Szkocja zabroni aut z silnikami spalinowymi w 2032 roku

Szkocki rząd mocno stawia na promocję samochodów elektrycznych. Już od 2032 roku wszystkie nowe modele dostępne w salonach będą wyposażone w napęd elektryczny.

Pomysł, który ogłoszony w Szkocji jest dużo ambitniejszy niż cele całego Zjednoczonego Królestwa, które oczekuje, że dopiero od 2040 roku wszystkie nowe pojazdy będą zasilane elektrycznie. Londyn wprowadzi takie obostrzenia trzy lata wcześniej – w 2037 roku.

Żeby plan był możliwy do zrealizowania, Szkocja rozpocznie budowę infrastruktury umożliwiającej ładowanie aut, a do tego zamierza bardzo aktywnie promować pojazdy elektryczne. Ograniczenia dotkną samochody z silnikami benzynowymi i elektrycznymi. W tej sposób Szkoci zamierzają walczyć z zanieczyszczeniami powietrza generowanymi przez samochody.

Podobne plany ma również wiele europejskich miast na stałym lądzie, jak Madryt, Paryż czy Ateny. Również w Polsce pojawiają się pierwsze propozycje zastosowania ograniczeń w stosunku do samochodów spalinowych. Szkoci zamierzają zainwestować w najbliższym czasie w odnawialne źródła energii. Rząd ogłosił na najbliższe lata bardzo ambitny cel - zapotrzebowanie energetyczne kraju ma być realizowane głównie przy wykorzystaniu OZE.

Czy Twoim zdaniem władze powinny zakazywać sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi?
Więcej o:
Komentarze (19)
Szkocja zabroni aut z silnikami spalinowymi w 2032 roku
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • stemp10

  Oceniono 8 razy 6

  Gdzie my jesteśmy jeżeli chodzi o czyste powietrze, odpowiedź jest jedna - w czarnej dupie. Sprowadzane masowo stare śmierdziele, palenie węglem i wszelkim syfem jaki tylko wejdzie do pieca. Nie ma już nadziei dla nas, ludzie będą masowo wymierać na nowotwory.

 • tay2

  Oceniono 6 razy 4

  brednie dramatyczne... skąd brać prąd do milionów aut? z elektrowni. Czy opalać elektrownie? węglem na przykład, a jeśli jądrowe, to co zrobić z odpadem?
  Pseudoekologia i nic więcej.

 • Jerzy Bond

  Oceniono 6 razy 4

  Do jazdy po mieście to taki elektryczny samochód mógłby być.

 • danny_trejo

  Oceniono 5 razy 3

  Szkocja nie 'zabroni aut' tylko przestanie produkowac auta z silnikami spalinowymi. Wciaz jestem ciekaw jak swiat udzwignie to potezne zapotrzebowanie na prad dla setek milionow pojazdow, jak bedzie wygladala logistyka ladowania, jaki zasieg na jednym ladowaniu etc. Na razie wyglada to bardzo slabo, ale za 15 lat moze byc lepiej, to fakt. Wydaje mi sie jednak, ze to wszystko niewiele pomoze w kwestii ochrony srodowiska, natomiast bedzie swietnym biznesem i ulepszy kontrole nad ludzmi. Wystarczy jednym guzikiem wylaczyc stanowiska ladowania aut w danym kraju czy regionie... :-)

 • Gość: Czytelnik

  Oceniono 5 razy 3

  A u nas w tym czasie pewnie ruszą pierwsze auta i helikoptery na węgiel ;)

 • Jerzy Bond

  Oceniono 4 razy 2

  powiedzmy, że realny zasięg autostradowy (130km/h) jest 300km? Podóż wakacyjna do Chorwacji z Polski wymagałaby 3-4 krotnego ładowania do pełna. Podróż wydłuży się wiele godzin

 • Gość: Ben

  Oceniono 4 razy 2

  Powinni się zdecydować na 2031! Byłoby lepiej i wykazaliby się większym profesjonalizmem.

 • Gość: wolny

  Oceniono 8 razy 2

  mozliwe ze w 2030roku szkocji juz nie bedzie bo bedzie pod woda ale oni pewnie jeszcze o tym nie wiedza

 • Gość: jaco

  Oceniono 3 razy 1

  Nie tylko Szkocja ale Dania i Holandia wprowadzily termin zakazu rejestracji aut spalinowych,ale nie pamietam dokladnie od ktorego roku.Taki sam przepis chca wprowadzic niemcy.I lada chwila to u nich wejdzie.Beda rejestrowane wylacznie elektryki i hybrydy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX