'Same znaki zapytania, żadnych odpowiedzi', czyli dlaczego polskie auto elektryczne to wciąż mrzonka

Już tylko miesiące dzielą nas od wyboru partnera do budowy pierwszego, polskiego samochodu elektrycznego. Ambicją spółki ElectroMobility Poland jest wprowadzenie auta do produkcji do 2020 roku. A w to bardzo trudno uwierzyć.
Mateusz Tomiczek - Concept Curie Mateusz Tomiczek - Concept Curie http://konkurs.emobilitypoland.pl

Wciąż wiele znaków zapytania

Pod koniec ubiegłego roku udało się rozstrzygnąć konkurs na projekt nadwozia, a w listopadzie rozpoczęło się postępowanie skierowane do producentów pojazdów i komponentów samochodowych.

Komisja wytypuje samochód, który ma być polską wizytówką, ale w tej chwili jest kilka dylematów. Komisja nie ustaliła jeszcze, czy auto powinno być duże, małe, tanie czy drogie. Chodzi nie tylko o trudności techniczne, ale również o kwestie finansowe.

"Szukamy małego miejskiego auta elektrycznego, wpisanego w ogólnoświatowe trendy miasta przyszłości. Chcemy, żeby był bezpieczny, wygodny i przyjazny w użytkowaniu oraz łatwy do zaparkowania. Oczywiście ma być także ekonomiczny" - mówił Maciej Kość, Prezes spółki, kiedy w zeszłym roku ogłaszano finałową dziewiątkę. Teraz okazuje się, że wciąż brakuje konkretów, a hasło "polski samochód elektryczny" znowu staje się obiektem żartów.

Sebastian Nowak - Be-E Sebastian Nowak - Be-E http://konkurs.emobilitypoland.pl

Kilka etapów konkursu

Postępowanie będzie się składać z kilku etapów, w trakcie których eksperci będą weryfikować projekty i kompetencje zespołów. Za kilkanaście miesięcy mają być gotowe pierwsze prototypy funkcjonalne, które nie są jeszcze gotowe do produkcji, ale będą pokazywać możliwości i funkcje samochodu.

Damian Woliński - SE1 Damian Woliński - SE1 http://konkurs.emobilitypoland.pl

Duże zainteresowanie

Zainteresowanie konkursem jest spore - zgłosiło się 17 konsorcjów, na które składa się prawie 200 podmiotów. Firmy mają różne kompetencje, które wzajemnie się uzupełniają. Jury będzie oceniać koncepcję biznesową i techniczną złożonych projektów. Spółka poszukuje ludzi, którzy będą mogli dalej te projekty realizować.

Łukasz Myszyński - JUNIOR Łukasz Myszyński - JUNIOR http://konkurs.emobilitypoland.pl

Kilka ciekawych projektów

Wśród projektów, które trafiły do spółki Electro Mobility Poland znalazła się nowa wersja legendarnej Syreny i elektryczny crossover z napędem na cztery koła. Organizatorzy konkursu oceniają, że konkurs na polski samochód elektryczny jest inicjatywą, która przyciągnie młodych, ambitnych konstruktorów i inżynierów mających doświadczenie w pracy dla dużych, zagranicznych koncernów.

Więcej o:
Copyright © Agora SA