanego z elektromobilnością, a w szczególności producentów pojazdów i podzespołów, instytutów badawczych oraz biur projektowych działających w branży motoryzacyjnej.

Podczas konferencji prasowej wiceminister Kurtyka zapowiedział wejście w życie ustawy o elektromobilności, która zwolni samochody elektryczne z akcyzy. Poza tym pojawi się wiele zmian ułatwiających funkcjonowanie takich pojazdów.

W wyniku konsultacji publicznych Ministerstwo Energii wprowadziło szereg zmian do ustawy. Zmieni się sporo definicji, np. punkt ładowania będzie połączony z miejscem postojowym a zamiast zeroemisyjnych stref ruchu pojawią się strefy niskoemisyjne. Auta zasilane energią elektryczną będą mogły korzystać z buspasów i wyższych odpisów za amortyzację. Do tego parkowanie w strefach płatnego parkowania ma być darmowe.

Zobacz także: Tak będzie wyglądał polski samochód elektryczny. Znamy czterech finalistów! 22131338

Mateusz Tomiczek - Concept CurieMateusz Tomiczek - Concept Curie http://konkurs.emobilitypoland.pl

Podczas targów poinformowano, że spółka ElectroMobility Poland uruchomi niebawem konkurs na budowę prototypów samochodów elektrycznych. Konkurs będzie skierowany do profesjonalistów, którzy mają doświadczenie przy konstruowaniu bądź prototypowaniu pojazdów, a także ich produkcji.

Najlepszy prototyp trafi do produkcji seryjnej przy udziale Skarbu Państwa. Rolą spółki odpowiedzialnej za promocję elektromobilności będzie połączenie procesu budowy prototypu z procesem przygotowania produkcji.

Kolejnym krokiem będzie małoseryjna produkcja, a następnie wsparcie w rozwoju elementów przyszłego samochodu, określenie optymalnej metody uruchomienia produkcji oraz stworzenie popytu na samochód elektryczny produkowany w Polsce.

Zobacz także: Omijaj je szerokim łukiem | Nieudane silniki

Partnerem pierwszych Targów Elektromobilności jest PIM, a patronat nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Energii, Polska Grupa Motoryzacyjna oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. Spółka ElectroMobility Poland SA powstała w październiku 2016 roku z połączenia sił czterech polskich koncernów energetycznych – PGE Polska Grupa Energetyczna SA, Energa SA, Enea SA oraz Tauron Polska Energia SA. Każda ze spółek objęła po 25 proc. kapitału akcyjnego mając do dyspozycji 25 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

Więcej o:
Komentarze (65)
Auta elektryczne zwolnione z akcyzy ? rząd pracuje nad nową ustawą
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • skreem

  Oceniono 47 razy 37

  Wiadomo o co chodzi - prezesi państwowych spółek, ministrowie, wojewodowie, misiewicze i inne przydupasy partii rządzącej dostaną służbowe Tesle i będą się nimi bujać po buspasach omijając frajerów stojących w korkach a suweren nadal będzie marzył o 3 letnim używanym passacie czy innym mondeo.

 • Gość: Joki

  Oceniono 25 razy 23

  Och, co za łaskawcy, 3% akcyzy mniej a 23% VAT nadal pobierane. To kpiny a nie ułatwienia !!!

 • lech2011

  Oceniono 25 razy 19

  To ile zaoszczędzimy kupując auto elektryczne dwukrotnie droższe od benzyniaka ?

 • Gość: asd

  Oceniono 17 razy 15

  To kolejny brawurowy pomysł rządu - tuż po zniesieniu kwoty wolnej od bezrobotnych i podatku od nieruchomości dla bezdomnych,

 • fctheduck

  Oceniono 11 razy 9

  Ok, rozumiem zwrot akcyzy, ale k. dlaczego elektryki mają jeździć po buspasach i parkować za darmo, tego nie rozumiem.

 • pascvale

  Oceniono 12 razy 8

  To państwo dzięki jej rządzącym, skompromitowało się tyle razy, że ten jeden raz nie zrobi już żadnej różnicy.

 • spinaker99

  Oceniono 12 razy 6

  ,,Te" auta to niech sobie do dupy włożą!A prąd donich to ze spalonego wongla

 • student_zebrak

  Oceniono 7 razy 5

  czyzby rzad PiS planowal rozdanie ksiezom samochodow z napedem elektrycznym?

 • bartekgryko

  Oceniono 12 razy 4

  www.ekologicznaelektrownia.pl/czy-samochody-elektryczne-sa-ekologiczne - Produkcja akumulatorów pochłania tyle energii, że łączna emisja zanieczyszczeń w podobnym okresie eksploatacji może przewyższać emisyjność aut spalinowych. To tylko jeden problem, bo zdrowy rozsądek podpowiada, że skoro w Polsce 90% energii pochodzi z węgla, to ładujemy naszego elektryka energią, której wyprodukowanie także wyemitowało sporą ilość gazów cieplarnianych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX