Fatalne wyniki raportu ze stanu polskiego rynku aut używanych

Zakup auta używanego w Polsce to loteria - taki wniosek nasuwa się po analizie raportu ekspertów z MotoRaportera. Wynika z niego, że aż w 66 proc. przypadków stan auta deklarowany w ogłoszeniu nie zgadza się ze stanem faktycznym, a w 40 proc. przypadków eksperci dokonujący oględzin mieli podstawy, by podejrzewać cofnięcie licznika. Czego jeszcze dowiadujemy się z raportu?
Kilka mitów o samochodach używanych Kilka mitów o samochodach używanych Fot. AG

Wyniki przygnębiają, choć nie są zaskoczeniem

Aż w 66 proc. przypadków stan auta deklarowany w ogłoszeniu nie zgadza się ze stanem faktycznym. Właściciele sprzedawanych samochodów często mają tak wiele do ukrycia, że aż 30 proc. z nich nie zgadza się na oględziny samochodu wykonane przez eksperta. Aż w 40 proc. przypadków ekspert dokonujący oględzin miał podstawy, by podejrzewać cofnięcie licznika. 70 proc. wystawionych na sprzedaż samochodów pochodzi z importu, z czego ponad połowa - z Niemiec. Polacy poszukując używanego auta preferują marki: Opel, BMW, Honda i Nissan. Takie między innymi wnioski płyną z raportu "Samochody używane w Polsce - stan rynku", przygotowanego przez firmę MotoRaporter w oparciu o analizy danych z I półrocza 2013 roku.

Szukasz auta używanego za 10 tys. zł? Tu je znajdziesz

Badania przeprowadzono na podstawie oględzin i raportów ponad tysiąca wystawionych na sprzedaż samochodów (20 proc. badanych aut zostało wystawionych przez prywatnych właścicieli, 80 proc. przez komisy samochodowe).

Jakich aut poszukują Polacy? Ranking najpopularniejszych marek znajdziesz na następnej stronie.

Opel Astra Opel Astra Fot. Opel

Najczęściej poszukiwane marki

Najbardziej poszukiwanymi markami używanych aut były w I połowie 2013 r. Opel (11,33 proc.), BMW (8,67 proc.), Honda i Nissan (po 6 proc.). Oto szczegółowe wyniki raportu:

- Opel - 11,33 proc.
- BMW - 8,67 proc.
- Honda - 6,00 proc.
- Nissan - 6,00 proc.
- Audi - 5,33 proc.
- Ford - 5,33proc.
- Peugeot - 5,33 proc.
- Renault - 5,33 proc.
- Volvo - 5,33 proc.
- Toyota - 4,00 proc.
- Mazda - 4,00 proc.
- Jeep - 4,00 proc.
- Citroen - 4,00 proc.
- VW - 4,00 proc.
- Seat - 3,33 proc.
- Fiat - 3,33 proc.
- Mercedes - 2,67 proc.
- Land Rover - 2,67 proc.
- Alfa Romeo - 2,67 proc.
- Kia - 2,00 proc.
- Chevrolet - 1,33 proc.
- Chrysler - 1,33 proc.
- Hyundai - 1,33 proc.
- Skoda - 0,67 proc.

Jakiego Opla można kupić za 7 tys. zł?

Jakie modele cenią Polacy? Jakie wybierają silniki i o jakich przebiegach marzą? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz na następnej stronie.

Volvo XC90 Volvo XC90 Fot. Volvo

Poszukiwane modele, silniki i przebiegi

W kategorii popularności w ramach konkretnej marki bezkonkurencyjny okazał się Volvo XC90 - tym właśnie modelem zainteresowanych było aż 55 proc. poszukujących auta tej marki. Również bardzo dużą popularnością w ramach swoich marek cieszyły się modele Ford Mondeo i Audi A4 (odpowiednio 44 i 40 proc.).

Najczęściej poszukiwane były auta młode i w średnim wieku (32 proc. z rocznika 2011 i młodszego, 39 proc. z przedziału 2006-2010), z niedużymi silnikami (54 proc. z przedziału 1000-2000 cm3), z niewielką przewagą diesli nad silnikami benzynowymi (55 proc. wobec 45 proc.) i ze ze stosunkowo dużym przebiegiem (zdecydowana większość badanych aut, bo aż 71 procent miała powyżej 100 000 km).

Ile trzeba zapłacić za używane Volvo XC90?

Co warte podkreślenia - jest to przebieg de facto deklarowany, ponieważ aż w 40 proc. przypadków eksperci MotoRaportera mieli podstawy, by podejrzewać cofnięcie licznika.

Skąd sprowadzamy najwięcej aut? Na następnej stronie znajdziesz listę krajów.

Najwięcej aut używanych pochodzi z Niemiec. Najwięcej aut używanych pochodzi z Niemiec. Fot. Autotrader.pl

Skąd auto?

Prawie 80 proc. wystawionych na sprzedaż samochodów (dokładnie 79 proc.) pochodzi z importu. Zdecydowaną większość z nich stanowią auta z Niemiec (38 proc.):

- Niemcy - 38,00 proc.
- Polska - 21,00 proc.
- Belgia - 12,00 proc.
- Holandia - 11,00 proc.
- Włochy - 8,00 proc.
- Stany Zjednoczone - 6,00 proc.
- Austria - 4,00 proc.
- Inne (m.in. Francja, Grecja) - 3,00 proc.

Co na ten temat sądzi ekspert? Komentarz znajdziesz na następnej stronie.

Zakup samochodu używanego w Polsce to loteria. Zakup samochodu używanego w Polsce to loteria. Fot. Archiwum

Komentarz eksperta

- Zakup samochodu to spory koszt i ważne wydarzenie w życiu każdego kupującego. Ogromna liczba ogłoszeń motoryzacyjnych dostępnych w Internecie oznacza wygodę i dostęp do szerokiego wyboru przy poszukiwaniu wymarzonego pojazdu w rozsądnej cenie. Jednak z drugiej strony kupno auta używanego to bardzo duże ryzyko, nie brak bowiem nieuczciwych sprzedawców aut powypadkowych lub z ukrytymi wadami technicznymi - mówi Marcin Ostrowski. - Nasz raport pokazuje, że tylko co trzecie auto w rzeczywistości odpowiada opisowi z ogłoszenia. W sumie 57 proc. sprawdzanych aut nie uzyskuje pozytywnej rekomendacji naszych ekspertów - dodaje.

*MotoRaporter jest członkiem Polskiego Związku Motorowego oraz Polskiej Izby Motoryzacji.

Źródło: MotoRaporter

Więcej o:
Copyright © Agora SA