Rowerzysto - bądź bezpieczny na drodze. Skoda podpowiada jak kierowcy i rowerzyści mogą żyć w zgodzie

Symbioza między kierowcami a rowerzystami jest kluczowym elementem wspólnego życia w mieście. W sezonie letnim jednoślady napędzane siłą mięśni zalewają ulice. Dwie strony muszą odpowiedzialnie przestrzegać przepisów, by nie doszło do tragedii.
Skoda - We love cycling Skoda - We love cycling Skoda, getty images

Bądź widoczny na drodze

Skoda od wielu lat wspiera najważniejsze imprezy rowerowe na świecie. To nie tylko Tour de France, lecz również Tour de Pologne. To nie tylko promocja koncernu, lecz również budowanie świadomości pośród użytkowników rowerów, jak i samochodów. Czesi poszli krok dalej i postanowili zbudować portal poświęcony bezpieczeństwu. To właśnie tam możemy się dowiedzieć, jak rowerzyści i kierowcy samochodów mogą żyć w symbiozie na drodze. To niezwykle ważna kwestia z uwagi na fakt, że każdego roku na polskich drogach ginie kilkaset cyklistów. Niepokojące, że tendencja jest wzrostowa. W 2018 zanotowano 284 zgonów użytkowników rowerów.

Wobec tego, warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Pierwsza dotyczy prawidłowego oznakowania. O ile w samochodzie mamy światła, których warto używać o każdej porze dnia, o tyle rowerzyście mają zdecydowanie trudniej. Niewielkie światełka zamocowane pod siodełkiem i na kierownicy nie są wystarczające, zwłaszcza w pochmurny lub deszczowy dzień. Doświadczeni cykliści zalecają zakładanie jasnych ubrań i widocznego z daleka kasku. Kluczowe jest również sygnalizowanie wszelkich manewrów.

Skoda - We love cycling Skoda - We love cycling Skoda, getty images

Zachowaj bezpieczny odstęp

Rowerzystów z każdym rokiem przybywa, ale na drogach nie brakuje też samochodach. Po Polsce porusza się około 20 milionów pojazdów. Ogromna liczba. Zwłaszcza, jeśli zestawimy ją z cyklistami w sezonie letnim. Niezależnie od środka transportu, którym zawiadujemy, należy zachować zdrowy rozsądek. Auta jak i rowery są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu.

Odpowiedni przegląd pola i dostosowanie odległości do warunków jest kluczowym czynnikiem warunkującym bezpieczeństwo. Specjaliści zalecają, by manewr wyprzedzania przeprowadzać w odległości jednego metra w terenie zabudowanym i 1,5 poza miastem. To daje margines błędu i możliwość wykonania ewentualnej korekty toru jazdy w razie jakiegokolwiek zagrożenia lub zawahania wyprzedzanego kierowcy. Uważać należy również na parkingach. Otwierające się drzwi samochodu mogą stanowić śmiertelną pułapkę dla rowerzysty, ale też nieść przykre finansowe dla właścicieli pojazdów parkujących w bezpośrednim sąsiedztwie ścieżek rowerowych.

Skoda - We love cycling Skoda - We love cycling Skoda, getty images

Brawurę schowaj w kieszeń

Zagęszczenie ruchu rośnie z każdym rokiem. Przybywa samochodów, pojazdów ciężarowych, a także rowerów. Wzajemne zaufanie budujemy na odpowiedniej edukacji i świadomości warunkującej współżycie w pełnej symbiozie. Odpowiedzialność na drodze minimalizuje ryzyko wypadku. Wobec tego warto się szkolić, poznawać przepisy i dobre zwyczaje. O nich szeroko rozpisują i wypowiadają się zawodowi kolarze oraz spece od bezpieczeństwa od lat współpracujący ze Skodą.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.