5 najlepszych darmowych nawigacji na smartfony z Androidem i iOS

Niegdyś bardzo popularne nawigacje samochodowe, dziś - w dobie wszechobecnych smartfonów - są wybierane coraz rzadziej. Większość kierowców woli skorzystać ze swojego smartfonu wyposażonego w odpowiednią aplikację. No właśnie, wybór w sklepach Google Play App Store jest ogromny, jednak która z popularnych aplikacji będzie służyła najlepiej?
Waze Waze fot. screen / Waze

Waze

Waze to nawigacja stworzona w 2006 roku przez izraelski start-up, a w 2013 roku odkupiona przez Google za ponad miliard dolarów. Jest chwalona przez użytkowników za bardzo ładny, przejrzysty interfejs, ale również rozbudowane możliwości. Dobrze wylicza i podaje propozycje tras oraz informuje, która z nich jest najszybsza. Z kolei w trakcie jazdy dynamicznie koryguje trasę, aby dostosować ją do sytuacji na drodze.

Waze słynie z bardzo rozbudowanej społeczności z całego świata (również w Polsce), dzięki której na mapie na bieżąco pojawiają się ostrzeżenia m.in. o fotoradarach, kontrolach policji, wypadkach, korkach czy zamknięciu drogi. Pozwala też na łatwe znalezienie najtańszej stacji na trasie i pokaże na mapie pobliskie parkingi. Główną wadą Waze jest brak możliwości korzystania w trybie offline.

Waze można pobrać na smartfony z Androidem i iPhone'y.

Yanosik Yanosik fot. Yanosik / zdjęcia ze sklepu Google Play

Yanosik

Yanosika chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. To powstała w 2010 roku polska nawigacja oferująca bardzo wiele możliwości kierowcom wyposażonym w smartfony z Androidem i iOS. Podobnie, jak Waze działanie wielu swoich funkcji zawdzięcza informacjom od użytkowników. Może obecnie pochwalić się największa społecznością kierowców w Polsce.

Podstawowym zadaniem Yanosika jest wyznaczanie najszybszej trasy i omijanie korków. Wbudowany w aplikację asystent rogowy informuje jednak również o kontrolach policji, obecności fotoradarów i nieoznakowanych radiowozów na drodze, wypadkach i remontach, a nawet kontrolach Inspekcji Transportu Drogowego.

Yanosik jest też wyposażony w funkcję wideorejestratora, dzięki czemu może wyeliminować konieczność instalacji dedykowanej aplikacji. Umożliwia też sprawdzenie historii samochodu, czy oszacowania jego wartości po zeskanowaniu kodu AZTEC. Yanosik działa oczywiście najlepiej na swoim lokalnym rynku, czyli w Polsce. Niektóre funkcję, np. ostrzeżenia przed fotoradarami działają też w innych krajach Europy.

Yanosik można pobrać na smartfony z Androidem i iPhone'y.

Sygic GPS Navigation Sygic GPS Navigation fot. Sygic GPS Navigation / zdjęcie z Google Play

Sygic GPS Navigation

Pochodząca ze Słowacji aplikacja Sygic to nawigacja kompletna. Oferuje bardzo dokładne mapy i opiera nawigację o jedną z wiele różnych tras do wyboru. Sporą zaletą Sygic jest możliwość korzystania z nawigacji offline. Mapy są aktualizowane kilka razy do roku i dostarczane przez firmę TomTom oraz kilku innych producentów.

Oczywiście po włączeniu internetu, Sygic podobnie jak większość nawigacji potrafi dynamicznie zmieniać trasę w zależności od natężenia ruchu oraz ostrzegać o ograniczeniach prędkości, kontrolach i fotoradarach. Bardzo dużą zaletą jest dynamiczny asystent pasa ruchu, który (również graficznie) informuje, którego pasa należy się trzymać, aby nie przegapić zjazdu.

Sygic oferuje jednak znacznie więcej. Potrafi m.in. nagrywać trasę podczas nawigowania, a w razie wypadku zapisuje nagranie. Pomaga też w znalezieniu miejsca parkingowego czy odpowiedniej stacji benzynowej. Może też m.in. wyświetlać wskazówki dojazdu w nocy na przedniej szybie pojazdu czy pokazywać trasę na rzeczywistym wyglądzie danej ulicy na ekranie telefonu. Wiele z tych funkcji jest dodatkowo płatnych, jednak podstawowe dostajemy za darmo.

Sygic GPS Navigation można pobrać na smartfony z Androidem i iPhone'y.

HERE WeGo HERE WeGo fot. HERE WeGo / zdjęcie z Google Play

Here WeGo

Historia Here WeGo, bo tak nazywa się dziś ta aplikacja rozpoczęła się w czasach, gdy Nokia rozwijała jeszcze system operacyjny Symbian na pierwsze smartfony. Darmowe, działające offline mapy Here były wtedy jednymi z największych atutów smartfonów z Symbianem i Windowsem na pokładzie. Dziś Here WeGo wciąż jest warta uwagi z perspektywy kierowców posiadających urządzenia z Androidem i iOS.

Obecnie mapy Here WeGo (w potocznym ang. "No to jazda") są rozwijane przez gigantów branży motoryzacyjnej i technologicznej: Audi, BMW, Daimlera i Intela. Nawigacja ta wciąż jest bardzo chwalona przez użytkowników m.in. za dokładność. Pozwala na wyznaczanie trasy dla samochodu, roweru, pieszego lub komunikacją miejską. Co bardzo istotne, wciąż umożliwia pobranie map do pamięci urządzenia i korzystanie z nawigacji offline.

Here WeGo można pobrać na smartfony z Androidem i iPhone'y.

Mapy Google Mapy Google fot. zrzut ekranu z aplikacji Mapy Google

Mapy Google

Szczerze mówiąc Mapy Google wyłącznie jako nawigacja nie mają większych szans z w starciu z takimi nawigacjami, jak Yanosik i Waze, ale wciąż może polecić je ze względu na swą uniwersalność. Zwłaszcza, że Map wcale nie musicie pobierać, bo najczęściej są już preinstalowane na niemal wszystkich smartfonach z Androidem.

Mapy Google to przede wszystkim świetne narzędzie do sprawdzenia mapy jeszcze przed trasą. Aplikacja pozwala m.in. na sprawdzenie widoku satelitarnego i terenowego miasta oraz wyglądu konkretnych ulic na Street View. Umożliwia też znalezienie interesujących nam miejsc, oznaczanie ich pineską oraz pobranie fragmentów mapy do obsługi offline.

Mapy Google działają też oczywiście tak, jak każda nawigacja - prowadzą kierowcę po najlepszej wybranej trasie, choć (na razie) nie informują o radarach czy kontrolach, a jedynie o wypadkach i robotach drogowych. Dodatkowym 'smaczkiem' w aplikacji jest możliwość zaznaczenia miejsca zaparkowania samochodu i udostępnianie swojej lokalizacji rodzinie lub znajomym przez określony czas.

Mapy Google można pobrać na smartfony z Androidem i iPhone'y.

Więcej o:
Komentarze (43)
Top 5 najlepszych darmowych nawigacji na smartfony z Androidem i iOS
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • liczbynieklamia

  Oceniono 23 razy 15

  > Mapy Google wyłącznie jako nawigacja nie mają większych szans z w starciu z takimi nawigacjami, jak Yanosik

  W starciu z Yanosikiem jako nawigacją spore szanse mają papierowe mapy sprzed wieku. Google Maps z racji popularności ma zdecydowanie najlepsze dane o ruchu drogowym. W dzisiejszych czasach ma to ogromne znaczenie.

 • P 45

  Oceniono 31 razy 11

  Yanosik najgorszy syf na rynku jeżeli chodzi o nawigację. Jak ktoś jej używa i mówi, że jest fajnie, to pod czaszka brakuje rozumu.

 • Gość: Mariusz

  Oceniono 10 razy 8

  Yanosik miał już tyle wpadek jako nawigacja,że u mnie przepadł.
  Natomiast zawsze jest w tle jako ostrzegacz i tu jest bezkonkurencyjny.

 • Gość: VERB

  Oceniono 8 razy 4

  Z wieloletniej praktyki:
  Google Maps - na co dzień - najlepsze szacowanie czasu w mieście (od niedawna)
  SYGIC - na resztę świata rewelacja
  OpenStreetMap - rower, drogi piesze "na skróty", szlaki górskie, wielość podkładów map tematycznych, personalizacja ustawień do poszczególnych rodzajów przemieszczania się
  NaviExpert - kiedyś lider obecnie stagnacja

 • Gość: lala

  Oceniono 3 razy 3

  Janosik zabija głosem lektora, reszty nie mam siły sprawdzić.
  Sygic i NaviExpert mają chyba tego samego producenta? NE był do niedawna niedościgłym wzorem. Płatnym.
  Mapy gugla? Nic co bezpłatne nie jest dobre, a skoro nie pobierają gotówki to musisz płacić czymś innym (np skolektowanymi danymi o sobie).
  Mapy Nokii a potem Here to na czasy symbiana był hit. Nie wiem, jak jest dziś.

 • year68

  Oceniono 4 razy 2

  Ja z innej beczki, napiszę jaka wg mnie powinna być nawigacja.
  1. Dokładny traffic na podstawie aktualnych danych on-line , a nie hipotetycznych historycznych.
  2. Informacje na temat zablokowanych i wyłączonych drogach
  3. Info o robotach drogowych.
  4 Info o fotoradarach i kamerach oraz odcinkowym pomiarze prędkości z aktualnie liczoną średnią.
  5. Mapy offline z możliwością pobrania danego państwa czy regionu.
  6. Przejrzysty interfejs z trafficiem z łagodnym przenikaniemw kolorach zieleń, pomarańcz, czerwony, podobnie jak w navitelu.
  7. Informacje na temat aktualnej sytuacji. np czym jest spowodowane utrudnienie na drodze, taki odpowiednik CB.
  8. Możliwość wyboru wyświetlania punktów POI oraz warstw mapy.
  9. Ikony w formie bąbelków zawierające logo sklepu, stacji benzynowej.
  10. Możliwość wyboru wyświetlania konkretnych stacji benzynowych, ważne dla flotowców.
  11. Miniatury prawdziwych znaków drogowych
  12. Możliwość wyboru alternatywnych tras np. z trzech przykładowych.
  13. Omijanie różnych typów dróg, przepraw promowych.
  14. Możliwość wyboru drogi, piesza, komunikacją, samochodem.
  15. Możliwość wyboru trasy w zależności od masy pojazdu i typu pojazdu.
  16. Możliwość przesyłania do systemu auta dla androida i ios-a

 • byann

  Oceniono 2 razy 2

  Waze super, tylko żre baterię niemiłosiernie. Kabla nie można odłączyć.

 • Gość: robson1438

  Oceniono 6 razy 2

  Spróbujcie AutoMapa ja jeżdżę na niej już chyba z 10lat jako kurier niema lepszej znajdzie wszystko nie jest darmowa ale nie chcesz mieć kłopotów na drodze z przyczepą😀 to tylko automapa

 • Gość: Marek

  Oceniono 1 raz 1

  Po przeczytaniu komentarzy moja wiedza nie poszerzyła się. Każdy chwali to co ma. Wygląda na to, że trzeba oprzeć się na własnych doświadczeniach i przetestować po kolei wszystkie aplikacje

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX