Auto na wiosnę - warto przy nim popracować

Po zimie nasze auto wymaga przeglądu. Najłatwiej zlecić go autoryzowanej stacji obsługi, ale jeśli znamy nasz samochód sami, możemy ocenić, które podzespoły wymagają ręki fachowca. Jakie słabe punkty spowodowane zimą powinny przykuć naszą uwagę?

Mycie i czyszczenie

Paradoksalnie jednym z największych utrapień wcale nie jest śnieg, ale to, co ma go rozpuścić. Sól potrafi wniknąć wszędzie. Tak jakby nikt nie wynalazł bardziej neutralnego dla pojazdów środka rozpuszczającego breję. Jeśli więc nie chcemy wystawiać naszego samochodu na zgubne działanie korozji, konieczne będzie gruntowne mycie, które usunie sól i resztki piasku.

Trochę uwagi warto również poświęcić kabinie. Pierwsze, słoneczne dni wiosny wykorzystajmy do suszenia przedziału pasażerskiego. Zimą trafia do niego mnóstwo wilgoci w postaci śniegu naniesionego na butach. Jeśli jest to możliwe wyjmijmy i wysuszmy filcowe wykładziny nasiąknięte wodą. Jeśli są bardzo zniszczone, może lepiej wymienić je na nowe. Przepchajmy niedrożne otwory spływowe w drzwiach (od spodu) i bagażniku (od góry, po zdjęciu wykładzin). Mycie szyb od środka pozwoli usunąć osad sprzyjający osadzaniu się pary wodnej. 

Czyszczenie auta na wiosnęCzyszczenie auta na wiosnę kolaż redakcja, materiały partnerów

Opony

Specjaliści zalecają, by założyć letnie gumy, gdy temperatura ustabilizuje się na poziomie około 7-10 st. C, a w nocy nie spada poniżej zera. Eksploatacja opon zimowych wiosną nie ma sensu, rozgrzewaniu gumy o dużej zawartości krzemionki towarzyszy proces kruszenia. Bieżnik szybko ulega zużyciu, a cała opona szybko się niszczy. Opony letnie są lepiej dostosowane do wiosennej pogody nie tylko pod względem mieszanki używanej do ich produkcji. Mają one drobniejszy bieżnik i większą powierzchnię styku z jezdnią, co zapewnia lepszą przyczepność. Pracują ciszej, a ponieważ są lżejsze pozwalają zredukować zużycie paliwa.

Czyszczenie auta na wiosnęCEZARY ASZKIEŁOWICZ

Co jeszcze warto sprawdzić po zimie?

Płyn hamulcowy powinniśmy wymieniać co 3-4 lata. A jeśli jeździmy dużo i dynamicznie co 2 lata. Przy wymianie opon łatwo też sprawdzić stan tarcz i klocków hamulcowych. Nie mniej istotna jest także kontrola stanu zawieszenia i podwozia, a zwłaszcza amortyzatorów, kolumn MacPhersona, sprężyn, silentbloków, wahaczy, gumowych osłon na tłoczyskach amortyzatorów i osłon przegubów półosi. Należy pamiętać także o sprawdzeniu i wymianie wszelkich płynów i posłuchaniu układu wydechowego. Poświęćmy także nieco uwagi gumkom wycieraczek. W zimie muszą walczyć z padającym śniegiem i marznącym deszczem. Gumki przymarzają do szyby, co często kończy się ich uszkodzeniem. Wraz z nadejściem wiosny najlepiej je wymienić.

Wiosenne naprawy autaWiosenne naprawy auta kolaż redakcja, materiały partnerów

Sprawdzenie samochodu po zimie pomoże uniknąć stresujących sytuacji i tym samym znacznie podnieść komfort eksploatacji naszego auta. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA