Jesień na drodze - na co uważać

Przed nami złota polska jesień. Ale ilość ciepłych i słonecznych dni będzie ograniczona. Zobaczmy, na co trzeba uważać na drodze jesienią
Deszcz Deszcz Deszcz (fot. sxc.hu)

Deszcz

Zwolnij, gdy zaczyna padać. Pierwsze krople deszczu mieszają się z brudem i kurzem na drodze tworząc śliską maź. Dopiero po pewnym czasie, gdy deszcz ją zmyje, mokra nawierzchnia znów zapewnia dobrą przyczepność.

Wycieraczki - Padający deszcz wpływa na widoczność. Niesprawne wycieraczki rozmazują nagromadzony kurz i krople deszczu na szybie. Przed sezonem jesienno-zimowym warto wymienić je na nowe. Jak najlepsza widoczność ma kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa.

Światła - Przepisy dopuszczają (w ciągu dnia) jazdę na światłach do jazdy dziennej. Ale gdy zaczyna padać lepiej, dla własnego bezpieczeństwa, włączyć światła mijania. Sprawny alternator z pewnością sobie z tym poradzi, a szansa na bycie dostrzeżonym na drodze wzrasta kilkukrotnie. Przed dłuższą podróżą warto sprawdzić kompleksowo stan oświetlenia.

 

.

 

 

Najjaśniejsze żarówki i lampy ksenonowe na rynku - OSRAM Night Breaker Unlimited

Parujące szyby - w aucie wyposażonym w klimatyzację należy ją włączyć, a wloty powietrza skierować na szyby. W autach bez klimatyzacji natomiast włączyć nawiew, a dodatkowo uchylić boczne okna, aby powietrze zaczęło przepływać.

Kałuże - każda kałuża wydaje się być idealnie gładka, jednak co się w niej kryje okaże się dopiero, kiedy w nią wjedziemy. Padający deszcz i jadące auta mogą w bardzo krótkim czasie spowodować spore ubytki w drodze. Widząc duże kałuże powinniśmy zwolnić na tyle, aby bezpiecznie przez nie przejechać.

Aquaplaning - kiedy opony nie nadążają z odprowadzeniem gromadzącej się podczas deszczu wody, może nas spotkać zjawisko aquaplanningu. Ciśnienie wody znajdującej się pod oponami, może spowodować brak kontaktu auta z nawierzchnią, a co za tym idzie - kierowca nie jest w stanie zapanować nad autem.

Silny wiatr Silny wiatr Silny wiatr (fot. Mercedes-Benz)

Wiatr

Silny wiatr jest szczególnie groźny na mostach i na nieosłoniętych odcinkach drogi, gdzie może być bezpośrednią przyczyną lub jednym z istotnych czynników sporej części wypadków drogowych. Im większy i wyższy samochód, tym większa powierzchnia oddziaływania siły nacisku, a więc i większe niebezpieczeństwo zepchnięcia samochodu z toru jazdy. Wiatr nie tylko zagraża bezpośrednio naszemu pojazdowi, ale może także zepchnąć inny samochód na nasz pas.

Zachowajmy szczególną ostrożność podczas wyjeżdżania z terenu osłoniętego lasu i wjeżdżania w teren otwarty. Gwałtowny podmuch wiatru może spowodować zmianę naszego toru jazdy, a w skrajnej sytuacji może nawet doprowadzić do przewrócenia samochodu. Analogiczna sytuacja może mieć miejsce, gdy wyjeżdżamy zza wyprzedzanego samochodu ciężarowego. W takich sytuacjach także warto liczyć się z silnymi podmuchami wiatru.

Gwałtowne wichury i nawałnice są trudne do przewidzenia. Gdy jednak usłyszymy o prognozowanych silnych porywach wiatru starajmy się unikać podróży w tym czasie. Należy też unikać parkowania samochodu w pobliżu drzew. Nawet połamane gałęzie są w stanie poważnie uszkodzić samochód.

Liście na drodze Liście na drodze Liście na drodze (fot. Skoda)

Liście na drodze

Złota polska jesień to wyjątkowo piękna pora roku. W październiku i listopadzie zdarzają się jeszcze ciepłe i słoneczne dni, ale nawet wtedy musimy zachować ostrożność na drodze.

Spadające z drzew liście, zalegające na drodze, mogą być zagrożeniem i pułapką dla kierowców. Warstwa liści i nieświadomy zagrożenia kierowca, w połączeniu z sytuacją wymagającą hamowania, mogą doprowadzić do wypadku. Na takiej nawierzchni łatwo wpaść w poślizg, szczególnie, jeśli padał deszcz. Długość drogi hamowania będzie w takiej sytuacji podobna do długości drogi hamowania na nawierzchni oblodzonej.

Dodatkowo, liście zakrywają nierówności, większe i mniejsze ubytki w drodze. Są więc pod tym względem równie zdradliwe, co głębokie kałuże.

Problemy z koncentracją Problemy z koncentracją Problemy z koncentracją (fot. Skoda)

Problemy z koncentracją

W czasie jazdy często zdarza nam się rozmawiać przez telefon, prowadzić zażartą dyskusję z pasażerami, przedzierać się przez zawiłe menu systemu nawigacji, jeść drugie śniadanie czy nawet golić się lub robić makijaż. Każda z tych czynności powoduje, że odrywamy swoją uwagę od bezpiecznego prowadzenia samochodu.

Zbyt wiele bodźców powoduje, że decyzje podejmowane przez kierowcę mogą być spóźnione albo błędne. Mniej sygnałów rozpraszających uwagę to większe bezpieczeństwo jazdy.

Jesień, to też okres zaburzeń związanych z koncentracją. Bądźmy jednak czujni podczas prowadzenia auta i postarajmy się skierować swoje myśli na drogę. Pozwoli nam to na szybką ocenę sytuacji oraz odpowiednio wczesną reakcję.

Aby stworzyć idealne warunki do prowadzenia samochodu włączmy radio lub ulubioną muzykę. Zadbajmy też o odpowiednia temperaturę. Najlepiej ustawić klimatyzację na 20-25 st. C. Warto przy tym pamiętać, że nawiew nakierowany bezpośrednio na twarz powoduje podrażnienie oczu.

Dzikie zwierzęta migrują wiosną i jesienią Dzikie zwierzęta migrują wiosną i jesienią Dzikie zwierzęta migrują wiosną i jesienią (fot. Skoda)

Zwierzęta na drodze

Podróżując drogami leśnymi, warto stosować zasadę ograniczonego zaufania. Administratorzy dróg ustawiają znaki ostrzegające o zwierzynie w miejscach, gdzie jej ruch jest intensywny. Pamiętajmy jednak, że zwierząt znaki nie obowiązują i same wybierają drogi, którymi się poruszają.

Jak powinniśmy zachować się gdy miniemy znak "dzika zwierzyna", lub jedziemy przez las? Przede wszystkim powinniśmy zwolnić i uważnie obserwować drogę i jej otoczenie. Jeśli zwierzę nas dostrzeże, powinno zejść nam z drogi. Jeśli się nie wystraszy, możemy próbować użyć sygnału dźwiękowego oraz mrugania światłami.

Należy mieć świadomość, że światła mogą też przykuć uwagę zwierzęcia i unieruchomić je prosto przed naszym nadjeżdżającym samochodem. Zmniejszenie prędkości i uważne ominięcie zwierzęcia jest najlepszym rozwiązaniem. Nie powinniśmy wychodzić z samochodu w celu płoszenia zwierzęcia, bo może być agresywne.

Więcej o:
Copyright © Agora SA