Niespotykane znaki drogowe. Czy wiesz, jak się do nich stosować?

Każdy kierowca wie jak wygląda znak ograniczenia, zakazu wjazdu czy postoju. Na polskich drogach można jednak spotkać znaki dużo mniej popularne. Co oznaczają?
Znak B-10 Znak B-10 Znak B-10

Znak B-10, czyli zakaz wjazdu motorowerów

Teoretycznie każdy kierowca powinien doskonale się orientować w kwestii rozpoznawania znaków drogowych. W praktyce, większość z nas bezbłędnie odczytuje popularne znaki ograniczeń bądź nakazów, czy zakazów, ale nie radzi sobie z rozszyfrowaniem znaków rzadko spotykanych.

Dobrym tego przykładem Jest znak B-10. Oznacza on zakaz wjazdu motorowerów. Niegdyś było to częściej spotykane oznaczenie. Jednak przez wyparcie motorowerów przez skutery, znak ten został nieco zapomniany. Warto też zaznaczyć, że jest to znak, który jest stosowany w miejscach, w których nie jest dopuszczany ruch jakichkolwiek pojazdów wyposażonych w silniki.

Znak B-12 Znak B-12 Znak B-12

Znak B-12, czyli zakaz ruchu na jezdni wózków ręcznych

Innym przykładem jest znak oznaczający zakaz ruchu na jezdni i poboczu wózków ręcznych przeznaczonych do używania na jezdni, prowadzonych, ciągniętych lub pchanych.

Znak B-11 Znak B-11 Znak B-11

Znak B-11, czyli zakaz wjazdu wózków rowerowych

Znak B-11 oznacza zakaz wjazdu wózków rowerowych. Wykorzystuje się go na drogach, na których występuje duży ruch i wykorzystanie tego środka lokomocji utrudniłoby innym użytkownikom dróg, sprawne wyprzedanie.

Znak B-37 Znak B-37 Znak B-37

Znak B-37, czyli zakaz postoju pojazów w nieparzyste dni miesiąca

Znak B-37 oznacza zakaz postoju pojazdów w nieparzyste dni miesiąca. Warto jednak wiedzieć, że zakaz ten nie obowiązuje od 21:00 do 24:00. Stosuje się go w miastach, aby udostępnić jedną stronę ulicy na przykład zaopatrzeniu sklepów czy np. na potrzeby sprzątania drogi. Znak ten powinien być umieszczany po stronie nieparzystej ulicy (nieparzyste numery posesji).

Znak B-38 Znak B-38 Znak B-38

Znak B-38, czyli zakaz postoju w dni parzyste

Odpowiednikiem stojącym zazwyczaj po drugiej stronie ulicy jest znak B-38 informujący o zakazie postoju w dni parzyste. Stosuje się go w takich samych okolicznościach co wyżej wspomniany znak B-37. Różnica polega jedynie na tym, że obowiązuje on w dni parzyste i powinien być stawiany po stronie parzystej ulicy (parzyste numery posesji).

Znak D-30 Znak D-30 Znak D-30

Znak D30, czyli oznaczenie obozowiska lub campingu

W Polsce można się też spotkać z takimi znakami jak D-30 oznaczający obozowisko albo camping.

Znak D-31 Znak D-31 Znak D-31

Znak D-31, czyli camping z podłączeniem elektrycznym

Jego "rozbudowaną" wersją jest D-31, czyli obozowisko (camping) wyposażone w podłączenia elektryczne dla przyczep kempingowych.

Znak T-12 Znak T-12 Znak T-12

Znak T-12, czyli podłużny uskok

Pamiętacie, kiedy ostatnio widzieliście znak T-12? Jest to tablica wskazująca podłużny uskok nawierzchni. Szczerze mówiąc z takimi problemami na drogach spotykamy się dość często ale znaku takowego czasami brakuje.

Znak T-19 Znak T-19 Znak T-19

Znak T-19, czyli malowanie znaków poziomych

Innym przykładem znaku informacyjnego jest T-19. Oznacza on malowanie znaków poziomych. Też rzadkość na naszych drogach.

Znak T-33 Znak T-33 Znak T-33

Znak T-33, czyli telefon alarmowy w zatoce

Innym ciekawym znakiem jest T-33. Oznacza on umieszczenie w zatoce telefonu alarmowego oraz gaśnicy.

Znak W-1 Znak W-1 .

Znak W-1, ograniczenie dla wojska

W ostatnim czasie wprowadzono na drogach również znaki dla wojska. Wśród nich możemy wymienić choćby W-1, który określa klasę obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym.

Znak W-2 Znak W-2 .

Znak W-2, czyli klasa obciążenia mostu

Innym oznaczeniem jest znak W-2. Informuje on o klasie obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym.

Znak D-54 Znak D-54 fot. Rządowe Centrum Legislacji

Znak D-54, czyli początek strefy czystego transportu

W tym zestawieniu nie może też zabraknąć nowości. Wraz z pomysłem wprowadzenia ograniczenia ruchu drogowego w miastach (wybrane strefy), określono też znaki drogowe, które będą o tym informować. Znak D-54 i D-55 oznaczają odpowiednio o wjeździe i opuszczeniu strefy czystego transportu.

Znak D-55 Znak D-55 fot. Rządowe Centrum Legislacji

Znak D-55, czyli koniec strefy czystego transportu

Znak D-54 i D-55 oznaczają odpowiednio o wjeździe i opuszczeniu strefy czystego transportu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA