Nowoczesny i wybitnie efektowny. Nowy Mercedes Klasy A zaskakuje technologiami i ceną

Czwarta generacja Mercedesa Klasy A to prawdziwy przełom dla tego producenta. Model ten otworzył nową ścieżkę stylistyczną oraz wprowadził szereg nieobecnych wcześniej rozwiązań, które dopiero później dotarły do większych modeli.
Mercedes Klasy A 2018 Mercedes Klasy A 2018 fot. Mercedes

Gadżeciaż

Nowy Mercedes Klasy A rozwija pomysły z poprzedniej generacji, uzupełniając je dodatkowo o szereg atrakcyjnych rozwiązań. Pod ciekawie narysowanym nadwoziem kryją się bowiem technologie, które jeszcze do niedawna były zarezerwowane dla aut z klasy wyżej. Niektóre z nich wręcz debiutowały w Klasie A i dopiero teraz są adaptowane do większych modeli. Kompaktowy Mercedes może być więc nazywany bez zawahania pionierem w wielu kwestiach. Mamy tutaj doskonale działający system multimedialny MBUX, który zapewnia sterowanie wieloma funkcjami auta za pomocą komend głosowych. Nie brakuje też szeregu systemów bezpieczeństwa, od asystenta pasa ruchu aż po aktywny tempomat. Ciekawostkę natomiast stanowi zestaw kamer. Część z nich obsługuje asystenta parkowania, lecz jedna dodatkowa w lusterku zapewnia tak zwane rozszerzenie rzeczywistości poprzez zapewnienie szerszego pola widzenia przed przejściem dla pieszych lub przekazywanie danych z nawigacji rzuconych bezpośrednio na obraz "sprzed pojazdu".

Mercedes Klasy A Sedan Mercedes Klasy A Sedan fot. Mercedes

Mistrz oszczędzania i wybitny sportowiec

Pod maską Mercedesa Klasy A możemy znaleźć skrajnie różne jednostki napędowe. Z jednej strony mamy tutaj podstawowy silnik benzynowy i wysokoprężny, których moc nie przekracza 120 koni mechanicznych. Silniki te zapewniają odpowiednie osiągi i jednocześnie cieszą bardzo niskim zużyciem paliwa. Na drugim końcu skali są z kolei topowe warianty, oferujące od 190 do nawet 421 KM mocy w wersji AMG. Dla tych, którzy chcą znaleźć kompromis pomiędzy rasowym sportowcem a codziennym autem, idealnym wyborem będzie odmiana A 35 oferująca 306 KM i napęd na cztery koła.

Ta ostatnia cecha to kolejna duża zaleta tego auta. W Klasie A standardowo dostajemy bowiem napęd na przód, jednak niektóre silniki można sparować z system 4MATIC, czyli z bardzo sprawnym napędem na cztery koła. Do wyboru są także dwie skrzynie biegów - manualna 6-biegowa (oferowana w słabszych silnikach), oraz nowy dwusprzęgłowy automat.

Mercedes Klasy A 2018 Mercedes Klasy A 2018 fot. Mercedes

Mercedes dla każdego

Mercedes Klasy A dzięki swojej użyteczności oraz możliwości dopasowania do własnych potrzeb jest jednym z najbardziej uniwersalnych aut tego producenta. Co więcej, dzięki atrakcyjnym formom finansowania jest też najbardziej przystępnym samochodem w gamie Mercedesa. Klasę A w wersji hatchback można mieć już za 1 039 zł netto miesięcznie, zaś za przedstawiciela rodziny AMG zapłacimy 2 110 zł netto.

Więcej o: