Samochody i ciężarówki Volvo będą mogły ze sobą 'rozmawiać'

Inżynierowie szwedzkiej marki szukają sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Dlatego już niebawem ciężarówki Volvo będą włączone w system ostrzegania o niebezpieczeństwie, który od jakiegoś czasu funkcjonuje w autach osobowych.
Volvo Hazard Light Alert Volvo Hazard Light Alert fot. Volvo

Volvo Hazard Light Alert

Volvo wychodzi z założenia, że większa liczba połączonych ze sobą samochodów zwiększy bezpieczeństwo na drogach. Ciężarówki i auta osobowe będą się komunikować w czasie rzeczywistym za pomocą "chmury" i połączenia z internetem.

Volvo Hazard Light Alert Volvo Hazard Light Alert fot. Volvo

Volvo Hazard Light Alert

Gdy dojdzie do niebezpiecznej sytuacji na drodze, system wysyła położenie samochodu, a następne auta przejeżdżające tą samą drogą są ostrzegane o takim zdarzeniu.

Volvo Hazard Light Alert Volvo Hazard Light Alert fot. Volvo

Volvo Hazard Light Alert

Jeszcze w tym roku pojawią się na drogach Szwecji i Norwegii pierwsze egzemplarze ciężarówek współdzielące anonimowe dane w ramach systemu Hazard Light Alert. To pierwsze tego typu rozwiązanie wykorzystane w przemyśle motoryzacyjnym. Wspomniany system po raz pierwszy pojawił się w 2016 roku jako wyposażenie standardowe w modelach z serii 90 i 60, a od niedawna jest dostępny również w modelu XC40. Dołączając do tego zestawu ciężarówki zwiększa się zasięg działania całego systemu.

Więcej o:
Komentarze (9)
Volvo Hazard Light Alert
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • r0b0l_reaktywacja

  Oceniono 11 razy 7

  a my Polacy mamy swoje 16 letnie graty i bezpiecznej jazdy nikt nas nie będzie uczył. Bo my jesteśmy najmądrzejsi. Zaś ci nieliczni w nowych autach to już wybitni spece od kultury jazdy i parkowania. Przeważnie, bo trafiają się też i normalni, ale to potomkowie obcych nacji z reguły

  System ciekawy ale prędzej stanie się powszechny w Rosji niż w nadwiślańskim zaścianku.

  Moja nadzieja na poprawę bezpieczeństwa w PL polega na wierze, że w ciągu najbliższych kilku lat najwięksi idioci drogowi się pozabijają

 • Gość: Late

  Oceniono 1 raz 1

  W Polsce takie coś od dawna funkcjonuje, tylko wykorzystuje interfejs biologiczny i nazywa się Yanosik.

 • pcat

  Oceniono 2 razy 0

  Nadchodzi SKYNET.

 • Gość: qwrtgeqwrtg

  Oceniono 2 razy 0

  Czyli Volvo AB i Volvo Car Corporation współpracują ze sobą? Fajnie, myślałem że już od dawna nic, oprócz logo ich nie łączy.

 • Gość: Gość Darek

  Oceniono 3 razy -3

  Dobrze wiedzieć że jak zabraknie neta albo będzie awaria chmury to będzie wypadek za wypadkiem. Nice.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX