Producent odkurzaczy zbuduje samochód elektryczny

Tego się nie spodziewaliśmy. Firma Dyson znana do tej pory z produkcji odkurzaczy pracuje nad projektem samochodu napędzanego silnikiem elektrycznym. Auto wjedzie na drogi wraz z końcem dekady.

Ambitne plany ujawnił James Dyson, założyciel firmy, w komunikacie zaadresowanym do pracowników. Dowiedzieli się z niego, że firma podejmuje wyzwanie i do 2020 roku wypuści na drogi samochód napędzany elektrycznie.

Co ciekawe, projekt uruchomiono w 2015 roku. Od tamtej pory zespół pracujący nad elektrycznym samochodem powiększył się do 400 inżynierów. Właściciel firmy zainteresował się tematem dużo wcześniej - w 1988 roku przeczytał raport amerykańskiego instytutu odpowiedzialnego za zdrowie publiczne. Wynikało z niego, że gazy emitowane przez silniki wysokoprężne powodują przedwczesną śmierć u laboratoryjnych myszy i szczurów. Przez następne pięć lat firma Dyson pracowała nad prototypami rozwiązań, które miały zatrzymywać cząsteczki stałe. Jednak projekt porzucono ze względu na słabą skuteczność.

O samochodzie marki Dyson nie wiemy zbyt wiele. Na pewno powstanie na bazie autorskiej konstrukcji, a pod maskę trafi silnik zaprojektowany przez inżynierów tej firmy. Do tej pory firma produkująca odkurzacze zainwestowała w projekt ponad 2,6 mld dolarów.

Więcej o:
Komentarze (8)
Samochód elektryczny - Dyson odkurzacze
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • japka_putina

  Oceniono 15 razy 15

  Co z tego będzie, zobaczymy, ale warto zwrócić uwagę na skalę przedsięwzięcia i rzucić na to tło pomysł samochodu elektrycznego planowanego przez pislam. Facet inwestuje miliard funtów w badania nad akumulatorami i drugi miliard w konstruowanie samochodu. Morawiecki daje 50 tysięcy złotych jako główną nagrodę w konkursie na nadwozie. What's wrong with this picture?

 • Gość: ftg

  Oceniono 9 razy 7

  Jako wieloletni uzytkownik odkurzacza dyson bedzo na nich liczę.

 • Gość: jasio

  Oceniono 2 razy 0

  Pierwsze kroki już postawił Innowacyjną taczkę też zaprojektował i sprzedawał

 • madapaka

  Oceniono 8 razy -2

  Zaje news.
  Niech jeszce zrobią 4-drzwiowy odkurzacz, którym będę mógł jeździć po domu....Z przrzodu maski, niech pierdykną dużąrurę do wsysania kurzu.! Know-how juz mają

 • Gość: ASD

  Oceniono 11 razy -5

  Podobno jeden oskurzacz napakowany jest 200-ma patentami. Samochód pewnie będzie miał ich kolo 1500...? Już widzę: "sposób malowania klamek od lewej do prawej jest własnością intelektualną firmy Dyson".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX