Jak przygotować samochód do jazdy podczas upałów?

Podczas upałów samochód jest bardziej narażony na awarie, dlatego przed wyruszeniem w dłuższą trasę, warto sprawdź stan techniczny pojazdu i zadbać o kilka rzeczy.

Sprawdź stan opon

Stare, zużyte opony mogą w upalny dzień być o wiele bardziej podatne na uszkodzenia, co może doprowadzić do wypadku. Dlatego przed wyruszeniem w trasę należy skontrolować stan ogumienia czy zmierzyć ciśnienie w oponach. Warto też zakonserwować opony z pomocą specjalnych preparatów, które przedłużą życie nawet starszych gum. 

Akcesoria do pielęgnacji oponAkcesoria do pielęgnacji opon kolaż redakcja, materiały partnerów

Sprawdź klimatyzację 

Klimatyzacja bez wątpienia jest bardzo przydatna podczas jazdy w upale, ale warto pamiętać, że dla zdrowia nie powinniśmy ustawiać zbyt niskiej temperatury. W samochodzie powinna panować temperatura o około 8 stopni niż na zewnątrz, dzięki czemu będziemy mieli poczucie chłodzenia, ale nie doznamy szoku, kiedy wyjdziemy z auta.

Przed dłuższą podróżą warto sprawdzić stan klimatyzacji i ewentualnie wymienić filtr kabinowy oraz sprawdzić czy nie ma potrzeby jej odgrzybić. Jeżeli nie mamy klimatyzacji w samochodzie lub nie chcemy z niej korzystać, to zawsze pozostaje otwieranie okien. Dla zdrowia lepiej jest uchylać okna tylne, dzięki czemu nie ma aż takiego przeciągu. 

Inne ważne elementy

Przed długą podróżą należy także pamiętać o zabezpieczeniu auta przed przegraniem. Przede wszystkim sprawdźmy poziom wszystkich płynów oraz oleju silnikowego. Należy sprawdzić również stan wentylatora chłodnicy, który zapobiega przed przegrzaniem silnika. Wyruszając w dłuższą trasę można pomyśleć także o sprawdzeniu działa wycieraczek, ponieważ w upały częściej może dochodzić do burz. Dobrze jest też pomyśleć o komforcie własnym i pasażerów. Jeżeli mamy możliwość, zabierzmy ze sobą lodówkę turystyczną lub samochodową, w której będziemy mieć dostęp do chłodnej wody do picia. 

Inne ważne elementyInne ważne elementy fot. pexels

Zobacz też najlepsze oferty leasingu:

Więcej o:
Komentarze (42)
Jak przygotować samochód do jazdy podczas upałów?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • fafarafafafa

  Oceniono 28 razy 26

  "Wyruszając w dłuższą trasę można pomyśleć także o sprawdzeniu działa wycieraczek". Kurczę. U mnie są zwykłe wycieraczki. Bez działa. I co ja teraz pocznę?

 • morsik2

  Oceniono 23 razy 23

  "Przed długą podróżą należy także pamiętać o zabezpieczeniu auta przed przegraniem."
  Ja tam nie gram w gry hazardowe to auta nie przegram.

 • Gość: czerskość to nienormalność

  Oceniono 19 razy 15

  "W samochodzie powinna panować temperatura o około 8 stopni niż na zewnątrz, dzięki czemu będziemy mieli poczucie chłodzenia, ale nie doznamy szoku, kiedy wyjdziemy z auta."

  Znowu te brednie wszędzie bezmyślnie małpowane. Ciekawe jak mam wychodzić z piwnicy gdzie mam 15 stopni, pewnie schodek na minutę w celu aklimatyzacji.

 • heniofrey

  Oceniono 9 razy 9

  I butelke na mocz stojac w kolejce na bramkach sie przyda .
  No dziewuchy jeszcze lejek !!! (ale w Polsce )

 • zeus_gromowladny

  Oceniono 8 razy 8

  > można pomyśleć także o sprawdzeniu działa wycieraczek,
  > ponieważ w upały częściej może dochodzić do burz.

  Strzelanie z działa do burzy nie pomaga, testowałem.

 • yot23znowunadaje

  Oceniono 9 razy 5

  "Dla zdrowia lepiej jest uchylać okna tylne, dzięki czemu nie ma aż takiego przeciągu" czy pan autor słyszał cos o podciśnieniu? łeb może pęknąć jadąc z uchylonymi tylko tylnymi szybami. Dla wyrównania ciśnienia trzeba także uchylić choc jedną z szyb przednich...

 • pawel.lewski

  Oceniono 4 razy 4

  "W samochodzie powinna panować temperatura o około 8 stopni niż na zewnątrz..."
  A wróbelek różni się tym, że ma jedną nóżkę bardziej niż drugą.

 • takito.ataki

  Oceniono 4 razy 4

  Każdy właściciel bmw wie, jak używać samochodu podczas upałów: właczyć klimę na maksa i otworzyć wszystkie okna ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX